Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğunuz İçin Doğal Ürün Seçme Rehberi

Çocuğumuza oyuncak seçerken sağlık açısından nelere dikkat etmeliyiz?

273
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Ekolojik Yaşam Uzmanı

Çocuğunuz için oyuncak alırken doğal içeriği olan ürünler seçilmelidir. Petrol bazlı ya da plastik içeriği olan ürünler çocuklara zarar vermektedir. Bu tarz ürünlerin boyaları çıkabilir ve çocuklar bu ürünleri yutabilir. 

Petrol bazlı ürünlerle oynayan çocuklar sürekli bunları soluyor. Yapılan araştırmalarda petrol bazlı ürünlerin içeriğinde cıva olduğu anlaşılmıştır. Petrol bazlı oyuncaklar uzun süreçte çocuğunuza zarar verebilir. 

Petrol bazlı zararlı oyuncaklar yerine evde yün, pamuk ve bez kullanarak ürünler yapabilirsiniz. Tahtadan yapılan oyuncaklar tercih edilmelidir. Çocuğun oynaması için yaptığı oyuncaklar daha değerli olmaktadır. 

Çocuklar için çok fazla oyuncak almaya gerek yoktur. Birkaç ana oyuncak olması yeterlidir. Plastik çadır almak yerine minderlerden çadır kurup çocuğun orada oynamasına izin vermek sağlık açısından da önemlidir. 


Çocuğu zararlı oyuncaklardan korumak için yaratıcı bir şekilde düşünerek evdeki malzemelerle oyuncaklar yapabilirsiniz. 

Çamaşır suyu ile yerleri temizleyerek çocuğunuza zarar verebilirsiniz. Kimyasal madde içerikli temizlik ürünleri çocuklara zarar verebilir. Kimyasal maddeler havadan hafif olduğu için yere çöker. Yerde oynayan çocuklar da bu kimyasal maddelere maruz kalırlar. 

Temizlik yaparken çamaşır suyu yerine arap sabunu, sirke ya da limon suyu kullanabilirsiniz. Evdeki fazla eşyalardan da kurtulmakta fayda var. Evde bulunan eşyaların da mümkün olduğunca doğal ürünlerden olmasına dikkat edilmelidir. 

Evde bulunan tahta malzeme üzerindeki cilalar çocuklara zarar verebilir. O yüzden daha doğal cilalar kullanılmalıdır. 

Evin havası da çocuklara zarar verebilir. Bu etkilerden çocukları korumak için bitki, kaya tuzu lambası kullanılabilir. Her gün ev havalandırılmalıdır. Evin içerisindeki toksin maddeler dışarıya göre daha çok çocuklara zarar vermektedir. 

Aynı şekilde çocuk odasında kullanılacak perde, halı gibi ürünler doğal malzemelerden yapılmış olmalıdır. Çocukların yatakları ve çarşafları doğal yün ya da pamuktan olması gerekir. 


Çocuklara kıyafet seçerken mümkün olduğunca doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir. 

Organik olmayan yünlerde yüksek miktarda böcek ilacı bulunur. Kıyafet ne kadar temizlenirse temizlensin böcek ilacı çocuklara zarar vermeye devam eder. Kıyafetin her kullanımından böcek ilacı çocuğunuzun vücuduna girmeye devam eder. 

Özellikle çocuklara alacağınız kıyafetlerde organik malzemeden yapılmış ürünleri tercih etmelisiniz. Petrol bazlı ya da sentetik ürünler çocuğunuza zarar verebilir. 

Sentetik ürünlerin içeriğindeki toksin maddeler deri yoluyla çocuklara zarar vermektedir. Aynı şekilde bu toksin maddeler çocuklara alerji ve astım gibi hastalıkların artmasına neden olabilir. Dükkanlarda doğal ürünler bulunamadığı takdirde evde kendiniz yapabilirsiniz. 


Çocukların gelişimi için alınan oyuncakların içeriğindeki toksin maddeler çocuklara ciddi zarar verebilir. Özellikle plastik oyuncakların boyaları dökülerek çocukların vücutların girebilir.

Plastik oyuncakların içeriğinde cıva bulunmaktadır. Plastik oyuncaklar yerine ahşap olanlar tercih edilmelidir. Ahşap ürünlerde de ya boyasız ya da süt bazlı boya ile boyanan ürünler tercih edilmelidir. 

Dışarıdan almak yerine evde hamur hazırlayarak gıda boyası ile boyayabilirsiniz. Aynı şekilde bahçesi olan aileler çocukları ile topraktan bazı ürünler yapabilirler. Ayrıca evinizde kağıttan uçak ya da gemi yapabilirsiniz. 


Yapılan araştırmalarda bazı okul malzemelerinin içeriğinde petrol ve cıva bulunmuştur. 

Örneğin alacağınız kalem kutusunun plastik yerine doğal ürünlerden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuz için alışverişe çıkmadan önce hangi ürünlerin doğal olduğu konusunda detaylı araştırma yapmanızda fayda var. 

Çocuklar yeteri kadar kimyasal ürünlere maruz kalıyorlar. Doğal okul malzemeleri alarak kimyasal ürünlere maruz kalmayı azaltabilirsiniz. Parfümlü silgilerin içerisinde petrol bazlı kimyasal maddeler bulunur. Ürünleri almadan önce içeriğinde ne olduğunu mutlaka okumalısınız. 

Çocukların beslenme çantalarının doğal malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. 

Beslenme çantası ve su mataralarının bisfonel A maddesini içermemesi gerekir. Beslenme çantasına koyacağınız ürünlerin alüminyum folyo ile temas etmemesine dikkat etmelisiniz.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat