Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum 1 Yaşında

1 yaş çocuğu neler yapabilir?

22,585
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebekler genelde 1 yaşına geldiğinde bebeklik döneminden çıkıp çocukluk dönemine geçerler. Bu nedenle bir aşama kaydetmiş olur, çocuk kendini özgür hisseder, farklı davranmaya başlar, anneye olan bağımlılığı daha azalmıştır.

1 yaşındaki çocuğun gelişimi değerlendirdiğimizde 4 aşamada değerlendirebiliriz. Bunlar motor gelişim dediğimiz ince motor, kaba motor, davranışlarla ilgili gelişim, dil gelişimi ve sosyal gelişimdir. 

Çocuklarda kaba motor gelişimine baktığımızda 1 yaşındaki çocukta özellikle beklediğimiz şeyler:
- Çocuk destekli ya da desteksiz yürümelidir. 
- Hızlı emekler.
- Ayakta durabilir. 

İnce motor gelişimi olarak,
- Çocuk küpleri üst üste koyabilir. 
- Kalem alıp kağıdı karalayabilir. 

Dil gelişimi: 
- Çocuk söylenen birkaç kelimeyi anlar.
- 2-3 kelimeyi farkında olarak söyleyebilir. Çocuk 6 aylıkken anne, baba ya da mama der ama bunu anlamsız bir şekilde söyler. 1 yaşında daha anlamlı, babaya baba diyebilir. 

Sosyal gelişim:
- Çocukken daha özgürdür. 
- Annenin yaptıklarına, çevreye direnç gösterir. 
- Günlük aktivitelerine baktığımızda, bebekliğe göre bir ritmi vardır. Yemek saati bellidir, çevreyle daha çok ilgilenir. 


Çocuk 1 yaşındayken basit cümleleri anlar ve yanıt verir. Çocuklarda gelişim alanlarında anne ve babanın dikkatini çeken birinci alan konuşma ve motor gelişimidir. Yani 1 yaşındaki çocuk yürür ve konuşur. Yürüyorsa ancak konuşma gecikiyorsa motor gelişimi iyi, sosyal ve dil gelişimi geri kalmış demektir. Konuşuyor ancak yürümüyorsa sosyal ve dil gelişimi iyi, motor gelişimi geri kalmış demektir.

Çocukta motor gelişim alanı, dil gelişim ve konuşma alanı, sosyal gelişim alanı ve davranış alanı olarak ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Ancak çocuklarda konuşma sosyal gelişimin önemli bir parçasıdır. Bu anlamda çocuktaki konuşmayı anne babanın ve çevrenin desteklemesi gerekir. Bu nedenle bebeğin canlı varlıklarla iletişim içinde olması gerekir. Bebeğe televizyon izletmek yerine onunla sohbet etmeye çalışılmalıdır.


Bebek ve çocuklarda uyku, çocuğun gelişimi için önemlidir. Uyku yaşa göre değişkenlik gösterir. Her yaştaki çocuğun ya da erişkinin uyku ihtiyacı farklıdır. 0 - 1 yaş arasında bebeklerin günde ortalama 16 - 20 saat arasıdır. 6 ay ve 1 yaş arasında 13 - 14 saat, 2 yaşında 11 - 13 saattir. Yani uyku süresi gittikçe azalır.

Çocuğunuzun rahat uyuyabilmesi için:
- Ortam karanlık olmalı
- Çocuk ayrı odada uyutulması
- Ortam sessiz olmalı
- Uyku saatine yakın aç olmamalı
- Uykudan 1 saat önce beslenmiş olmalı
- Yatağın cam kenarında olmamalı
- Oda sıcaklığı 18 - 22 derece arasında olmalı


Çocukların ilk 6 ay anne sütüyle beslenmiş olması gerekir. 6 aydan sonra anne sütünün yanına ek besinler gelir. 1 yaşından sonra bebek, anne sütü alıyorsa anne sütüne devam edilmesi gerekir. Çünkü bebek protein ve kalori gereksiniminin çoğunu buradan alır.

1 yaşından sonraki bebeğin beslenme şeklini anne ve babası takip etmesi gerekir.

1 yaşındaki çocuğun yiyebileceği besinler
- Et, balık yumurta, kuru baklagiller ve tavuk
- Süt ve süt ürünleri
- Meyve, sebze
- Tahıllar
- Yağ ve şeker

Çocuk için önemli olan bu besinleri dengeli tüketmesi gerekir. Et ve et grubunda çocuğun demir ve protein ihtiyacı karşılanır. Süt grubunda kalsiyum ve protein, meyve ve sebzelerle lif ve C vitaminini, tahıl grubu ile ise enerji ihtiyacı karşılanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat