Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğunuzu Nasıl Uyutursunuz

Çocuğumu yalnız uyumaya nasıl alıştırırım?

25,942
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Detaylı Açıklama
Psikolojik Danışman

Çocukların yalnız uyumaya alışması için bebeklikten itibaren buna uygun hareket edilmesi gerekir. Özellikle ilk 1. ayda annenin yanında başka bir sepet veya başka bir yatağın içerisinde olabilirler. Çünkü bebeğin sık sık emzirme ihtiyaçları vardır ve anne ile bebek bir arada olmalıdır. Ancak ilerleyen dönemlerde, bebek özellikle ilk 3 ayını tamamladıktan sonra odanın ayrı olması gerekir. Bu şekilde çocuk erken dönemlerden itibaren yalnız uyumayı başarabilir.

Zaman zaman diş çıkarma, belirli sağlık problemleri veya bir yaş döneminde çocuklar tekrar anneleriyle birlikte uyumak isteyebilirler. Bu dönemde de bunu olabildiğince geçici tutmak ve çocuğun olabildiğince yalnız uyumasını desteklemek gerekir.

Bazen çocukların korkuları ve kaygıları olduğunda, anne baba arasında tartışmalar olduğunda, huzursuz ve gergin bir ortam olduğunda çocuklar yalnız uyumak istemeyebilirler. Dönem dönem her çocuğun yalnız uyumak istememe davranışı göstermesi normaldir. Ancak bunun 3 aydan uzun sürmesi durumda, fiziksel olaylar eşlik ediyorsa, kusma, baş ağrısı gibi belirtiler varsa bunu mutlaka daha etraflıca değerlendirmek gerekir. Çünkü yalnız uyumak çocuğun gelişiminin bir parçasıdır. Mutlaka okul öncesi dönemde bu gelişimin sağlanması gerekir. 


Çocuğun uykuya kolay geçebilmesi için anne babanın destekleme süreçleri çok önemlidir. Mutlaka çocuğun bir rutini olmalıdır. Her akşam hemen hemen aynı saatlerde yatmalı, mutlaka aynı saatlerde uykuya geçiş süreci başlamalıdır. Pijamalarını giymesi, iyi geceler dilemesi, dişlerini fırçalaması, çocuğun uykuya geçiş sürecinin geldiğini hatırlatan habercilerdir. 

Işığın kısılması, TV ve bilgisayarın kapatılması, çok kısık seste müzik çalınması çocuğun uykuya geçiş sürecini kolaylaştırır. Çocuğun uykuya daha rahat dalabilmesi için anne ve babanın çocukla birlikte onun odasında vakit geçirmesi de yararlı olabilir. Ancak bunu yaparken de çocuğun yanına ve yatağına yatarak değil, onun yatağının başında bir koltuk veya sandalyede oturarak çocukla birlikte sohbet etmeleri, çocuğun hayallerinden bahsetmeleri onun uykuya geçişini kolaylaştırabilir. 


Çocuğun uykuya geçişini zorlaştıran fiziksel ve psikolojik bazı sebepler olabilir. Özellikle uykudan hemen önce kafeinli içeceklerin tüketilmesi, aşırı gıda, sıvı tüketilmesi de çocuğun uykuya geçişini zorlaştırabilir. 

Çocuğun uykuya geçişini zorlaştırmada ağırlıklı olarak psikolojik sebeplerden bahsedilebilir. Eğer çocuk okul öncesi dönemdeyse anneden ayrılmak istemeyebilir, uykuya geçişinde tedirgin olabilir. Daha önce anne veya babanın çocuğu uykudayken bırakma, bir yere gitme gibi tecrübesi olduysa bunu tekrar yaşamamak için uykuya geçişi ertelemek isteyebilir. 

Okul çağı dönemlerde ise aşırı ödev yapılması, çocuğun uykudan önce çok miktarda uyarana maruz kalması onun uykuya geçişini zorlaştırabilir. Bu yüzden mutlaka çocuğun uyumadan yarım saat önce TV ve bilgisayarın kapatılıp, bilgisayar oyunlarına izin verilmeyip çocuğun daha sakince yapabileceği etkinliklerin olması onun uykuya geçişini kolaylaştıracaktır. 


Çocuklar uyumadan önce anne ve babanın masal okumaları çocukların rahatlamalarını sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, masalları okurken içinde korku taşıyan öğelerin olmaması gerekir. Korkutucu öğeler, hayaletler, kurtlar; çocuğun kafasında canlandırabileceği korkutucu senaryolar olmaması gerekir. 

Masal okumak çocuğun psikolojik gelişimini desteklediği için anne baba ve çocuk arasındaki ilişkiyi de destekler. Bu nedenle kısa süreli, 5-10 dakika arasında sürecek masalların olması, masallar üzerinde çocukla birlikte sohbet etmek keyifli zaman geçirmesini destekleyecektir. 

Masal okumanın çocuğa birçok faydası olduğu gibi uyku sürecini de kolaylaştırabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, bir süre sonra çocuklar bunu alışkanlığa döndürecekleri için anne ve babanın aynı tutarlılıkla devam etmeleridir. Eğer 1 gece okuyup 2 gece okumazlarsa bu çocukları hayal kırıklığına uğratabilir. Bu çok doğal bir gereksinimdir ve anne baba tarafından karşılanması uygundur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat