Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Gıda Alerjisi

Çocuklarda gıda alerjisinin belirtileri nelerdir?

25,959
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Astım ve Alerji Uzmanı

Çocuklarda gıda alerjisi değişik toplumlarda %0,5 ile %5 arasında sıklıkla görülen alerji türleridir. Özellikle gelişmiş ve daha hijyenik yaşayan toplumlarda, bütün alerjik hastalıklar olduğu gibi gıda alerjileri de daha sık görülür. Gıda alerjisi bir gıda alınmaya başlandığından sonra gerek ciltle temas, gerekse solunum yollarıyla temas, daha çok bağırsakların temasından sonra vücutta ortaya çıkan farklı organlarda ortaya çıkan alerjik hastalıklardır. 

Gıda alerjileri en sıklıkla bağırsak sistemini ve sindirim sistemini ilgilendirir. Buna ait belirtiler verir. Hastalıkların bir kısmında da buna ilaveten veya bundan tamamen bağımsız olarak ciltte egzama, ürtiker veya bronşlarda alerjik hastalıklara sebep olur. 

Çocuklarda gıda alerjileri kimi gıdada hayat boyu sürer, bazı gıdalar için ise bu süre daha kısadır. İnek sütü alerjileri çocuklarda diğer gıda alerjilerden daha sık görülen bir alerji çeşididir. Ancak bu alerji çocuk erişkin zamana geldiğinde yüzde 70-80 oranında geçer. Gıda alerjilerinin tamamında sadece bu gıdalarla karşılaşmak yeterli değildir, bir genetik altyapı da söz konusudur. Yani risk oluşturan çocuklar, aile bireylerinde alerji hastalık öyküsü olanlardır. 

Besin alerjisi belirtileri

Çocuklarda gıda alerjilerin teşhisi ve tedavisi kolay değildir. Özellikle herhangi bir ek gıdaya başlandıktan sonra, anne çocukta normal olmayan bazı bulgular tarif ediyorsa burada şüphelenmek gerekir. 

-Ağız çevresinde kızarıklık 
-Tüm vücutta kurdeşen (Ürtikler)
-Ciltte egzama türünde kuruluk, kaşıntı ve yara 
-Kanlı ishal, karın ağrısı ve huzursuzluk
-Kimi zaman kolik tarzında şiddetli ağlamalar

Daha nadir olarak reflü denilen hastalık da gıda alerjilerine eşlik edebilir. Bu belirtileri anne yakalayabilir veya sadece anne sütü alan bebeklerde, örneğin, inek sütü alerjisi veya diğer gıda alerjileri olması mümkündür. 

Küçük çocuklarda özellikle en sık rastlanan form ise sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde anne sütüne başladıktan bir süre sonra özellikle 2. 3. aylarda ortaya çıkan kanlı ishallerdir. Bunlar bazen kabızlık ve kusma şeklinde ortaya çıkabilir.


Tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi eğer alerjiye sebep olan madde maruz kalmayı önleyebiliyorsanız, alerjik hastalıklar kendiliğinden geçer veya ortaya çıkmayabilir. Dolaysıyla gıda alerjisini engellemek için alerjiye neden olan gıdaların tüketilmemesi gerekir. Çocuklarda buna karar verilmemesi kolay değildir. Bu yüzden ebeveynin çocuk üzerindeki kontrolü çok önemlidir.

Özellikle şiddetli inek sütü alerjisi olan çocuklarda, inek sütü içerisindeki bazı proteinler farklı ürünler içerinde kullanılabilir. Bu proteinlerin girdiği maddeler aile tarafından çok titiz bir şekilde çocuğa verilmeden önce incelenmelidir. Gıdaların içerisindeki maddeler içerik/ingredient şeklinde gıdaların üzerinde yazılır. İçindekiler bölümü dikkatli incelenmeli ve sütün içerisindeki protein verisinin olmadığı tespit edilmeden çocuklara verilmemelidir. 


Çocuklarda gıda alerjilerine neden olan ürünlerin başında süt ve süt ürünleri gelir. Süt proteinleri bütün dünyada, tüm ülkelerde en sık rastlanan gıda alerjisi uyarıcısı gıdalardır. Süt ve süt ürünlerinin ardından yumurta da kuvvetli bir antijenik uyarı yapan proteine sahiptir. 

Daha sonra tahıllar nedeniyle, bazı ülkelerde özellikle buğdaya bağlı olarak gıda alerjisi gelişir. Soya, gerek ağaçta gerek yerde biten fındık, fıstık gibi ürünler kuruyemiş kategorisinde adlandıran ya da ceviz gibi ağaçta yetişen ürünler çocuklarda sıklıkla alerjiye sebep olabilir. Başta meyve olmak üzere bütün meyveler, sebzeler, balık ve balık ürünleri sıklıkla gıda alerjilerine sebep olurlar. 


Çocuklarda gıda alerjileri sıklıkla ilk 2 yaş içerisinde ortaya çıkar. Bunların bir kısmının vücut tolerans geliştirdikçe azaldığı görülür. Dolayısıyla 2 - 5 yaş arasında bunun yarısı oranına kadar düşer. Dolayısıyla her yaşta görülebilen alerjiler olmakla beraber bütün yaş grupları ele alındığında, gıda alerjileri daha çok ilk 2 yaş civarında görülen gıda alerjilerdir.


Özellikle aileden bir kişi anne, baba, kardeşlerden birisinde veya bunların hepsinde alerjiye ait bir bulgu varsa, herhangi bir hastalık varsa, çocuk beslenmesinde alerjiye neden olabilecek katı gıdalara mümkün olduğunca genç başlanması önerilir. Özellikle risk gurubu olan 1 yaşına kadar anne sütü dışında inek süt ve inek sütü ürünlerinin kullanılmaması çok önemlidir.

Çocukları anne sütüyle beslemek, bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi ileri dönemde oluşabilecek alerji hastalıkları büyük oranda azalır. Bu, tüm dünyada kabul edilen beslenme şeklidir. Çocuklarda katı gıdalara 4 - 6 aydan sonra başlanması gerekir. Çocuklarda gıda alerjisi risk oranı yüksek olan besinler yumurta, balık, fındık, fıstık, ceviz, badem gibi gıdalara geç başlanması önerilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat