Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çamaşır Yıkama Kılavuzu

Çamaşırların renklerinin birbirine geçmesi nasıl engellenir?

8,644
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Ürün Geliştirme Mühendisi

Çamaşırlarımız tertemiz olsun diye sayısız işlemden geçirir, bu temizlik kokusu haftalar boyu çamaşırlarımızda, havlularımızda, nevresimlerimizde kalsın, dolabı her açtığımızda mis gibi havluların kokusu içimize dolsun isteriz. Ancak kimi zaman daha ütülemeden, kimi zaman da dolapta kullanılmayı beklerken çamaşırlarımızdaki temizlik kokusu uçup gider. Eğer siz de çamaşırlarınızın haftalar boyu güzel kokmasını istiyorsanız, deterjanınız ile birlikte mutlaka konsantre yumuşatıcı kullanmalısınız. 

Çamaşırların haftalar boyunca güzel kokmasını sağlama

ABC Parfumia Konsantre Yumuşatıcı, içerdiği parfüm kapsülleri ile çamaşırlarınızın yıkandıktan 10 hafta sonra bile güzel kokmasını sağlar. Ambalaj üzerinde belirtilen miktarda yumuşatıcı kullanmanız yeterlidir. 

Çamaşırlarınızı yıkandıktan sonra ıslak halde çamaşır makinesinde bekletmeden, hemen asın. Eğer imkanınız var ise, çamaşırlarınızı hava alacak şekilde kurutun. Kuruyan çamaşırlarınızı bekletmeden ütüleyip yerlerine yerleştirerek de istenmeyen kokulara maruz kalmalarının önüne geçebilirsiniz. Böylece yıkandıktan 10 hafta sonra bile dolabınızı açtığınızda mis gibi çamaşırlarınızın kokusunu içinize çekebilirsiniz. 

Konsantre yumuşatıcı kullanarak, hem dolabınızda yerden tasarruf edersiniz, hem de sadece bir kapak kullanmanız yeterli olacağından makinenizi ve doğayı korursunuz.

Beyaz çamaşırların grileşmesini engelleme

İlk adımda çamaşırlarınızı yıkamadan önce renklerine göre ayırın. Beyaz çamaşırları renkli çamaşırlar ile karıştırmadan, sadece beyazlar ile yıkayarak renklerin karışmasını engellemiş olursunuz. Beyaz çamaşırlarla birlikte makineye atılan renkli bir bluz, hem beyazların renk almasına, hem de renkli çamaşırınızın canlılığını kaybetmesine yol açacaktır. 

Çamaşırlarınızı renklerine göre ayırdıktan sonra makinenizi çamaşırınızın türüne ve rengine göre ayarlamanız gerekir. Örneğin renkli çamaşırlarınızı 300C'nin üzerinde yıkamak renklerinin solmasına neden olabileceği gibi, yünlüleri yüksek devirde yıkamak çamaşırların formunun bozulmasına sebep olabilir. 

Son adımda ise çamaşırlarınızı, leke çıkartmada etkili bir sıvı ya da matik deterjan ile yıkayabilirsiniz.  ABC matik 93 lekede etkili multi enzim kapsül teknolojisi ve grileşmeyi önleyen formülü ile çamaşırlarınızın ilk günkü beyazlığını korumanıza yardımcı olur. Çamaşırlarınız yıkandıktan sonra, çamaşır makinesinde bekletmeden, imkanınız var ise güneş görecek şekilde kurutmanızı öneririz. 

Çamaşırların yıkama öncesi ayrılması

Sevgili hanımlar, beyazların daha beyaz, renklilerin capcanlı ve siyahların da ilk günkü rengini koruyabilmesinin ilk şartı, yıkama öncesinde çamaşırların doğru bir şekilde gruplandırılmasıdır. 

Çamaşırları yıkamadan önce mutlaka rengine, türüne ve kirlilik oranına göre ayırmanız gerekir. Aksi takdirde, hem çamaşırlarınızın renkleri birbirine geçer, hem de çamaşırlarınız ilk günkü canlılıklarını kaybederler.

Çamaşırları renklerine, kumaşın türüne ve kirlilik oranına göre ayırdıktan sonra, kullandığınız deterjan üreticisinin paket üzerinde belirttiği miktarda deterjan kullanarak, makinenizin uygun programını ve su sıcaklığını seçerek yıkama yapmalısınız. Örneğin renkli çamaşırlarınızı 300C'nin üzerinde yıkamak renklerinin solmasına neden olabileceği gibi, yünlüleri yüksek devirde yıkamak da çamaşırlarınızın formunun bozulmasına sebep olabilir. 

Renkli çamaşırlarınızın canlılığını koruması ve renklerinin atmaması için ABC Renklilere Özel Sıvı ve Toz çamaşır deterjanları ile yıkama yapabilirsiniz. 

İpek ve saten gibi narin çamaşırlar ise özel ilgi gerektirir. Bu çamaşırlarınızı diğer kumaş türlerinden ayrı olarak, ABC Narinlere Özel Sıvı Çamaşır Deterjanı ile yıpratmadan yıkayabilirsiniz. Koyu renkli kıyafetlerinizin, kot pantolonlarınızın solmalarını önlemek ve ilk günkü renklerini korumak için ise ABC Siyahlara Özel Sıvı Çamaşır Deterjanını kullanabilir, kıyafetlerinizin ömrünü ABC Deterjan ailesi ile uzatabilirsiniz.

Kıyafetlerin renklerin korumanın püf noktaları

Çamaşırlarınızın ilk günkü renklerini korumak için çamaşırlarınızın rengine ve kumaş türüne uygun deterjanlar seçmeli, makinenizin çamaşır tipine ve rengine uygun yıkama programında yıkamalısınız. 

Renkli çamaşırlarınızı yıkarken renkliler için özel olarak geliştirilmiş formüle sahip deterjanlar tercih etmenizi tavsiye ederiz. Koyu renkli kıyafetlerinizin, kotların solmasını önlemek için ABC Siyahlara Özel Sıvı Çamaşır Deterjanı ile yıkama yapabilirsiniz. Böylece siyah çamaşırlarda oluşan beyaz tortu ve çizgilerle baş etmek zorunda kalmaz, siyahların ilk günkü rengini muhafaza edebilirsiniz.

İpek ve saten gibi narin çamaşırlarınızı ise diğer kumaş türlerinde ayırarak, narinlere özel olarak geliştirilmiş deterjanlar ile yıpratmadan yıkayabilirsiniz. Aksi takdirde, narin kumaşlar deforme olur ve renkleri solar.

Renklileri doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan kurutmak da çamaşırlarınızın daha uzun süre renklerinin canlı kalmasına yardımcı olacaktır.

İpek ve saten gibi hassas çamaşırların yıkama yöntemleri

İpek ve satenleri güvenle kullanabilmek için öncelikle bu kumaş türlerindeki çamaşırlarınızı diğer çamaşırlarla karıştırmadan sadece benzer tür ve renkte çamaşırlar ile yıkamalısınız. Ayrıca yıkama öncesinde, çamaşırların etiketleri üzerinde belirtilen yıkama talimatlarını ve uyarıları dikkatle okumanız ve belirtilen yıkama önerisini tercih etmeniz önemlidir. Belirtilen sıcaklığın üzerinde ya da yüksek devirde yıkanan narin çamaşırların, formları bozulabilir, kumaşları yıpranabilir. 

Çamaşır makinenizin hassas çamaşırlara özel yıkama programını seçerek narin kumaşlara özel olarak geliştirilmiş ABC Narinlere Özel Sıvı Çamaşır Deterjanı ile yıpratmadan yıkayabilir ve narin çamaşırlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Çamaşırların renklerinin birbirine geçmesini engelleme

Çamaşırlarınızın ilk günkü renklerini korumak için öncelikle çamaşırlarınızı renklerine göre ayırmalı, kesinlikle beyazlarla karıştırmamalısınız. Ayrıca renkli çamaşırları da kendi içinde koyu renkliler ve açık renkliler olarak ayırmanız faydalı olacaktır. Renklerine göre ayırdıktan sonra yapmanız gereken, çamaşırlarınızın rengine ve kumaş türüne uygun deterjanlar seçmektir. 

Renkli çamaşırlarınızı, renkliler için özel olarak geliştirilmiş formül ile hazırlanan ABC Renklilere Özel toz ya da sıvı çamaşır deterjanları ile yıkayabilirsiniz. İpek ve saten gibi narin çamaşırlarınızı diğer kumaş türlerinden ayrı olarak, ABC Narinlere Özel Sıvı Çamaşır Deterjanı ile yıpratmadan yıkayabilirsiniz. 

Koyu renkli kıyafetlerinizin, kotlarınızın solmasını önlemek için ABC Siyahlara Özel Sıvı Çamaşır Deterjanını kullanabilirsiniz. Böylece siyah çamaşırlarda oluşan beyaz tortu ve çizgilerle baş etmek zorunda kalmazsınız.

Çamaşırı uygun programda yıkamak, üreticinin belirttiği dozda deterjan ve yumuşatıcı kullanmak da çamaşırlarda renklerin birbirine karışmamasına yardımcı olacaktır.

Daha kolay ütü için çamaşırların yıkama yöntemleri

Çamaşırların daha az buruşmasını sağlamak ve daha kolay ütü yapabilmek için yıkama yaparken mutlaka yumuşatıcı kullanmalısınız. Yumuşatıcılar, hem çamaşırlarınızın daha güzel kokmasını sağlar, hem de daha yumuşak olmalarına yardımcı olarak, ütüleme işleminde size kolaylık sağlar. ABC Yumuşatıcı ve Parfumia Konsantre Yumuşatıcı ile yıkanan çamaşırlarınız yumuşacık olurken 10 hafta süren kalıcı parfümü ile ütüleme sonrasında da mis gibi kokar. 

Ayrıca çamaşır makinesinde ya da elde yıkanan çamaşırları yıkama işlemi bittikten sonra çırparak ve tüm yüzeyin hava ile temas edeceği şekilde asarak kurutmanız da hem kırışmayı azaltır, hem de çamaşırlarınızın kokusunu daha uzun süre muhafaza etmesini sağlar. Kuruduktan sonra toplanan çamaşırları sepete gelişigüzel atmak yerine belirli bir düzende katlayarak ya da açık bırakarak ütü işlemine kadar bekletebilirsiniz. Bu şekilde daha kolay ütü yapabilirsiniz. Çamaşırlarınız hafif nemli iken ütü yapmak da çamaşırlarınızın daha kolay açılmasına yardımcı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat