Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel İlişki Sonrası Baş Ağrıları

Cinsel ilişki sonrası ani baş ağrısı ne anlama gelebilir?

36,183
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Nöroloji Uzmanı

Cinsel ilişki ile ortaya çıkan baş ağrıları toplumda oldukça yaygındır. Çoğunlukla iyi huyludur ama çok çok nadiren ani baş ağrıları tehlikeli olabilir. Bu baş ağrıları çoğunlukla orgazm ile ortaya çıkar. 

Seks eylemi beyin damarlarında genişleme yapar. Çünkü seks yüksek bir efor gerektirir. Bununla birlikte beyin damarları genişlediğinde eğer doğumsal olarak beyin damarlarında yapısal sorun varsa, iyi gelişmediyse, bizlerin baloncuk dediği damar yumağı varsa zorlanınca, genişleyince kanar. Bu durum beyinde bomba patlarmışçasına şiddetli ağrıya neden olabilir. Cinsel ilişkiyi devam ettiremez, hasta ağrı nedeniyle o sırada ne yapacağını şaşırır. Çoğunlukla cinsel ilişki sırasında, özellikle orgazm ile ortaya çıkan ani, patlayıcı baş ağrıları tehlikeli olmayabilir ama bunu ilk defa yaşıyorsak mutlaka tehlikeli olarak kabul edip acil servise, özellikle de bir nöroloğa başvurmamız gerekir. Çok nadir olarak oluşan bu ağrılarda ilk seferde ve bekletmeden acil servise başvurularak nedeninin beyin kanamasından kaynaklanıp kaynaklanmadığının öğrenilmesi gerekir. Eğer ağrı patlayıcı derecede ise mümkünse bir nöroloğa başvurulmalı, acil serviste hasta tarafından beyin kanamasından şüphe edildiği ifade edilmelidir. 

Cinsel ilişki sonrası baş ağrısının görülme sıklığı

Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında baş ağrısı sorunu düşündüğümüzden daha fazla insanda görülen bir durumdur. Genellikle cinsel konuları konuşmak toplumda tabu olarak görüldüğünden kişiler yaşadıkları baş ağrısını çok fazla paylaşmaz. Migren veya baş ağrısı için hekime başvuran hastalar bile ayrıca doktor tarafından sorulmazsa baş ağrısının cinsel ilişki sonrasında artığını söylememektedir. 

Cinsel ilişki sonrası baş ağrısı günlük hayatında migreni veya gerilim tipi baş ağrısı olan kişilerde daha sık görülür. Ancak daha öncesinde baş ağrısı olmayan kişiler de cinsel ilişki sonrası baş ağrısı ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle çok stresli, çok zorlayıcı dönemlerde, yoğun bir iş hayatı veya günlük hayatı olan kişilerin yaşadığı cinsel ilişkilerde ağrı ortaya çıkabilmektedir. 

Düzenli bir cinsel ilişki değil de, yeni bir cinsel partnerle veya farklı bir cinsel ilişki yaşanıyorsa, partner çok iyi tanınmıyorsa, özellikle erkeklerde performans kaygısı varsa; bu tür stresler ve kaygılar baş ağrısını tetikleyebilir. 

Cinsel ilişki sırasında baş ağrısının ortaya çıkmasında, cinsellik keyifli bir aktivite olsa da fiziksel ve duygusal anlamda zorlayıcı bir efor olmasının etkisi vardır. Özellikle belli pozisyonlarda boyun kaslarının, başın zorlanmasının baş ağrısında rolü vardır. Aynı zamanda cinsel ilişki hem fiziksel hem de duygusal anlamda çok yüksek bir efor harcanmasına neden olur. Buna bağlı olarak beyin damarlarında genişleme olabilmektedir. Damarlardaki genişleme de baş ağrısını tetikleyebilmektedir. 

Cinsel ilişki sonrası baş ağrısı için doktora gitmeyi gerektiren durumlar

Aslında cinsel ilişki ile ortaya çıkan baş ağrıları çok yaygındır. Bunun için ne zaman doktora başvurmamız gerektiği konusunda çok önemli ve tek bir kural vardır: Cinsel ilişki sırasında, orgazm sonucu baş ağrısı başınıza ilk defa geliyorsa; ani, patlayıcı, çok şiddetli, dayanılmaz bir baş ağrısı ise hemen doktora başvurmanız, hatta acile, mümkünse bir nöroloğa gitmelisiniz. Bunun için saatte doktor var mıdır, doktora ne demeliyim gibi hiçbir şeyi düşünmeyin ve doktora gitmek için kesinlikle gece ya da gündüz olmasını beklemeyin. Acildeki doktora baş ağrısını tarif edin, eğer cinsel ilişki sonrası oluştuğunu söylemekten çekiniyorsanız, çok ciddi bir efor harcama sonucu oluştuğunu ifade edin ve mutlaka beyin kanamasından şüphelendiğinizi ifade edin. 

Orgazm sonrası beyin kanaması çok nadir bir rastlanan bir durumdur. Orgazm sırasında şiddetli baş ağrısı bazı insanlar yaşayabilmektedir. Bunların içinde çok çok nadiren beyin kanamasından dolayı olanlar vardır ama bu baş ağrıları aslında o sırada hayatımızı kaybetmemize bile neden olabilir. Ama eğer bu nedenden bir baş ağrısı yaşıyorsak ve hayatta kaldıysak bunu en kısa sürede tedavi ettirmezsek, kısa süre içinde bir defa daha kanama ihtimali çok yüksek olan bir sonraki beyin kanamasında hayatımızı kaybedebiliriz. Bu durumda, cinsel ilişki sırasında şiddetli baş ağrısı yaşarsak ve bu başımıza ilk defa geliyorsa mutlaka acil olarak doktora başvurmalıyız. 

Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında başa ağrısı nedenleri

Cinsel ilişki sonrası baş ağrısı yaşanabilir. Hatta bu durum cinsel ilişkiden kaçınmaya yol açabilir. Cinsel ilişki sonrası baş ağrısı yaşayanların çoğunluğunun geçmişinde, günlük hayatlarında migren, gerilim tipi baş ağrısı gibi ağrı öyküsü vardır. Cinsel ilişki keyifli ancak fiziksel anlamda zorlayıcı bir eylemdir. Hem efor olarak hem de duygusal olarak çok yüksek bir performans gösterilir ilişki sırasında. Buna bağlı olarak da temelde iki şey ortaya çıkar: Boyun kaslarında kasılma, gerilme, zorlanma olabilir. Aynı şekilde ilişkiye bağlı olarak beyin damarlarında genişleme olabilir. Bunların ikisi de baş ağrısını tetikleyen, zorlayan faktörlerdir. 

Cinsel ilişkide baş ağrısı yaşayan kişinin özellikle migren ve gerilim tipi baş ağrısı yatkınlığı varsa bu ilişki ile ani baş ağrısı sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Eğer doğumsal olarak beyin damarlarımızda bir bozuk yer varsa bu damar cinsel ilişkide harcanan yüksek efor sonucu kanayabilir. Bu kanama kişide şiddetli, patlayıcı bir ağrıya neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan baş ağrıları genellikle tehlikesiz olmakla birlikte, bu tür bir baş ağrısı yaşanıyorsa, bu ağrı tehlikelidir. Eğer ilk defa bu şekilde bir baş ağrısı yaşıyorsanız, tarifi mümkün olmayan şiddette, patlayıcı bir ağrı ise mutlaka bekletmeden bir acil servise, mümkünse bir nöroloğa görünmeniz ve bu ağrının beyin kanamasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmeniz gerekir.

Cinsel ilişki sonrası iyi huylu baş ağrısı

Cinsel ilişki sonrası baş ağrıları düşündüğümüzden çok daha sık görülür. Genellikle iyi huyludur. Nadiren kötü huylu olanları vardır. Bu çok nadir olan kötü huylular beyindeki kanamalara bağlı olabilir. Ama genellikle cinsel ilişki ağrıları iyi huyludur.

Cinsel ilişki sırasında veya orgazm ve boşalma sonrasında ortaya çıkabilen iyi huylu baş ağrıları genellikle özellikle boyun kasları olmak üzere kasların zorlanması ve beyin damarlarındaki genişlemeye bağlı gelişen baş ağrısıdır. İyi huylu cinsel ilişki baş ağrıları genellikle migren ve gerilim baş ağrısı yaşayan kişilerde ortaya çıkar. Bu baş ağrıları genellikle birkaç hafta içinde tekrarlayabilmekte, zaman içinde geçmekte, 6 yıla kadar tekrarlayan baş ağrıları da olabilmektedir. 

Cinsel ilişki ile veya cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan iyi huylu baş ağrılarında pozisyonlara dikkat etmek gerekir. Çok zorlayıcı ve boyuna baskı uygulayıcı pozisyonları tercih etmemek önemlidir.

Cinsel ilişki sonrası baş ağrılarını önleme yolları
- İlişki pozisyonlarına dikkat edilmeli
- Özellikle baş bölgesini zorlayıcı pozisyonlardan kaçınılmalı
- Çok stresli ve gergin dönemlerde cinsel ilişkiden uzak durulmalı
- Gerektiğinde ilaç kullanılmalı
- Geri plandaki migren ve gerilim tipi baş ağrıları tedavi edilmeli

Seks nedeniyle baş ağrısı olmaz dememek gerekir. Çünkü seks sırasında veya sonrasında çok insan baş ağrısı yaşamaktadır ama bu çevre ile veya hekimlerle paylaşılmakta zorlanılan bir konudur. Cinsel ilişki sırasında baş ağrısı yaşarsak bunlar çoğunlukla iyi huyludur, geçicidir ve kişiye zarar vermez. Biraz dikkat ederek bu ağrıların cinsel hayatı etkilemesi, engellemesi kontrol altına alınabilir. Ancak cinsel ilişki sırasında çok şiddetli, ani ve ilk defa bir ağrı yaşanıyorsa bu mutlaka acil ve tehlikeli bir durum olarak görülmeli ve hekime, özellikle bir nöroloğa başvurulmalı. Ağrının geçmesi beklenmemeli ve acil servise gidilmelidir. 

Seks sırasında baş ağrısı nedenleri

Seks insanların normal hayatında yer alan bir eylemdir. Normal bir eylemdir  ama içeriği ve yapısı gereği yoğun efor harcanır. Duygusal ve fiziksel olarak vücut çok yüksek bir noktaya taşınır. Seks sırasında özellikle belli pozisyonlarda boyun ve başa giden kaslar daha fazla zorlanır. Kafadaki basınç  artar, damarlarda genişleme olur ve bununla birlikte baş ağrıları ortaya çıkabilir. Cinsel ilişki sırasında yaşanan baş ağrıları özellikle stresli ve gergin dönemlerde daha sık ortaya çıkar.

Sekste baş ağrısının artmasına neden olan faktörler
- Zorlayıcı seks pozisyonları
- Özellikle boyun ve baş bölgesini zorlayan pozisyonlar
- O dönemde daha stresli ve gergin olunması
- Migren, gerilim baş ağrısı gibi ağrı geçmişinin olması
- Yeni bir partner
- Erkekte performans kaygısına yol açan partnerler
- Düzenli olarak tansiyon, depresyon veya doğum kontrol hapı kullanımı

Düzenli bir cinsel hayatı olan kişinin yeni bir partner edinmesi veya partnerin stresli olması cinsel ilişki sırasında veya seks sonrasında ağrıya neden olabilir. 

Özellikle erkeklerde performans kaygısına yol açabilecek bir partnerler olmak, erkekte baş ağrısının artmasına neden olabilir. Tansiyon, depresyon, doğum kontrol ile ilgili ilaçlar baş ağrısı ihtimalini artırır. 

Bazı hastalıkları olanlarda, düzenli olarak birtakım ilaç kullanan kişilerde seks sırasında baş ağrısına daha fazla rastlanır

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat