Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Öfke Nöbeti

Çocuğum çok sinirli, onu nasıl sakinleştirebilirim?

18,929
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Pedagoji Uzmanı

Öfke pek çok duygu gibi insani bir duygudur. Öfke diğer duygular gibi kişinin kendisini koruması, haksızlığa karşı çıkması için dozunda olmak kaydıyla gereklidir. Çocuklarda öfke nöbeti dediğimizde 1,5 - 3,5 yaş arasında bunun daha yoğun olarak görüldüğünü fark ederiz. 

Çocuk engellendiğinde, beklentisi karşılanmadığında ya da sebepsiz ağladığında karşısındakinin kendisine direnç göstermesi durumunda öfke nöbeti yaşayabilir. Bu durum aslında gelişim sürecinin bir parçasıdır. Aileler çok fazla bu durumla ilgili endişelenmemelidir.


Çocuklarda görülen öfke nöbeti genellikle gelişimsel bir sürecin parçasıdır. Bu nöbet aslında çocuğun bağımsızlaşmaya başladığı bir döneme işaret eder. Çocuk 1,5 yaşından itibaren her şeyi kendisi yapmak ister. Birey olma sürecinde çocuğun istediğini yapmak için sürekli öfkelenmesi normaldir. Öfke nöbeti çocuk engellendiğinde de ortaya çıkar. Eğer aile öfke nöbetiyle nasıl ilgileneceğini bilmiyorsa, yanlış tepkiler veriyorsa tepkinin dozu da artar.


Her insan farklı mizaç özellikleriyle dünyaya gelir. Bazı çocuklarda da öfke dozajı yüksek olabilir. Yani öfkelenmeye meyilli bir çocuğun karakteri bu olabilir. Eğer anne babada ya da sülalenin birinde çabuk öfkelenen kişiler varsa bu çocuğa geçebilir. 

Eğer ailenizde böyle sinirli bir çocuk varsa, çabuk öfkeleniyorsa, ona temel yaklaşımınız öfkelendiği zaman yansıtma yapmak olabilir. Çocuk öfkelendi diye öfkesine kızmak yanlıştır. Mesela bir arkadaşı elinden oyuncağını aldığında çocuk ona vurabilir. Bu durumda öfkelenmesi normal, ifade etme şekli yanlıştır. Aile duyguyu düzeltmek yerine daha çok davranışı düzeltmeye yönelik bir davranış gütmelidir. Çocuğun içindeki duyguyu doğru davranışla yönlendirmek gerekir.


Çocuklar engellendiğinde, isteklerine ulaşamadıklarına öfkelenirler. Bu sadece çocuklar için değil, herkes için geçerlidir. Öfke doğal bir şeydir. Ancak öfkenin nasıl yansıtılacağı çocuk tarafından öğrenilmiş davranıştır. Öfkelendiğinde ne yapacağını gözlemleyerek öğrenir. Aile çocuk öfkelendiğinde öfkesini daha doğru ifade etmesini istiyorsa öncelikle anne baba kendi öfke şekline dikkat etmelidir. Anne baba öfkelendiğinde bir yere vuruyorsa, çocuk da öfkelendiğinde bir yere vurur. 

Çocuk öfkelendiğinde onu sakinleştirmeye çalışmayın. Bu duygunun doğru bir şekilde dışarı akmasını sağlayın. En büyük yanlışlardan biri öfkelenen çocukla birlikte daha fazla öfkelenmektir. Ancak aşırı sakinleştirme çabaları da doğru bir yaklaşım değildir. Çocuğun öfkesiyle baş etmede en etkili yöntem yansıtmak ya da aynalama yapmaktır. Çocuğun söz ve davranışlarını ona geri bildirim olarak verebilirsiniz. "Kızdın, öfkelendin, istediğin olmadığı için üzgünsün" gibi bir dil kullanarak o duygunun bitmesini sağlamalısınız. 


Özellikle bazı çocuklar geceleri bir anda kalkar, ağlamaya başlar, anne babası yanına gider, sakinleştirmeye çalışır ama çocuk onların varlığını önemsemez, daha çok bağırır ve anne baba çaresiz bir durumda kalır. Eğer çocuk bunu geceleri dışarı atıyorsa, anne babanın "ben gündüz vakti duygusunu dışarı atmasına engel mi oluyorum ki bu uykuda ortaya çıkıyor" diye kendisini sorgulaması gerekir. 

Öfkenin ifadesi, yansıması çocuğa büyük bir oranda zarar vermez. Yani çocuğunuz çok bağırıyor, çok kızıyor diye çocuğun fizyolojisine ve psikolojisine çok zarar vermez. Duyguların ifadesi genelde insanları rahatladır. Çocuğunda dışarı çıkan duygusundan endişe etmemek gerekir. 

Eğer çocuğun öfke anında anne baba çok konuşuyorsa, çok fazla araya giriyorsa çocuktan daha fazla öfke, kaygı taşıyorsa asıl bu durumlar zarar veriyor demektir. Sakin bir şekilde bu durumun yatışmasını beklemek gerekir. Çocuk bir süre sonra normale dönecektir. Eğer öfke nöbetleri 15 dakikayı geçiyor, günde 3 defadan fazla oluyorsa o zaman bir uzmana götürmek faydalı olacaktır.


Öfke için uzmana danışmanız gereken 2 temel kriter vardır. Bunlardan birincisi öfke nöbetinin günde 3 defadan fazla ve 15 dakikadan fazla sürmesidir. Eğer aile çocuğunda günde 3 defadan fazla öfke nöbeti görüyorsa, çocuk bir türlü kendini sakinleştiremiyorsa ya da siz çocuğun duygusunu alamıyorsanız uzmana danışmak faydalı olabilir. Çünkü işin içinde başka biyolojik ve psikolojik faktörler de olabilir. Bunu incelemek gerekir.

İkincisi, eğer çocuk öfkesini kendine, eşyaya ya da başka bir insana zarar vererek ifade ediyorsa bu da artık öfkenin dozajını aştığını gösterir. Yani sürekli kafasını duvara vuran, öfkelendiğini kağıtları yırtan ve ısıran bir çocuk kendine ve çevreye zarar vermeye başlamıştır. Bu durumdaki öfke artık kabul edilemez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat