Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğunuza Sofra Adabını Öğretin

Çocuklar neden yemek seçer?

1,071
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Pedagoji Uzmanı

Çocuklara sofra adabının öğretilmesinin ilk aşaması çocuğa kendi başına yemek yemeyi öğretmektir. Çocuk 2 yaşına geldiğinde kendi kendine yemek isteyecektir. Anne baba önce buna fırsat vermelidir. Çocuk kaşık tutmayı öğrenip kendi yemeğini yemeye başladığında, küçük lokmalarla yemesi, önünden yemesi, ağzını şapırdatmaması, sofradan sonra elini yıkaması ve dişini fırçalaması öğretilebilir. 

Çocuk kendi kendine yemek yemeye başladığında sofraya hep beraber oturulur. Günde en az bir öğün tüm ailenin bir arada olması hem çocuğun aile bilincini geliştirir, hem de anne babayı gözlemleyerek sofra adabını öğrenmesini sağlar. Eğer çocuk televizyon önünde veya tek başına yemek yiyorsa sofra adabını öğrenemez. 


Çocukların yemek seçmesinin birkaç nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi anne babanın, özellikle çocuğa yemek yedirenin, temel bakım verenin yanlış tutumları olabilir. İkincisi çocuğun takıntıları olabilir. Bazı çocukların tada karşı, ağız şapırdatmasına karşı, yemeğin içinde görülen yeşilliğe karşı takıntıları olabilir. Eğer çocuğun hayatının başka alanında takıntılar varsa, yemek de onun için bir takıntı haline dönüşmüş olabilir. 

Çocukların yemek seçme nedeni ailenin hatalı eğitmesi, çocuğun takıntılara ya da gelişim bozukluğuna sahip olması olabilir. Ancak eğer anne baba yemek konusunda yanlış eğitim verdiyse bu da çocuğu yemek seçmeye doğru itebilir. Sadece sevdiği, bildiği şeylerin yedirilmesi ile çocuğun farklı tatlara alışması engellenir ve yemek seçmeye başlar. Çocuk yemek yemiyor diye onu hemen yediği yemeği yaparsanız, çocuğun seçme davranışını pekiştirmiş olursunuz. 

Çocuklara tatlı gıdalar vermek, çocuğun tatlı dışındaki tüm şeyleri otomatik olarak sevilmez olarak nitelemesine yol açar. Bu nedenle küçük çocukların çok tatlı besinlerden uzak tutulması hem fiziksel sağlığı hem de yemek seçimi süreci için önemlidir.


Çocuklar yetişkinler gibi "burada ayıp olur, acıktığını söylemeyeyim, eve gidince yerim" gibi düşünemez. İçinden geleni söyler, acıktıysa söyler. Çocuğun misafirliğe gittiğiniz yerde ev sahibinden yiyecek istemesinde bir sakıncası yoktur. Özellikle misafir tanıdık biriyse çocuk bunu rahatlıkla isteyebilir.

Ancak sosyal ilişkilerin düzenlenmesi, nezaket gibi kavramların öğretilebilmesi için çocuğunuza, misafirliğe gittiğiniz yerde duyduğu ihtiyaçlar için gelip sizden yardım istemesini öğretebilirsiniz. Ancak yine de çocuğun misafirlikte bir şey istemesini yadırgamamanız gerekir. Çocuk hayatı basit algılar. Bu nedenle de çocuğun bu tarz istekleri, arzuları duygudan geliyor diye düşünülüp, çok fazla dert etmemek, bundan dolayı çocuğa kızıp bağırmamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.


Çocuğun yemek seçme alışkanlığının edinmemesi için ilk dikkat edilmesi gereken menüyü çeşitli tutmaktır. Yani menüde çeşitli sebzelere yer vermek, çeşitli salatalıklara yer vermek güzel olacaktır. Eğer anne baba kısıtlı şeyler yiyorsa, hazır gıdalar tüketiyorsa, çocuğun da yemek yelpazesinin gelişmiş olmasını bekleyemezsiniz. Çocuğunuzun farklı tatlara alışabilmesi için, sadece sevdiği yemekleri yapmaktan kaçının.

Her öğün çocuğun sevdiği bir şey olabilir ama diğer öğünler mutlaka çocuğun damak yelpazesini geliştiren gıdalar olmalıdır. Sevdiği bir çorbanın yanına, daha önce tatmadığı ya da çok sevmediği bir yemek yapılabilir. 

Bir diğer konu ise şekerli gıdaların tüketimi ile ilgili sınırlamalardır. Sürekli tatlı gıdalar yemek çocuğun diğer gıdalardan tat alamamasına sebep olur. Çocuğu küçük yaşlarda haftada sadece iki üç defa şekerli gıdalara maruz bırakmak, onun dışında diğer beslenme türlerine öncelik tanımak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat