Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Büyüme ve Gelişme Geriliği

Çocuklarda büyüme geriliği nedir ve nasıl anlaşılır?

5,625
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Çocuklarda büyüme ve gelişim geriliğinin tedavisi mümkündür. Yeter ki farkındalık kazanın. İşte büyüme ve gelişme geriliği belirtileri ve tedavi yöntemi.

Büyüme ve gelişme geriliği nedir?

Büyüme ve gelişme geriliği, bir çocuğun aynı yaş ve cinsiyetteki diğer çocuklara göre boy ve kilo değerlerinin standart değerlerin altında kalması durumudur. 

Büyüme geriliğinin en önemli nedenlerinden birisi çocuğun yetersiz ya da yanlış beslenmesidir. Türkiye de her 10 çocuktan 1'inde büyüme geriliği görülmektedir. Bazı illerimizde bu oran 10 çocuktan 4'e kadar çıkabilmektedir. Bu kadar sık görülmesine rağmen maalesef bazı durumlarda bu durum fark edilmeyebiliyor, burada siz anne babalara bu belirtileri fark etmek konusunda görev düşüyor. 

Büyüme ve gelişme geriliği belirtileri
- Yaşına ve cinsiyetine göre boy kısalığı ve zayıflık durumu
- Düşük bağışıklık sebebi ile sık hastalanma ve geç iyileşme
- Özgüven düşüklüğü ve sosyal gelişiminde gerilik
- Zeka ve zihinsel gelişiminde gerilik
- Dikkat dağınıklığı 

Bu belirtileri ve sinyalleri yakından takip edip, çocuğunuzun gelişimini ergenlik dönemine kadar yakından takip ediyor olmak çok önemli. Çocuğunuzun büyümesini takip etmek için persentil hesaplama araçlarından, büyüme tablolarından yararlanılır. 

Persentil (büyüme tabloları), çocuğunuzun büyümesinin yaşına ve cinsiyetine göre yeterli, yani normal değerler içerisinde olup olmadığını gösteren eğrilere/değerlere denir. %10 persentil değeri kritik değerdir ve yaşına göre boy ve kilo persentil değerleri %10'un altında olan çocuklar için büyüme geriliği durumu mevcut mu diye muhakkak çocuk doktoruna danışılmalıdır. 

Büyüme geriliği tanısı konulduysa, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde bir beslenme tedavisi ile çocuğunuzun sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlayabilirsiniz. 

Çocuğunuzun büyümesi ve gelişimi yaşıtlarına göre normal değerlerde ilerliyor mu görmek için siz de hemen persentil hesaplama araçlarından yararlanabilirsiniz. 

Unutmayın ki büyüme ve gelişim geriliğinin tedavisi mümkün, yeter ki farkında olun!

Büyüme geriliği tedavi sürecinde nelere dikkat etmek gerekir?

Büyüme ve gelişme geriliği, bir çocuğun aynı yaş ve cinsiyetteki diğer çocuklara göre boy ve kilo değerlerinin standart değerlerin altında kalması durumudur. 

Büyüme geriliğinin en önemli nedenlerinden birisi çocuğun yetersiz ya da yanlış beslenmesidir. Büyüme geriliği tanısı konulmuş çocuklarda tedaviye uyum süreci oldukça kritiktir. Çocuk doktorunuzun yönlendirmesine uygun olarak, kararlı ve devamlı bir beslenme tedavisiyle çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği tedavi edilebilir. Büyüme geriliği tedavi sürecinde dikkat etmeniz gerekenler

- Çocuğunuzun gelişimini ergenlik dönemine kadar takip ederek, boy ve kilosunun yaşıtlarına göre nasıl ilerlediğini gözlemleyin. Persentil (büyüme takip çizelgeleri) yardımı ile %10 kritik değer ve altındaki durumlarda muhakkak çocuk doktorunuza başvurun.

- Çocuğunuza büyüme geriliği tanısı koyuldu ise, çocuğunuzun büyüme ve gelişimini, boy ve kilo ölçümünü doktorunuzla aylık olarak takip edin. Bu takibi aile sağlık merkezinde ya da eczanede de yaptırabilirsiniz

- Doktorunuzun önerdiği beslenme ürününü mutlaka önerilen süre ve miktarda kullanmaya devam edin. Ancak düzenli kullanımda boy ve kilo gelişiminde etkisi olacağını unutmayın. 

- Büyüme ve gelişme geriliğinin tekrarlama riski çok yüksektir. Büyüme ve gelişme geriliği tanısı almış olan çocuğunuzun, iyileştikten sonra bile 2 yıl boyunca doktor tarafından belli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. 

- Reçetenizi aylık olarak aile sağlığı merkezinden yeniletebileceğinizi unutmayın.

- Özel beslenme ürünlerinin çilek, çikolata, muz gibi çocukların damak tadına göre farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Reçete yenilerken doktorunuzdan bu çeşitler hakkında bilgi alabilirsiniz.

- Çocuğunuz zaman zaman bu uzman beslenme ürününü içmekte zorlanıyorsa sevdiği yemeklerin içine aromasız-sade bir uzman beslenme ürününü ekleyerek kullanabilirsiniz. 

Unutmayın, çocuğunuzun büyüme ve gelişim problemlerini çözerek geleceğini ona yeniden kazandırmak sizin elinizde.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat