Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklar İçin Tütü Yapımı

Tütü etek nasıl yapılır?

180,892
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Kostümleri Tasarımcısı

Çocuklar için siz de evde farklı modellerde tütüler dikebilirsiniz. Üstelik bunun için dikiş makinesine ihtiyacınız yok. İplik ve iğne kullanımı yeterli. Nasıl bir tül kullanmalı ve tütü için tülü nasıl kesmelisiniz uzmanımız sizin için gösteriyor. Tütü etek modelleri iki tanedir. Bunlar klasik tütü ve petit tütü modelleridir. Klasik tütü düzdür. Daha çok uçları sivri sivri yukarı kalkar. Balerin eteğine benzer. Petti tütü ise uçlarına özel tül şeritler bağlanarak yapılır.

Bu tütü modeli daha kabarık ve pofuduk bir görünüme sahiptir. Bu tütü modelinde uçtaki şeritlere farklı renkler bağlanabilir. Klasik tütü de tek renk değil farklı renklerde tasarlanabilir. Dikişsiz oluğundan prenses eteği uygulaması son derece kolaydır. 

Çocuklar için tütü etek

Dikiş makinesi kullanmadan evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz tütü yapımı için 1 yaş için ortalama boy olarak 43 cm kesin. Bunu 5 parçaya bölün. 5 parça tütünün kabarık olması için idealdir. Ölçerek 5 parça oluşturduktan sonra kesimlerinizi üst üste koyarak şeritlere ayırın. Size tavsiyem bunu 6 parçaya ayırmanız. Gördüğünüz ölçüde parçalara keserseniz bu 6 parçaya ayrılmış olur. 1 yaş için bebeğin beline göre ölçüsü değişmekle birlikte ortalama 45-50 cm olabilir. Standart olarak 49-50 cm bebek beli için 40 cm lastik kesin. Çünkü lastik genişler, düğümleri bağladıkça iyi oturacaktır. O yüzden 50 cm bebek beli için 40 cm kesin. 

Belin daha sert durması için çift kat yapın lastiğini. 80 cm lastiği arasına geçirin. Daha sağlam olması için lastiği dikin. Daha sonra eteği yapmaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparken sandalye kullanabilirsiniz veya lastiği bir yere takabilirsiniz. En rahat bacağa takmaktır. Tütüyü lastiğin altına geçirerek düğüm atarak iyice sabitleyin. İlk başta size zor gelecektir. Ancak yaptıkça elleriniz alışır. Tüylerin çıkmaması için iyice sıkıştırmanız önemlidir. Az şerit kullanırsanız seyrek olur. Ne kadar çok şerit kullanırsanız etek o kadar kabarır. Bütün şeritleri bağlayarak eteğinizi bitirin. Gördüğünüz gibi tütüyü yaptık. Siz de bu malzemeleri kullanarak evde çok rahat bir şekilde cici tütüler yapabilirsiniz.


1 yaş için 43 cm tül kesin. Bunun ölçüsü kişiden kişiye değişir. Büyükler için daha uzun, 1 yaş için 43 cm idealdir. 5 şerit kesin, kabarık etek için 5 parça tül idealdir. Bütün parçalarınızı üst üste koyduktan sonra bunları şeritler haline getirin. Önce ek yerlerinden tülünüzü kesin. Bunu şerit haline getirmek için 6 parçaya bölün. 6 parça tam ideal kalınlıktadır. Gördüğünüz kalınlıkta keserseniz 6 parça elde etmiş olursunuz. Şeritleri hazırladıktan sonra etek yapımına geçebilirsiniz.

Bebeğin bel ölçüsü 49-50 cm olarak düşünülür. Bunun için biraz az kesin lastiği, çünkü şeritleri bağladıkça bu lastik açılır. Bu yüzden 40 cm kesin ve bunu çift kat yapın. O yüzden 80 cm bir lastik hazırlayın. Çift kat yapın ki lastiği yaparken kıvrılmasın, sert dursun. Gördüğünüz şekilde uçlarını sabitleyin ve dikin. Lastiği bacağınıza bağlayarak yaparsanız daha rahat olur. Ancak sandalyeye bağlayarak da yapabilirsiniz. Tütüyü lastiğin altına geçirerek düğüm atarak iyice sabitleyin. İkiye katlayın. Tütüyü lastiğin altından geçirin ve parmağınızla bunu aşağıdan çekin.

Tütüyü hazırladıktan sonra uçlarına şeritler bağlayarak petti tütü haline getirin. Tütünün esnemeyen kısmından şeritler kesin. Her şerit 15 cm olabilir. 5 tane şerit kesin. Daha sonra daha çok şerit elde etmek için kestiğiniz şeritleri ikiye katlayın ve 6 parça kesin. Bunların uçlarına bağlandığı için ince ve kalın olması çok önemli değildir. Burada önemli olan her bir şeridin tek tek ucuna düğüm atılmasıdır. Attığınız düğümler çoğalınca oluşacağı etki kabaracaktır. 


Renk seçimi tamamen sizin zevkinize, sizin hayal gücünüze bağlıdır. İsterseniz rengarenk tütüler oluşturabilirsiniz. Canlı renklerden, örneğin gökkuşağı renklerinden tütü, turkuaz yanında pembe, sarı, fuşya gibi renklerle gökkuşağı tütü yapabilirsiniz. Prenses teması hazırlamak için özellikle prenses sofi için lila tütü rengi uygun olur. 

Retti tütü için ise düğümleri farklı renkte atabilirsiniz. Böylelikle renkli tütü elde edebilirsiniz. Fuşya ve siyah renklerini ya da su yeşili ile pembeyi kombinleyebilirsiniz. Bu renkler birbirine çok yakışır. Bunun yanına lila rengi koyup sarı renk koyup daha sof tonlarda tütüler elde edebilirsiniz. Aslında renk seçimini minik prenseslere bırakmak daha uygun olacaktır. Onların hayal gücüyle rengarenk tütüler elde edebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat