Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Chia Tohumu

Chia tohumu nasıl tüketilir?

106,019
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Chia tohumu Azteklerin ve Mayaların MÖ 3500'li yıllardan beri kullanmaya başladığı besin değeri yüksek bitkisel değeri fazla bir üründür. Adaçayı bitkisine benzeyen bir bitkinin tohumlarıdır. Meksika'da yetişir. Orta Amerika'da son derece fazla kullanılmaktadır. İspanyolların Latin Amerika'yı istilasından önce kullanılmaya başlanan bu tohum toplumda gücün simgesiydi. Maya dilinde de güç anlamına gelir. 


Chia tohumunun özellikleri 

Chia tohumu güç,kuvvet veren çok özel bir besindir. Aztekler ve Mayalar beslenmelerinde chiaya büyük yer vermişlerdir. Chia Aztek beslenmesinde fasulye ve diğer bakliyatlar kadar önemli bir yere sahiptir. İspanyolların Güney Amerika'yi işgaliyle beraber yaygınlığı azalmıştır. Yeni dönemde beslenme uzmanlarının araştırmasıyla chia tohumunun faydaları tekrar anlaşılmıştır. 

Chia tohumunda protein, lif, antioksidan, kalsiyum ve yüksek oranda Omega 3 bulunur. Doymuş yağ oranı da çok düşüktür. Bu nedenle çok faydalı bir besindir. Amerika ve Avrupa'da tüketimi giderek artmaktadır. Türkiye'de de popüler hale gelmeye başlamıştır. 

Zayıflamak ve tokluk hissini artırmak için kullanılır. Kan şekerini dengelemek ve lif kaynağı sağlamak için  faydalıdır. Bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar. Tahıllı yiyeceklerle beraber kullanıldığında besin değerini artırır. 

Chia tohumu kullanımı 

Chia tohumu günlük beslenmeye kolayca dahil olabilecek bir üründür. Jel kıvamı verdiği için meyve sularında, sıvı gıdalarda, çorbalarda, sütlü tatlılarda kullanılabilir. 

Sütlü tatlı ve pudinglerde su ya da sütün içine katarak, nişasta yerine chia tohumunu kullanabilirsiniz. 

Çorbalarınızın içinde un yerine kıvam artırıcı olarak chia tohumu kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi, mısır gevreği ya da yoğurdun içine chia tohumu katabilirsiniz. 

Chia tohumu renk, koku ve tat olarak değişiklik yapmaz.  O nedenle pek çok yiyeceğin içinde kullanabilirsiniz.  Tatlı ve tuzlu pek çok yiyecekte, besin değerini artırmak için chia tohumunu kullanabilirsiniz. 

Lif oranı yüksek olduğu için gün içerisinde 25 gram yani bir yemek kaşığı kullanımı yeterlidir. Bir yemek kaşığından fazla kullanımı önerilmez. 


Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat