Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğun Yatağını Ayırma

Çocuğumuzun yatağını ayırmazsak nasıl sorunlar yaşayabiliriz?

9,216
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda yatak ayırma ile ilgili merak edilenler.. Çocuğun yatağını ayırma konusu aslında farklı ekollerde farklı uzmanlar tarafından psikoloji ve pedagojide farklı değerlendirilen konulardan biridir ama çoğunluk olan görüş çocuğun yatağını çocuk doğduğu günden itibaren ayrı tutmanın en sağlıklı tutum olacağı yönündendir. En fazla yapılabilecek şey, belki anne babanın odasında ama yine ayrı bir yatakta tutmaktır. Fakat daha sonra çocuğun odadan ayrılmasını sağlamak güç olabileceği için çocuğun yatağını aslında doğduğu günden itibaren, anne babanın çocuğa en kolay ulaşabileceği şekilde, yani kendi odalarına en yakın odaya hazırlamak en doğrusudur. 

Çocuğun yatağının anne ve babanın yanında olması, çocuğun ileri dönemde bağımlı kişilik geliştirmesine de zemin hazırlar. Bununla birlikte çocuğun ilk doğduğu andan itibaren ayrı bir odada ve ayrı yatakta yatmaması, çocuğun daha sonraki dönemde yatağını ve odasını ayırma konusunda da anne ve babaya güçlük çıkaracaktır. Çocuklarda yatağın ve odanın ayrılması ile ilgili merak ettiğiniz her şey için uzmanımızın videolarına göz atabilirsiniz.


Çocuk ebeveynin odasında yatarken, çocuğun yatağının ve odasının ayrılmasına karar verildiğinde çocukta bazı uyum ve davranış sorunlarının görülmesi çok normaldir. Çocuklarda yatak ve odanın ayrılması çocuğun mümkün olan en küçük yaşında yapılması, sürecin kısalmasına yardımcı olur. 

Çocuğunuz odasına geçti, odasına yatırmaya başladınız, fakat anneyi gece isteme, gece kabusları gördüğünü iddia etmesi, sık sık anne babayı odasına çağırması, sabretmeniz gereken, bu süreçte çocuğun uyumunun gerçekleşmesi sürecinde beklediğimiz bazı sıkıntılı davranışlardır. 


Çocuğun bir alışkanlığa, davranışa uyum göstermesi en az 6 hafta sürebilir. Bu dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. İkincisi bir çocuğa bir alışkanlığı verirken aynı zamanda ikinci bir alışkanlığın da aynı zaman diliminde kazandırılmasına gerek yoktur. 

Örneğin aynı dönemde çocuğu anaokuluna başlatmak, o sırada tuvalet eğitimini kazandırmak, taşınmak, aileye bir kardeşin gelmesi söz konusu ise gerçekten o sırada bunu yapmamak gerekir. Çocuğun sadece bu alışkanlığa uyum sağlaması için çaba sarf etmek ve bu dönemde çok sabırlı olmak, çocuğa asla kızmamak, yalnız bırakmamak, "korkulacak bir şey yok" gibi çocuğun tedirginliğini reddedecek konuşmalarda fazla bulunmamak gerekir. 

Çocuğun yatağını ve odasını ayrılan bu dönemde mümkünse çok ayrıntılı açıklama yapmadan çocuk istediğinde yanına anne veya babanın gitmesi bu sürecin daha kazasız atlatılması için alınabilecek önlemlerden bazılarıdır. 


Çocuğun yatağını ayırmaktan ziyade, çocuğun odasını da ayırmak, pedagojide asıl olan, en sağlıklı olan yöntemdir. Çocuğun farkındalığının çok yüksek olmadığı, 6 - 7. aydan önceki dönemde çocuğun yatağını ayrı tutmazsak, daha sonra çocuğu zorlamak, çocuğu ayrı odada yatmaya alıştırmak konusunda bazı güçlüklerle karşılaşabiliriz. Çocuk, ebeveynin olduğu odada yatarken zaten o odada 3 kişi yatar, 3 kişi yaşar hale gelmeye başlar. Dolayısıyla anne babanın ayrı bir çift, kendisinin onların çocuğu olduğu bilincinde bile gecikmeler olabilir. 

Çocuğun bağımlı bir kişilik geliştirmesini önlemek için çocuğun yatağını doğduğundan itibaren ayırmak gerekir. Bazı ebeveynler çocuğa yeterince bakamayacağı, çocuğu yeterince sevemeyeceği ve çocuğun istediği anda ebeveyne ulaşamayacağı endişesi ile, yani kendi endişeleri ile çocuğun yatağını ve odasını ayırmakta sıkıntı duyabilirler ancak çocuk aslında doğumdan itibaren nerede, nasıl yaşamaya başladıysa bu sürece, bu düzene zaten alışacaktır. Farkındalık çok yüksek olacağı için sonradan alıştırmak, çocukta ayrılma ile birlikte bazı sorunları da beraberinde getireceği için çok zor olacaktır. Bu sebeple odayı doğumdan itibaren ayırmak en sağlıklı olandır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat