Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Düztabanlık

Düztaban çocuklara nasıl egzersizler önerilebilir?

24,718
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çocuklarda düztabanlık ve çocuklarda düztabanlık tedavisi hakkında merak edilenler... Çocuklarda düztabanlık çok genel bir tabir aslında çünkü her çocuk en az 5 yaşına kadar düztabandır. Çünkü düztabanlık dediğimiz şey ayağın iç kavisinin yere yakın olmasıdır ve tüm çocuklarda iç kavis 5 yaşına kadar yoktur. Bu kavsin gelişmesi ilk 10 yaş içerisinde olur. Özellikle 5 yaşından sonra meydana gelir. 

Ayağın ilk kavsi 5 yaşına kadar olmadığı için de bütün çocuklar düztabandır ve bu normal bir durumdur. Ancak 5 - 6 yaşından sonra halen bir gerileme olmuyorsa ve ayağın iç kavsinde bir gelişme yoksa, topukta da dışa doğru bir kayma gözlemliyorsak eğer, o zaman bu normalden farklı bir durum demektir. 

Çocuklarda düztabanlık sorunu teşhisinde fizyolojik ve patalojik sorunların, normal ve anormal düztabanlıkların birbirinden ayrılması gerekir. Bu da ancak konusunda uzman bir hekim tarafından yapılacak muayene ile anlaşılabilir. Her çocuk, doğduğunda düztabandır ve düztabanlık hali de 7 - 8 yaşına kadar devam edebilir. Bunun için çocuklarda ayakkabı seçimi bu yaşa kadar farklı, bu yaştan sonra daha farklı olmalıdır. 

Yürümeye yeni başlayan çocukta verilmesi gereken ayakkabı kesinlikle çok yumuşak tabanlı olmalıdır. Mes gibi, sadece ince deriden yapılan çocuk patikleri yeni yürümeye başlayan çocuk için idealdir. Yeni yürümeye başlayan çocuğa kesinlikle çok kalın tabanlı ayakkabı vermemek gerekir ancak 5 - 6 yaşından, ayak kavsi sağlıklı bir şekilde oturmaya başlayan çocuğun ayakkabısında ise seçimimiz farklı olmalıdır. 


Çocuklarda düztabanlık özellikle 7 yaşından sonra hala gerilemiyorsa ve çocuk 7 yaşından sonra özellikle uzun süre ayakta kaldığı zaman, arkadaşlarıyla oynadığı zaman, ayaklarında, baldırlarında ağrı oluyorsa ve akşamları ayağım ağrıyor diyorsa, ayakkabıları çok çabuk deforme oluyorsa, giydiği ayakkabılar 7-8 yaşından sonra çok çabuk şekil değiştiriyorsa, çok fazla yürümek, oynamak istemiyor; bunlardan kaçınıyor, çekiniyorsa o zaman burada normalden farklı, fizyolojik durumdan farklı bir düztabanlık hali söz konusudur. 


Çocuklarda 7-8 yaşına kadar düztabanlık normal bir durumdur. O yaşlarda ayağın kavsi daha gelişmemiştir. Fakat çok istisnai bazı durumlarda yani doğuştan bazı hastalıklarda görülen ileri derecede düztabanlık halinde bu kendini daha doğduktan sonra ilk yaşlarda belli eder. Fakat bunun için de mutlaka bir uzman hekim muayenesi gerekir. Eğer böyle bir hastalıklı durum varsa o zaman erken yaşta ameliyat edilebilir. Bu durum, düztabanlıklar içerisinde %1-2 karşılaşılan nadir bir durumdur. 

Genellikle 7-8 yaşına kadar hiç dokunulmaz, sadece takip edilir. Çocuğu serbest bırakıyoruz, özel ayakkabılar bile vermiyoruz. Eğer 7-8 yaşından sonra düztabanlık hali düzelmiyorsa, ağrılar ortaya çıkıyor ve ayakkabıları şekil değiştiriyorsa o zaman ameliyat yapılabilir. Eğer 7-8 yaş civarında yapacak olursak daha basit operasyonlarla bunu engelleyebiliyoruz. Daha ileri yaşlarda yani 13-14 yaşından sonra ileri bir düztabanlık haliyle gelirlerse, o zaman yine ameliyatla ama bu sefer biraz daha sofistike ameliyatlarla tamamen düzeltebiliyoruz. 

Düztabanlığı düzeltmek mümkündür, hep kalacak diye bir şey yoktur. Fakat burada önemli olan düztabanlığın çocuğa ne kadar şikayet verdiğidir. Burada kararı verecek olan doktorun tecrübesi çok önemlidir. Çünkü eğer gerçekten ileri yaşta onu engelleyebilecek bir düztabanlık hali söz konusu ise müdahale etmekte fayda vardır. Uygun ameliyatlarla düztabanlığı tamamen düzeltmek mümkündür. 


Eğer bir çocukta düztabanlığa yatkınlık olduğuna inanıyorsak onda önerdiğimiz başlıca egzersiz aşil germe dediğimiz egzersizdir. Aşil tendonu arkada, topuğa yapışan kalın bir tendondur. Bunu ister yatar pozisyonda, yani dizini kırmadan, bacağı düz pozisyonda ayağını yukarıya doğru getirerek gerdiriyoruz. Çocuk bunu bir bornozun kemeriyle veya o tip bir şeyle yapabilir. 

Aşil germe egzersizini ayakta, ayağı düzken bileğini öne doğru gererek yapabilir. En az 30 saniye bu pozisyonda tutması gerekir. En azından sabah akşam 3?er defa yapması gerekiyor. Bu şekilde germe egzersizinin çok faydası vardır. Çünkü düztabanlıkta aşil kısalmaya meyillidir. Bunu engellemek için aşil germe egzersizlerinin çok faydası vardır. 

Onun dışında çocukken, herkesin bildiği kumda yürüme, kalem yakalama gibi birtakım egzersizlerin temel amacı ayak kaslarını kuvvetli tutmaktır. Ayak kaslarını kuvvetli tutabilmek için de ayakkabı tabanının belli bir incelikte olması gerekir. 

Çocuklarda düztabanlık, çocuklarda düztabanlık tedavisi, düztaban çocuklarda ayakkabı seçimi gibi konularda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat