Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum 2 Yaşında

2 yaşındaki çocuğum konuşmuyor, normal mi?

44,127
kez izlendi
Puan: 0.79 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

2 yaşındaki bir çocuk doğum kilosunu 4 katına çıkmıştır. Boy uzaması, 50 cm doğan bir bebek 2 yaşında 90 cm civarındadır. Baş çevresi 48 cm'dir. Çünkü çocuklarda, boy uzaması, kilo alımı, baş çevresi artışı 2 yaşına kadar daha hızlıdır. 2 yaşından sonra ergenlik dönemine göre yavaşlar. Yani büyüme hızı 2 yaşından sonra yavaşlamaya başlar. 


2 yaşındaki çocuk daha hareketli, daha özgürdür. Koşmayı daha çok sever, topla oynamayı sever, dolapları açıp kapatır. Motor gelişimi, kaba motor olarak baktığımızda her şeyi yapar. Zıplar, topu atar, topu tutar. Eğer bunlarda sorun varsa mutlaka değerlendirme yapmak gerekir. ince motor hareketlerine baktığımız, karalama yapar, düz çizgi çizebilir.

2 yaşındaki çocuğun 50 ya da 200'e kadar kelimesi vardır. Zaten 2 yaşındaki çocuk 2 kelimeyi bir araya getirip cümle kurmuyorsa sorun var demektir. Ancak 2 yaşındaki bir çocuğun olayları muhakeme etme yeteneği tam gelişmemiştir. Keşfetmek için çaba sarf eder.


2 yaşındaki çocuğun konuşmaması normal değildir. Çocuğun birçok olgusuyla birlikte değerlendirmek gerekir. Çocuğun göz kontağında sorun varsa, etrafla ilgilenmiyorsa, anne ile iletişimde problem varsa sosyal davranış kusuru olabilir. 

2 yaşındaki çocuk konuşmuyorsa mutlaka duyma fonksiyonuna bakılması gerekir. Genel gelişim geriliği olabilir. Yani yürüme veya etrafla iletişimi bozuksa genel bir gelişim geriliği olabilir. Beyinle ilgili problemlerden kaynaklanabilir, metabolik hastalıklara bağlı olabilir. 

2 yaşındaki çocuğun,
- Kelime hazinesinde 50'ye yakın kelime yoksa,
- 2 kelimeli basit cümleleri kuramıyorsa 
- Basit direktifleri anlamıyorsa 
- Resimdeki hayvan ve eşyaları gösteremiyorsa,
- Kendi ismine tepki veremiyorsa bir sorun var demektir. 

Yani 2 yaşındaki çocuk konuşur, etrafla ilgilenir, mantıklı şeyler söyleyebilir.


2 yaşındaki çocuk beslenmede ve uykuda kendini daha özgür hisseder. 2 yaşından sonra kendi kendine beslenebilir. 1 yaşındaki çocuk kaşığı ağzına götüremez, bardaktan yardımla içebilir, elini yemeklere batırıp yiyebilir ama etrafı batırır. 2 yaşındaki çocuk ise kaşıkla yemeğini yiyebilir, kamışla sütünü içebilir, büyüklerle sofraya oturup sohbet ederek yemek yiyebilir. Yani daha sosyalleşmiş, daha birey olmuştur. 

2-3 yaş arasındaki bir çocuğun beslenmesini ayarlarken anne sütü olmadığı için günde 500 ml süt tüketmesi gerektiğini unutulmaması gerekir. Yoğurt tüketimi artırılmalı, günde bir kibrit kutusu kadar peynir yemelidir.

2 yaşındaki çocuk et grubunda 2 köfte, balık ya da tavuk yemelidir. Günde 2 porsiyon meyve ya da sebze tüketmesi gerekir. 

2 yaşındaki çocuklarda ekmek tüketimi bu yaşlarda daha yüksektir. Kalorilerinin çoğunu karbonhidratla karşılarlar. 3-4 dilim ekmek tüketebilir. 


- Çocuk 3 aylık olduğunda konuşmalara tepki vermiyorsa,
- Basit sesler çıkarmıyorsa,
- 6 aylık olduğunda hecelemesi yoksa,
- 1 yaşında 1-2 kelime kullanmıyorsa,
- 18 aylık olduğunda ismine dönüp bakmıyorsa,
- 2 yaşında eğer 2 kelimelik cümle kurmuyorsa, hiç konuşamıyorsa, herhangi bir komut vermiyorsa dil gelişimi geri kalmış demektir. 


2 yaşındaki çocuğun sosyal gelişimini etkileyen en önemli faktör çocuğun dil gelişimidir. Eğer dil gelişimi iyi ise sosyal gelişimi daha iyi olacak anlamına gelir. 2 yaş sosyal olarak da bencil bir dönemdir. Çocuk her şeye "benim" der. Hiçbir eşyasını paylaşmaz. Besin olarak ya da oyuncak olarak baktığımızda onu direkt kendisi almaya çalışır ve çevreyle paylaşmaz. Kendi akranlarıyla birlikte oynar ama yan yana oynar. Birlikte oyun kurmazlar. 

Her şeyi keşfetmeye eğilimlidir. Bir oyuncağı, bir kapı nasıl açılır keşfetmek ister. Daha çok yeni şeyler öğrenmek için çaba sarf eder. 

2 yaşındaki çocuğun sosyal gelişimini hızlandırmak ya iyi yöne kaydırmak için, çocukla iletişim içinde olmalısınız. Çocukların hep canlı varlıklarla iletişim kurması sosyal gelişimini olumlu yönde etkiler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat