Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Change.org Hakkında Merak Edilenler

Change.org'da imza kampanyası nasıl başlatılır?

4,430
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Change.org Doğu Avrupa ve Batı Asya Direktörü

Change.org ile hayatımıza daha da fazla giren online aktivizm, İnternet'in sunduğu en büyük yeniliklerden biri. Bireylere, daha önce hiç olmadığı kadar güçlü olma, örgütlenme ve mücadele etme imkanı sağlıyor. Üstelik bir konuda kafa yoran, bir şeyleri düzeltmek isteyen insanların aynı mahallede, şehirde hatta ülkede olmasına gerek kalmıyor. Bu bile başlı başına bir değişim. Change.org da 196 ülkede kullanılabilen, bu alandaki en yeni ve en etkin örgütlenme aracı.

Change.org'da imza kampanyası başlatma

www.change.org sitesine giriyorsunuz "Kampanya Başlat" kutucuğuna tıklayıp 4 adımda kampanyanızı başlatıyorsunuz. "Topluluk Kuralları" bölümünü dikkatlice okuyup sonra kampanyanızla ilgili, sizin gibi düşünen kişilerin de ilgisini çekecek bir görsel ya da video yükleyip kampanyanızı yaymaya başlıyorsunuz. Özellikle, Facebook veya Twitter üzerinden sizin gibi düşünen kişilere ulaşıp kampanyanızı desteklemelerini sağlamanız önemli. Kampanyanızı başlatmadan önce şu sorulara dikkat edin;
 
1. Başlatacağınız kampanya kime yönelik (Biliyorsanız birey, kurum ya da hükümet organının adı ve varsa e-posta adresini yazın)
2. Muhataplardan ne talep ediyorsunuz
3. Bu kampanya sizin için neden önemli (Bir başka deyişle, insanlar bu kampanyaya neden destek vermeli)
 
İmzalarla birlikte siteye giren herkes kampanyanızı görebilir. Kampanyanızın muhatabına ilk imzalayan 50 kişininin imzasını içeren bir e-posta gider. Sonrasında da düzenli olarak kampanyanızın durumuna dair bilgilendirme e-postalari iletilir.

İnternet'ten imza kampanyalarına katılmanın etkileri

Mesela şöyle düşünün; çalışan bir annesiniz ve İnternet'ten eviniz için çocuklarınız için alışveriş yapıyorsunuz. Bu sizi daha "az anne" yapar mı? Tabii ki hayır. Bugün içinde bulunduğumuz dijital çağda artık dijital aktivizm ve konvansiyonel (geleneksel) aktivizm arasında net çizgiler olmadığını görüyoruz. 

İnternet kullanma alışkanlıklarımız, teknolojik gelişmeler, sosyal medya mecralarının hayatlarımızdaki yeri bu tarz sert çizgileri ortadan kaldırdı. Bu sebeple, herhangi bir konuda hassasiyet gösteren, çevresindeki bir şeyi değiştirmek için kendisi gibi düşünen kişileri de harekete geçirmek isteyen herkes Change.org sayesinde önce online platformda sonra da sahada örgütlenebilir.

Change.org'da toplanan imzaların değerlendirilmesi

Change.org değişim için itici güç sağlayan bir platform. Bu anlamda karar vericiler - devlet kurumları, şirketler, yönetimler - seçmenlerin, tüketicilerin isteklerini Change.org'dan bire bir takip etme imkanına sahip. Tabii ki açılan kampanyaların içeriği çok önemli çünkü kampanyaların hedeflenen sonuca ulaşması tamamen konusuna, kitlesine ve muhatabına bağlı. 

Örneğin apartmandaki yöneticinize talebinizi iletmek üzere bir kampanya yürütüp apartmanda yaşayan insanların %90'ının imzasını alırsanız başarılı olmuşsunuz demektir. Muhatabınız duyarlı ise zaten kampanya daha büyümeden sizinle iletişime geçer ve konuyu çözer, değilse de imza sayıları büyür gider. Şunun da altını çizmek lazım; amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. Bunun için de iletişim kanallarının çift taraflı ve açık olması gerek. 

Mesela Kadıköy Belediyesi, tarafına açılan kampanyaları Change.org üzerinden "karar verici hesapları" aracılığıyla takip ediyor. Onun dışında Casper, Koton, Morhipo gibi birçok büyük marka kendilerine hitaben yürütülen kampanyaları imzalayan bireylere Change.org üzerinden ulaştı. Dolayısıyla, iletişim kanalları açık olduğu sürece imzalar yapıcı değişimlere yol açıyor.

Change.org'da etkili bir imza kampanyası başlatmak için yapılabilecekler

Talebiniz net olmalı. Örneğin, "Belediyenin çalışmalarını hızlandırması" net bir talep değil, fakat "Esenyurt Belediyesi'nin Alnıaçık Mahallesi'ndeki peyzaj çalışmalarını bir an önce tamamlaması" muhatabınızın sorunu anlamasını ve çözmesi için etkili ve net bir taleptir.

Kampanya metninizi okuyan herkes anlayabilir mi? Kampanya metnini konu hakkında hiçbir şey bilmeyen kişilerin bile anlayabileceği, empati kurabileceği biçimde düzenlemeniz, talebinizin anlaşılırlığını artıracaktır.

Muhatabınız doğru olmalı. Belediye hizmetleri için Başbakana seslenmek ya da çocuğunuzun okuluyla ilgili bir talebiniz için bu konuda yetkisi veya gücü olmayan bir muhatap belirlemek kampanyanızın başarıya ulaşmasını zorlaştıracaktır. Dilediğiniz kadar muhatap belirleyip kampanya muhatapları kısmına eposta adreslerini, isimlerini ve makamlarını yazın.

Kampanyanıza etkileyici ve/veya sorunu açıklayıcı bir görsel ekleyin. Muhataplarınızın Twitter hesaplarını ve/veya kampanyanızın Twitter'da etiketini eklemeniz kampanyanın yayılımı için de etkilidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat