Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğunuza Para Kullanmayı Öğretin

Çocuklara para kavramı nasıl öğretilmeli?

676
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Pedagoji Uzmanı

Çocuklara para kavramı 2 yaşından itibaren öğretilebilir. Örneğin, çocuk anne babasıyla markete gittiğinde parayı kendisi vermelidir. Çocuk "ben marketten bir şey alıyorsam karşılığında para veriyorum" düşüncesini öğrenmelidir. Çünkü çocuklar markette, bakkalda "giriyorum, istediğimi alıyorum ve çıkıyorum" zannederler. Bu nedenle çocuğun alınan şeyin parayla bağlantılı olduğunu anlayabilmesi için bu ilişkiye girmek gerekir.

2 yaşından itibaren çocuğun kasası ayrılmalı, onun eline biraz para verilmeli, aldığı şeylerin parasını vermesi sağlanmalıdır. Özellikle anne babalar bunu yaparsa "param yok" dediğinde çocuk ne denildiğini anlar. Anne babalar bu ilişkiyi es geçip, "param yok" dediğinde çocuk neyin yok olduğunu idrak edemez. 

5 yaşına geldiğinde çocuk artık ayrım yapmaya başlar. Kağıt paranın daha büyük, bozuk paranın daha az olduğu çocuğa öğretilebilir. 5-6 yaşından itibaren çocuğunuza paranın rakamsal değerini öğretmeye başlayabilirsiniz. 

Çocuklar 5-6 yaşında paranın kağıt olduğunu, bozuk olduğunu öğrenmeye başlar. Özellikle 7 yaşına kadar çocuk mutlaka "ben bir şeyler alıyorsam karşılığında para veriyorum" düşüncesini öğrenmelidir. Bu çocuğun bitmek, tükenmek bilmeyen isteklerini önlemede çok yardımcı olur. 


Çocuğun paranın varlığı ile ilgili eğitilmesi 2 yaşında başlar. Paranın miktarı ile ilgili vurgular çocuk biraz daha büyüdüğünde yapılmalıdır. 

Çocuk 5-6 yaşına geldiğinde çocuk paraları renklerine göre ayırt eder. Okuma yazma bilmeyen çocuğa bu yaşlarda para algısını yavaş yavaş öğretmek gerekir. Gelişim testlerinde para algısı da sorulur. 6 yaşına gelmiş çocukta para algısının oluşmuş olması beklenir. 


Çocuğa 7 yaşından, ilkokuldan itibaren harçlık verilebilir. Çünkü ilkokulla birlikte çocuk kantin kavramı ile tanışır. Dışarıdan bir şey alabilecek duruma gelir. İlk başta verilen harçlıklar küçük harçlıklar olmalıdır. Çocuğun yaşı büyüdükçe harçlık miktarı da büyüyebilir. Ancak abartılı harçlıklardan kaçınmak gerekir. Çünkü bu, çocuğu israf etmeye, gereksiz harcamalar yapmaya itebilir. 

İlkokulda günlük harçlıklar verilebilir. Haftanın bazı günleri olabilir. 1. sınıfta her gün harçlık vermeye gerek yoktur. Aile 2 gün harçlık verip onu harcamasını isteyebilir. Çünkü çocuğun kantine gidip kendine bir şeyler alması onun öz güvenini arttırır. Daha üst sınıflara çıktıkça, büyüdükçe her gün harçlığa doğru gidilebilir. 

Ortaokuldan itibaren çocuğunuzun harçlığını haftalık olarak verebilirsiniz. Çünkü çocuk o parayı haftalık yetirmeyi öğrenmelidir. O parayı bir günde harcayabilir, o onun bileceği iştir. 

Lise döneminden itibaren çocuğunuzun harçlığını iki haftada bir ya da ayda bir olarak verebilirsiniz. "Sana bu kadar para veriyorum. Bu ay içerisinde başka herhangi bir para vermeyeceğim. Bu parayı ister bir günde harcar, ister biriktirirsin" anlayışı çocuğa verilmelidir. 


Çocuğa ilk olarak öğretilmesi gereken paranın varlığıdır. Çocuk ilk başta bunu anlamaz. Bir şeyler alındığında, çikolata şeker alındığında, kafamıza göre mi alıyoruz, karşılığında ne veriyoruz bu öğretilmelidir. 

Daha sonrasında çocuk anne babanın bu parayı nereden kazandığını öğrenebilir. Çocuğun anne babanın işyerine, gitmesi ne iş yaptığını öğrenmesi güzel olacaktır. Çünkü çocuk bunu sınırsız zannedebilir. Anne babanın işine tanıklık etmesi, paranın nereden geldiğine dair fikir edinmesi önemlidir. 

Çocuğunuza, size ettiği yardım karşılığında para vererek, paranın bir emek karşılığında kazanabileceğini öğretebilirsiniz. Sofrayı toplamada yardım etmesini istediğinizde para vererek emek ile para arasındaki bağlantıyı ona öğretebilirsiniz. Ancak bunu her zaman yapmak doğru değildir. Sadece emek ile para ilişkisini öğretmek için okul öncesinde böyle bir şey yapmak faydalıdır. 

Markete gittiğinde de alınan şeylerin parasını ona verdirirseniz bu sefer alınan şey ile para arasındaki ilişkiyi öğrenebilir. Çocukları parayla tanıştırma yaşı 2'dir. Banknotlarla ve paranın değeri ilgili tanıştırma yaşı ise 5-6 yaştır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat