Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Change.org

Change.org nedir?

4,484
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Change.org Doğu Avrupa ve Batı Asya Direktörü

Change.org, dünyanın en büyük imza platformu olarak 196 ülkede 122 milyondan fazla üyesi olan bir sivil toplum kuruluşu. Türkiye'de 5.7 milyon aktif kullanıcı bulundan Change.org'la beraber dünyanın da neresinde olursanız olun, neye inanıyorsanız değiştirmek istediğiniz her konu hakkında Change.org'a girip imza kampanyası başlatıp, ulaşmak istediğiniz karar vericiye ulaşabiliyorsunuz.

Change.org'da insanlar veya kurumlar kendi imza kampanyasını açabiliyor yani değiştirmek istediği her hangi bir konuda harekete geçiyor ve sınırlar olmadan kendisi gibi düşünen insanları örgütlüyor. 

Change.org yokken sokaktaki insanın örgütlenip ses çıkartacağı bir çevrim içi mecra yoktu, fakat şimdi platform sayesinde insanlarla örgütlenmek, onları gelişmelerden haberdar etmek çok kolay. Kişiye değiştirmek istediği şeyleri değiştirmek için bir araç ve yöntem sağlıyor. Çünkü Change.org'da insanlar istediği her konuda, herhangi bir nefret söylemi ya da şiddet içermediği sürece kampanya başlatabiliyor.

Change.org'un çalışma sistemi

Change.org, nerede olursa olsun insanların görmek istedikleri değişimi gerçekleştirmesine olanak sağlamak için çalışıyor ve bunu başarmak için de en iyi yolun bir sivil toplum kurumunun değerleriyle bir teknoloji şirketinin esnekliğini ve yenilikçiliğini birleştirmek olduğunu düşünüyor. 

Bu anlamda yeni bir örgüt biçimi ve teknoloji dünyasının gücünü toplumsal fayda için kullanıyor. İşleyiş sisteminin ana prensibi sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesi. Change.org, STK'ların çalışmalarına destek verecek kişilerle buluşmasını sağlıyor ve bu buluşmayı şu şekilde gerçekleştiriyor.

Change.org'da bir kampanya imzaladıktan sonra bazen "sponsorlu" olduğu ibaresi taşıyan çeşitli imza kampanyaları sunuluyor. Eğer sponsorlu bir imza kampanyasını imzalamayı tercih ederseniz, altta çıkan kutucuğu işaretleyerek sponsor olan kurumdan ileride bilgilendirme almak isteyip istemediğinizi belirtiyorsunuz. Eğer sponsorlu kampanyayı kutucuk işaretli olarak imzalarsanız, sponsor olan kurum başka konular için size doğrudan email gönderebiliyor. Bu şekilde de Change.org, sivil toplum kuruluşlarından gelen küçük katkılarla masraflarını karşılıyor
 
Change.org'un kuruluşu

Change.org, 2007 yılında Stanford Üniversitesi öğrencilerinden Ben Rattray ve Mark Dimas tarafından, insanların önemsedikleri konularda değişim gerçekleştirmelerine olanak sağlama amacıyla kuruldu. 

Change.org aslında ilk başta bir blog ağı olarak kuruluyor. Kurucusu Ben Rattray bankacılık sektörüne adım atacakken vazgeçiyor ve hayatında daha anlamlı bir şeyler yapmak, doğrudan sosyal fayda üretmek üzere yurttan oda arkadaşı Mark Dimas ile beraber Change.org'u kuruyor. Bu blog ağında bir de imza kampanyası kısmı yer alıyor. 

O dönemde Güney Afrika'da "düzeltici tecavüz" diye lezbiyen bireylere karşı işlenen korkunç bir suç var ve polis bu şiddete göz yumuyor. Buna karşı bu suça hedef olmuş bir kadın, Change.org üzerinden bir imza kampanyası başlatıyor. 192 ülkeden 171.788 imza toplanıyor ve Güney Afrika hükümeti bununla ilgili özel bir eylem planı oluşturmak zorunda kalıyor. Rattray ve Dimas bunu görünce anlıyorlar ki, imza kampanyaları çok işe yarıyor. Hemen blog ağını bir imza kampanyası platformuna dönüştürmeye karar veriyor. Bu şekilde Change.org şimdiki haline dönüşüyor. 

Change.org'da yer alan kampanya konularının yüzdelik dağılımı
- İnsan Hakları 18%
- Hayvan Hakları 17%
- Çevre Hakkı 12%
- Eğitim 6%
- Adalet (ceza/hukuk) 6%
- Ekonomik Adalet 4%
- Sağlık 3%
- Kadın Hakları 2%
- Gıda 2%
- LGBTTİ Hakları 1%
- Diğer 29%

Change.org ile başlatılan online kampanyalardan gelen başarılar

Yüzlerce kampanya bu zamana kadar Change.org'da başarıya ulaşmış durumda. Birkaç örnek vermek gerekirse; MPS hastası Ekin'in babası Şahin Yıldız, kızının ve 500 MPS hastası çocuğun ihtiyacı olan ilacın SGK tarafından karşılanmasını sağladı 367.000'den fazla kişinin imzasıyla sağladı. 

Şeyda öğretmen Van'da geçirdiği kaza sonrası tekerlekli sandalyeye yaşamak zorunda kalacaktı. 183.000 kişi kendisinin tekrar yürüyebilmesi için GATA'da tedavi olması için yürütülen kampanyaya destek oldu ve Şeyda öğretmenin GATA'daki tedavisi başladı. 

203 kişinin desteğiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada engelleri kartlarına uygulanan kotayı kaldırdı. MEF Üniversitesi öğrencileri okullarında vegan menü istiyordu, kampanyayı 294 kişi imzaladı ve MEF yemekhanesinde artık vegan menü var. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat