Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğunuzun Saçını Kendiniz Kesin

Erkek çocuklara uygun saç modelleri hangileridir?

142,449
kez izlendi
Puan: 3.86 / 5
Detaylı Açıklama
Kuaför

Erkek çocuklarına uygun saç modelleri aslında kişiye uygun saç modellerinden geçiyor. Çünkü çocukların da bir kişilikleri, yüz şekilleri ve tarzları vardır. Bu tarzlarına uygun saç modellerini bulmak gerekiyor. Bu saç modellerinde kısaya karar vermişsek, kısa saç modelleri kesmek için ara makas ve makine ile saçları kısaltabiliriz. Makinelerin uçlarına takacağımız aparatlarla saçlarda istediğimiz uzunlukları yaratabiliriz. 

Eğer çocuğun saçlarını uzun olmasını istiyorsak ve bu şekilde bir beğenimiz varsa saçları, hepsini eşit uzunluklarda, yukarıya doğru kaldırarak 90 derece uzunluklarda uçlarından kısaltarak ve ara makası ile incelterek saçlara şekil verebilirsiniz.

Erkek çocuk saç modellerinde en çok alobros dediğimiz kulak üstü ve ense çok kısadan uzuna doğru giden modelleri tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte yuvarlak saç kesimleri de çok küçük yaşlarda 1 ile 5 yaş arası erkek çocuklarında çok sempatik olabiliyor.


Erkek çocuklarının saçlarını evde kendiniz kesmek istediğinizde mutlaka ense makinesi dediğimiz makine gereklidir. Bu makinelerin ayarlı, boy boy uçlarının mutlaka bulunması gerekir. Saçın uzunluklarını belirlemek ve sırasıyla istediğiniz yere istediğiniz uzunluğu verebilmek için önemlidir. 

Bizim yapacağımız modelimizde ilk önce yaklaşık 55 milimlik bir aparat takarak makineyi açıyoruz ve enseden yukarıya doğru kesimi yapıyoruz. Atlama yapmamak için aynı yeri birkaç kere geçmekte fayda vardır. Yavaş yavaş yukarıya doğru devam ediyoruz. Eğer uçlarda dönükler varsa o dönüklerin tam tersine doğru hareket ettiriyoruz. Sağlı sollu hareketlerle saçların uzun kalmasını engelliyoruz. 

Enseden tepe noktasına kadar kestikten ve bu kestiğimiz alanı kulak üstleri ve favorilere kadar getirdikten sonra aparatı değiştirip, 15 mm'den 12 mm'ye düşürüyoruz. Yine tekrar enseden kesmeye devam ediyoruz. Ancak ilk kestiğimiz yerden 3 parmak aşağıya kadar getirip kısadan uzuna doğru geçişi sağlayacağız. Makinenin saçta iz yapmaması için istenilen noktaya gelindiğinde makinenin ucu hafifçe yukarıya doğru kaldırılmalıdır. 

Alt kısmı da daha ince aparatla kısalttıktan sonra aparatı çıkartıp, saçı aşağıya doğru tarayarak makine ile alt çizgisini belirliyoruz. Küçük dokunuşlarla, soldan sağa doğru giderek ve saçı tarayarak çıkan uzantıları alıyoruz. Ense çizgisini de çizdikten sonra eğer saçımızda uzunluklar kaldıysa orayı da inceltme makası ve tarak yardımıyla ufak ufak dokunuşlarla incelterek o çizgiyi yok ediyoruz. Bu şekilde yaptığımız takdirde saç kesimimizde hiçbir makas izi kalmayacaktır. Saçları ara makasıyla incelterek, makas izlerini ve kabarmaları yok ediyoruz. Bu şekilde kesimi tamamlıyoruz.


Erkek çocuklarının saçlarını keserken ilk önce ense kesiminden başlamak gerekir. Islak bir saçta ayırımları takip ederek üst katlara doğru çıkmak gerekiyor. Ense kesimini bitirdikten sonra saçı 90 derece tarayarak, hatta bir pens yardımıyla doksan dereceyi bulmak için pensi başınıza koyduğunuzda pensin ucu 90 derecedir. O açıyla tarayarak saçın uçlarından kestiğinizde ve bu kesimi tamamladığınızda, bir yan tutama geçtiğinizde yine aynı 90 derece ile saçı kestiğinizde orantısını sağlamış olursunuz. Saçın her tarafı eşit uzunlukta kesilmiş olur. Bu uygulamayı saçın etrafında dönerek, yine 90 derece tarayarak uçları kestiğinizde kesiminizi tamamlamış olursunuz. Aynı şekilde önlere de bu uygulamayı yapabilirsiniz. 


Erkek çocuklarının saçlarını kesmek için ilk önce saçları kendi çıkış yönünde tarayıp, ıslatıp ve kolay yönden parçalara ayırarak kesime başlayabilirsiniz. Kesimi yaparken saçı parçalara ayırıp, başı hafif öne doğru eğerek ayırdığınız tutamı, 90 derece oluşturacak şekilde tarayın ve düz makas yardımıyla uçlarından kesin. Eğer düzgün bir şekilde 90 derece taramadıysanız bir sonraki adımda saç tutamları üst üste gelmeyebilir. O yüzden tarama açısı çok önemlidir.

Tarama açısıyla ayırdıktan sonra saçı sırayla ayırdığınız noktadan itibaren tarayarak adım adım ilerleyin. Bu arada saç kurursa mutlaka tekrar ıslatın. Çünkü kuru saçın alacağı dalga ile ıslak saçın alacağı dalga farklı olacaktır. 

Enseyi düzgün kesmek istediğinizde çocuğun başını öne doğru eğip, çenesini göğsünü yaslamasını sağlayarak saçı düz tarama imkanı yakalarsınız. Parmak ucuyla tutarak, makas ucuyla yavaş yavaş küçük hareketlerle kesebilirsiniz. Ense kesimini saçın çıkış yönüne tarayarak, ten bölgesine paralel bir şekilde tarayarak saç kesimini tamamlamış olursunuz. 


Saçı enseden başlayarak yukarıya doğru kestiğinizde saçın orantılı bir şekilde kesimi tamamlanmış olur. Ön kesimde, kakül kesiminde ise saçı iyice öne doğru tarayarak ilk önce saçtaki uzunlukları görmek gerekir. Eğer çok fazla hareketli bir çocuk değilse saçı ön tarafa doğru tarayarak uçları, parmak arasında düzelterek kesebilirsiniz. Böylece saçtaki uzunlukları alırsınız. 

Saç kesiminde bu düzlükten kurtulmak istiyorsanız burada ara makası dediğimiz efile makasını alarak saçı tarayın ve uçlarına dikey şekilde işlem uygulayarak saçın uçlarını düzlükten kurtarıp daha doğal olmasını sağlayın. Bu şekilde kakülleri de bitirip, inceltme işlemini uyguladıktan sonra kesiminizi de bitirmiş olursunuz. 


Uzun çocuk saçlarında saçı ilk önce güzel bir şekilde ıslatmak gerekir. Geniş dişli bir tarakla çocukların canı acımaması, korkmaması için taramak gerekir. Saç ne kadar iyi ıslanırsa kesim o kadar rahat olacaktır. Saçı, saç çıkış yönlerine göre tarayın. 

Kesimde kullanacağınız kalın ve ince uçlu tarak, ustura, ara makas, normal makas ve saçın durumuna göre ense makinesi ile saçları kesebilirsiniz. Her modeli keserken farklı özellikler göstereceği için çocuğun yüz şekline, saç yapısına uygun modeli seçin. 


Erkek saç kesiminde en önemli şeyin başında favoriler gelir. Favorilerin eşit kesilmesi çok önemlidir. Bunları eşit kesebilmeniz için uzunluğu belirli bir noktada belirlemeniz gerekir. O noktayı kulaktan bir kıvrımı işaret alarak belirlemenizde fayda vardır ki, iki favori de birbirine eşit olsun. 

Kulağın ortasındaki boğumu çizgi olarak alırsak, tarağı boğumun hizasında koyarak, tam boğum çizgisinde keserek favorimizin yerini belirleriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat