Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Sorunları

Çocuklarda bağışıklık sistemi zayıflığı hangi hastalıklara neden olabilir?

2,831
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Doğumdan sonra ilk birkaç yıl bağışıklık sistemi gelişimini tamamladığından 1 yılda yaklaşık 7 - 8 defa görülen üst solunum yolu enfeksiyonu kabul edilebilir.


Çocuklarda ilk dönemde zatürre, sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları, 1 yıl içinde iki kere sinüzit geçirme, derin doku enfeksiyonları, ağızda düzelmeyen pamukçuk gibi sorunlar olabilir. Her 5 çocukta görülebilen astım ya da alerjik rinit enfeksiyonla karıştırılmamalıdır.


Bağışıklık sistemi normal olduğu halde sık hastalanan çocukların doğal direncini arttırmak için beslenme önemli bir yer tutar. Anne sütü ile beslenen bebekler hastalandıklarında daha çabuk iyileşmektedir.

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan mineral ve vitaminlerin verilmesi önemlidir. Bu hususta demir ve D vitamini eksikliği önemlidir.

Çocuklar için vücudun doğal direncini etkileyen faktörlerden birisi probiyotiklerdir. Probiyotikler kısaca faydalı mikroplardır. Vücutta bulunan bakteri ve virüsler vücudu zararlı mikroplardan arındırır. Vücudun doğal direncini oluşturur. Bu yüzden probiyotikler vücudun doğal dengesini koruması için önemli faktördür.


Çocukların bağışıklık sistemi zayıflığında bir çok hastalık meydana gelebilir. Bunlardan en sık görülenleri zatürre, yılda 4 defadan fazla orta kulak iltihabı, yılda 2'den fazla sinüzit ve düzelmeyen deri enfeksiyonlarıdır. Bunlara ek olarak, bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda ailelerinden gelen genetik geçişli hastalıklar olabilir.

Çocuklarda bağışıklık sistemi normal olup sonradan da bozulabilir. Kullanılan bazı ilaçlar bağışıklık sistemini bozabilir. Kanser olan çocukların bağışıklık sistemi bozulabilir. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar da bağışıklık sistemini baskılayarak ciddi enfeksiyonlara yol açabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat