Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğa Uygun Kitap Seçimi

Çocuğa kitap alırken nelere dikkat etmek gerekir?

1,351
kez izlendi
Puan: 3.11 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklara kitap alırken çocuklarınıza dikkat etmeniz gerekir, başka hiçbir şeye dikkat etmenizde gerek yoktur. 

Çocuklarınız size insan olarak kendileri hakkında yeterince bilgi verirler. Neyi sevip neyi sevmediklerini, neden hoşlanıp neden hoşlanmadıklarını, bazı şeylerden korkup bazı şeylerden korkmadıklarını, bazı konularda daha cesur olduklarını, bazen bazı şeylerden çekindiklerini belli ederler. Bunu neredeyse 1-2 aylık bebekte bile izleyebiliyoruz. Her yaştaki çocuk kendi eğilimini ailesine, öğretmenine anlatmak ister. 

Çocuk kitaplarının da onlar tarafından yönlendirilmesi gerekir. Onlara bakın, onların hangi kitapları istediklerini, hangi kitapları ellerinde tutmayı sevdiklerini, resimlerine bakmayı sevdiklerini ya da oturup okumaktan, dinlemekten büyük zevk aldığını onlardan öğrenebilirsiniz. 


Yetişkinler olarak bir kitap almayı düşündüğünüzde kitapçıya gidiyor ya da gazetede herhangi bir dergide dikkatimizi çeken bir kitabı edinmek istersiniz. Yani bireysel bir tercihle hareket edersiniz. Çocuk da aynı hakkı kullanmak ister. Onun da eğilimleri vardır, onun da kendi yaşına göre sevdiği ve sevmediği konular ya da temalar vardır. O da kendi seçimini yapmak ister. Oysa büyükler olarak, kitapçılarda ya da okullarda çok şahit oluyorum, çocuğun almak istediği bir kitabı ailesi evde onlardan çok var önce onları oku diyerek almazlar. Aslında burada kendinizi çocuğunuzun karşısında çok komik bir noktaya getirirsiniz. 

Aynı şeyi başka şeylerde de yapabilirsiniz. Çocuk öğretmenine ona önerdiği kitabı okumak istemediğini bildiriyor. Öğretmeni ise "hayır, bunu okumak zorundasın" diyor. Oysa edebiyat okumanın zorunluluklarla hiçbir ilişkisi yoktur. Hiç kimse, kimseye sevmediği veya zorlanmadığı hiçbir edebiyat eserini zorla okutamaz. Çocukların da bu hakkı vardır. Yetişkinler bu hakkı onlara nedense uygun görmezler. Oysa çocuklar da istedikleri anda istedikleri kitabı okuyabilirler. 


Çocukların hayal gücü o kadar gelişkindir ki, onları her yaptığı, her attığı adımda eksilten, daraltan büyükler, büyüklerin dünyası ve kurallarıdır. Bu anlamda sizlerin de kitap seçimi yaparken çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirmeyi değil, çocukların zaten çok gelişkin hayal dünyasını zedelemeyen bir kitap bulmayı amaçlamalısınız.

Çocuklar gerçekten bizim çok ötemizde, çok ilerimizdedir. Berrak algılarıyla dünyaya, insanlara, yaşamaya dair inanılmaz derecede hayal kurabilen varlıklardır. Biz kurallarımızla, ahlaki görüşlerimizle, her şeyimizle onları zaman içinde törpülüyor ve o hayallerinin bir kısmından vazgeçmelerine neden olarak büyütüyoruz.

Çocuğunuza kitap seçerken yapabileceğiniz en iyi şey çocuklarınızın hayal gücünün sonsuzluğuna daha çok saygı göstererek onlara çok çeşitli seçenekler sunmak, daha çok kitapla buluşmalarını sağlayabilmek ve o kitaplardan olumlu, olumsuz kendi çıkarmalarını yapabilmelerine izin vermektir. 


Klasiklerin bugünkü dünyaya dolaylı olarak göndermeler yaparak insanı, duyguları, yaşamı anlatma gücü olağanüstüdür. Klasikler gerçekten mutlaka okunması gereken kitaplardır. Ancak bugün İnternet ortamında büyüyen ve bütün dünyayı sanki yatak odasındaymış gibi algılayan çocuk için klasiklerin dili, üslubu biraz daha zor algılanır gibi görünür. Bu yanılsama çocuklarda topyekün kitaplardan soğuma ve onlardan uzaklaşma gibi çok tehlikeli bir noktaya neden olabilir.

Çocukların klasik kitapları ileri yaşlarda okumasında fayda vardır. Yaş grubunu büyütmelisiniz. 17- 18 yaşla beraber klasiklerin muhteşem üslubuna merak uyandırmayı başarmışsanız o genç okur onların dünyasına dalacak ve çok güzel okumalar yapabilecek. Şu anda siz bunu 10 yaş ve 15 yaş arasında bastırdıkça daha olumsuz sonuç alırsınız. 

Klasiklerde özet değil, gerçeğini okutmak, onu da sunmak, önermek ama asla baskı yapmadan kendi canlarının istediği zaman okumalarını sağlayacak esnek bir strateji izlemeniz gerekir. 


Çizgi romanlar gerek resim estetiği, gerek konu ve metin dengesi açısından her yaştan insanı cezbeden, hele inandırıcı, akılcı kurgularla, resimlerle çözülmüşse çok etkileyen çok özel bir yayın grubudur. Çocuklar da çizgi romanları çok severler. Bu nedenle yaşlarına uygun çizgi romanlardan onları esirgememek lazım. Onların tıpkı edebiyat kitabı gibi çizgi romanlarla da sorunsuzca ilişki kurmalarını sağlayın. Hangilerini hayatlarına katarak devam ettirecekler onun sadık birer okuru olacaklar, hangilerini geçmişte bırakıp herkesin yaptığı gibi ben çocukken çok okurdum diyecekleri kendileri bilecekler. 


Çocukların kitapları mutlaka resimli olmak zorunda değildir. Aslında resimleri belirleyen onların yaş gruplarıdır. Elbette ilkokul 2-3. sınıfa kadar çocuğun kitapla ilişki kurmasını, çocuğun elinde tuttuğu kitaba yakın davranabilmesini sağlayacak çok önemli belirleyici unsurlardan biri kitabın resimleridir. 

Okul öncesine gittiğimiz zaman 3-7 yaş arası çocukların ilişkilenmesini bekleyeceğiniz kitapların elbette son derece yetkin illüstrasyonlardan oluşmuş olması gerekir. 

Resimli olması gereken kitaplar ilköğretim üçüncü sınıfa doğru azalır ve aslında dördüncü, beşinci sınıflarda okuyan çocukların resimsiz ya da çok az resimle desteklenmiş uzun metinler okuma konusunda biraz daha cesur adımlar atması gerekir. 


Türkiye'de nihayet gerçekten çocuklar ve gençler için özellikle edebiyat kitapları kalem alan yazarlar vardır. O nedenle de bu insanların ve bu kurumların kitaplarını izlemek, bir noktada aileler için, eğitimciler için yeni bir kaynak anlamına gelir. 

Bilemediğiniz, daha önce denemediğiniz bir kaynaktan gelen mutlaka karıştırmak, aslında kendi gerçeklerinizin dışında çocuğunuzun, bugünkü dünyanın içinde büyüyen çocuğunuzun ihtiyaçlarıyla ne kadar örtüşüp örtüşmeyeceğini bir miktar anlamanızda fayda vardır. 

Çocuğunuza güvenmek zorundasınız. Çocuklarınızın kitaplardan olumlu ve olumsuz çıkarımlar yapacağını ve onlarla iletişimi yüksek oranda gerçekleştirdiğiniz takdirde olumsuzların kendi yaşamlarından ayıklayacaklarına güvenmek zorundasınız. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat