Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

CE Belgesi

CE belgesini hangi kurum veriyor?

2,923
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Szutest Genel Müdürü

Avrupa Birliği, şu anda 28 üye ülkeden oluşan, 500 milyondan fazla nüfusu olan siyasi ve ekonomik bir birliktir. Bu birlik içerisinde serbest dolaşımda bulunan birçok üründe CE harflerinden oluşan işareti görürüz. Bu işaret Fransızca Conformité Européenne yani Avrupa Birliği'ne uygunluk anlamına gelen kelimelerin baş harflerinden oluşur.

CE işareti topluluk içinde satılan ürünlerin asgari sağlık, güvenlik, ve çevre koruma gereklerine göre denetlenerek, değerlendirilerek, uygun olduğunun beyan edildiğini gösterir. Dolayısıyla CE işareti taşıyan bu ürünler herhangi bir teknik engele takılmadan AB dahilinde serbest dolaşıma girebilir.

CE işareti aynı zamanda tüm üreticilerin, hesap verilebilir aynı kurallara uyumunu zorunlu kılarak adil rekabet koşullarını ifade eder. Bu koşullar yeni yaklaşım yönetmelikleri, ürün standartları ve rehber dokümanlarda belirtilmiştir.

Üreticilerimiz CE işaretini ürünlerine kendileri iliştirir. Hatta ürün risksiz ise uygunluk beyanını da kendisi yapabilir. Eğer ürün kapsamına girdiği yönetmelikler tarafından riskli olarak değerlendirilmiş ise üreticilerimiz onaylanmış kuruluşlardan hizmet almalıdırlar. Onaylanmış kuruluş ürünün kapsamı içinde bulunduğu yönetmeliğin uygunluk değerlendirme sürecinde üretim kontrol safhasında görev alıyorsa CE işaretinin yanına onaylanmış kuruluşun dört haneli kimlik numarası da iliştirilmelidir. 

Risk düzeyi ister düşük ister yüksek olsun, onaylanmış kuruluş görev alsın almasın CE işareti taşıyan bir ürün ilgili yönetmeliklerin temel gereklerine uymuyor ise, ürünlerin piyasadan toplatılması üreticilerimizin karşı karşıya kalabileceği cezai yaptırımlardan sadece bir tanesidir.   

CE belgesi

Aslında CE Belgesi diye tanımlı bir belge yoktur. CE işareti ve CE işareti taşıması gereken ürünler vardır. CE Belgesi ile kastedilen genelde onaylanmış kuruluşlardan alınan sertifikalar veya üreticilerimizin düzenlemek zorunda oldukları AT Uygunluk deklerasyonudur.

Ürünün CE işareti taşıması, kapsamına girdiği AB yeni yaklaşım yönetmeliklerine göre, uygunluk değerlendirme işlemine tabi tutulduğunun ve yönetmeliklerin temel gereklerine uygun olduğunun beyanıdır. 

Bu işaret AB topluluğu içinde satılan ürünlerin asgari sağlık, güvenlik, ve çevre koruma gereklerine göre denetlenerek, değerlendirilerek, uygun olduğunun beyan edildiğini gösterir. Dolayısıyla CE işareti taşıyan bu ürünler herhangi bir teknik engele takılmadan AB dahilinde serbest dolaşıma girebilir.

CE belgesi alma

Birçok ürünün uygunluğunun değerlendirilmesi işleminde onaylanmış kuruluşlar görev alırlar. Bu görev, yeni yaklaşım yönetmeliklerinde belirtilen ve üreticinin seçeceği uygunluk değerlendirme modüllerinde detaylandırılmıştır.

Test, muayene ve/veya denetim çalışmalarını içeren bu görevlerin olumlu neticelenmesiyle onaylanmış kuruluş yine yönetmeliklerde belirtildiği şekilde belgelendirme, sertifikasyon, raporlama hizmetini gerçekleştirir. 

Üreticilerimiz veya yetkili temsilcileri de ürün uygunluk değerlendirme prosedürünün bir parçası olarak  AT Uygunluk deklerasyonunu tanzim ederler.

CE belgesini veren kurum

Birçok ürün için, CE işaretleme konusunda onaylanmış kuruluşlar aktif görev alırlar.

Onaylanmış kuruluş yönetmeliğe göre üçüncü taraf onayı gerektiren durumlarda, uygunluk değerlendirme prosedürlerinde belirtilen kalibrasyon, test, denetim, muayene ve sertifikasyon faaliyetlerini yürütür. Onaylanmış kuruluşlar, yetkili kuruluşlar olan Bakanlıklar tarafından  ilgili yönetmelikte belirlenen esaslar doğrultusunda görevlendirilir ve AB Komisyonuna bildirilir.  

Onaylandıkları uygunluk değerlendirme hizmetlerini AB topluluğu dahilinde veya üçüncü ülkelerde verebilirler. Atandıkları yetkili kuruluşa ve piyasa gözetim birimlerine bilgi sağlamalıdırlar. Onaylanmış kuruluşlar hizmetlerini tarafsız, bağımsız, ayrımcılık yapmadan ve yetkin bir şekilde gerçekleştirirler. Teknik yeterliliklerini kanıtlayacak akreditasyonlara sahip olmaları tercih edilir.

Akreditasyon, uygunluk değerlendirme kuruluşunun ilgili uygunluk değerlendirme faaliyetlerini harmonize standartlarda belirtilen şartlarda yürütebilecek  teknik yeterlilikte olduğunun ulusal akreditasyon kuruluşu (TÜRKAK) tarafından tasdik edilmesidir.

Akreditasyon uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin sağlıklı yürütülerek ürün uygunluğunun sağlanması ve uygunluk değerlendirme kuruluşunun faaliyetlerine güven duyulması açısından önemli bir unsurdur.  

S EN  ISO/IEC 17020 Uygunluk değerlendirmesi - Çeşitli muayene kuruluşlarının işletimi için şartlar.
TS EN  ISO/IEC 17021-1 Uygunluk değerlendirmesi -  Yönetim sistemlerinin tetkini ve belgelendirmesini sağlayan kuruluşlar için  şartlar.
TS EN  ISO/IEC 17024 Uygunluk değerlendirmesi - Pesonel belgelendiren kuruluşlar için genel şartlar. 
TS EN  ISO/IEC 17025 Deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının yeterliliği için genel şartlar.
TS EN  ISO/IEC 17065 Uygunluk değerlendirmesi - Ürün, proses ve hizmet belgelendirmesi yapan kuruluşlar için şartlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat