Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum 5 Yaşında

5 yaş çocuğunun sosyal gelişimi nasıldır?

10,286
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

5 yaşındaki çocuk sosyal gelişim yönünden sosyal ortamlara daha fazla girmeye ve diğer çocuklarla oynamaya hazırdır. 5 yaşındaki çocuk sırasını bekler, paylaşır, dramatik oyunlar oynar ama her zaman paylaşmak ve sırasını beklemek istemez. Çocuk 5 yaşına geldiğinde dramatik ve kurgulu oyunlar oynamaya başlar. Bazı yeni oyunlar keşfedip kendisi kurallar koyar. 
  
Her çocukta olduğu gibi 5 yaşındaki çocukta da korkular vardır. Bazen bu korkular hayatının ön planında yer alabilir. Ebeveynlerin korkular konusunda çocuğa destek olması gerekir. 

5 yaşındaki çocuk kendi motor hareketlerini test edebilir. Bu hareketlerin gelişmesi için çaba gösterebilir ama henüz yarışmaya hazır değildir. 5 yaşındaki çocuklar motor yetenek gerektiren yarışmalara sokulmamalıdır. 
  
Ayıp ve küfürlü kelimeler 4 yaşında olduğu gibi 5 yaşında da çocuğun çok ilgisini çeker. Ayıp ve küfürlü kelimeleri kullanarak etraftaki insanların dikkatini çekmeye çalışır. 
  
5 yaş çocuğu artık etraftaki insanların duygu ve düşüncelerine daha fazla önem verir. Kendi davranışlarını ve kendi yaşantısını başkalarının duygu ve düşüncelerini de göz önünde bulundurarak ayarlamaya başlamıştır.


5 yaş, çocuğun kelime haznesinin geliştiği ve çocuğun dile hakim olmaya başladığı dönemdir. 5 yaşındaki çocuk binlerce kelimeyi anlayabilir. Dini kelimeler ilgisini çeker ve bilmediği dini kelimelerin anlamlarını sorar. 

5 yaşındaki çocuk 100'e kadar sayabilir, harfleri söyleyip yazabilir. Adres, telefon numarası ve kısa şiirler ezberleyebilir. Kısa şarkılar ve hikayeler öğrenebilir. Ortalama 7 kelimeden oluşan cümleler kurabilir. Hangi nesne grubunun sayı olarak daha büyük olduğunu bilebilir. 
  
5 yaşındaki çocuk hikayeler anlatır. Anlattığı hikayelerde kimi zaman gerçekten olan şeyleri kimi zamanda kendi zihninde oluşturduğu şeyleri anlatır. 

Çocuk 5 yaşına geldiğinde bir kelimenin birden çok anlamı olduğunun farkındadır. Kelimelerin harflerden oluştuğunu ve bazı kelimelerin iki kelimeden oluştuğunu algılayabilir. 
  
5 yaş çocuğunun kelime haznesi çok hızlı gelişir. Beynin bu hızlı gelişimine paralel olarak kelimelerin ağızdan çıkma hızı aynı derecede gelişmeyebilir. Buna bağlı olarak kekemelik ve tekrarlar başlayabilir. Kekemelik ve tekrarlar devam ederse kalıcı olmaması için profesyonel yardım almak gerekir.


5 yaş çocuğu artık daha hareketlidir. Evin dışında daha fazla zaman geçirir. Gereksinim duyduğu kalori de artar. 5 yaş çocuğunun gereksinim duyduğu kalori 1700 kalori civarıdır. 5 yaş çocuğu da diğer tüm çocukluk çağları gibi dengeli ve düzenli beslenmeye muhtaçtır. Bu dönemde çocuğun ilgi gösterebileceği şekerli gıdalar, abur cuburlar, gazlı içecekler çocuğun hayatında onun isteğine paralel olarak bazen fazla yer tutmaktadır. Bunun kontrolünü de ailenin yapması gerekir. 

Mümkün olduğu kadar az yağlı, bol lifli, bol meyve ve sebze içeren bir diyet uygulanmalıdır. 5 yaş çocuğunun 3 ana ve 2 ara öğünü olmalıdır. Akşam yemeklerini mümkün olduğu kadar aileyle birlikte yemesi hem beslenme alışkanlıkları hem de sosyalleşme açısından önemlidir. 

5 yaş çocuğunun kalsiyum ve demire olan ihtiyacı hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Kalsiyum ihtiyacı süt ve sütlü gıdalardan karşılanır. Bu yaş grubu günde 2,5 bardak süt tüketmelidir. 1 kibrit kutusu tam yağlı peynirin 1 bardak süt olduğunu düşünürsek günlük ihtiyaç buna göre planlanabilir. 

5 yaş çocuğunun günlük 9 porsiyon tahıla ihtiyacı vardır. 1 porsiyon tahılın, 1 dilim ekmek olduğunu düşünürsek veya yarım su bardağı makarna veya pilav olduğunu düşünürsek günlük tahıl ihtiyacını buna göre ayarlayabilirsiniz.


5 yaş çocuğu tek başına sosyal ortamlara girmek için hazırdır. Uzmanlar 5 yaşındaki çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına gitmesini tavsiye eder. Ancak 5 yaşındaki çocuğun ev dışında geçirdiği zamanlar artmıştır, bu yüzden hastalıklara daha kolay yakalanırlar. 5 yaşındaki çocuğun fiziksel gelişimini desteklemenin en iyi yolu çocuğun uyku ve beslenme düzenine dikkat etmektir. Uyku ve beslenmesi düzenli olan çocukların doğal bağışıklık sistemi daha iyi gelişir. 
  
5 yaş çocuğu her gün 3 porsiyon meyve yiyerek C vitamini ihtiyacını karşılamalıdır. Çocuğun demir ihtiyacının karşılanması için beslenme düzeninde demir içeren gıdalar olmalıdır. Yumurta, balık ve cevizde bulunan Omega-3 de çocuğun günlük menülerine dahil edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat