Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çalışan Hamile Hakları

Çalışan anne adayları doğum izni için hangi evrakları hazırlamalı?

39,341
kez izlendi
Puan: 4.42 / 5
Detaylı Açıklama
İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Çalışan kadınların hamilelik döneminde işyerindeki haklarını ve bu hakları nasıl alabileceklerini uzmanından öğrenin.

Kadınların doğum izinleri, doğumdan önce 8 hafta olarak belirlenmiştir. Ancak anne adayı istediği takdirde çalışmasına engel bulunmadığına dair doktordan alacağı rapor ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışmaya devam edebilir ve kalan 5 hafta doğumdan sonraki süreye eklenebilir. 

İkiz veya üçüz gebeliklerde doğum izni

Çoğul gebeliklerde doğum izni, doğumdan önce 10 hafta olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde anne adayı doktordan alacağı rapor doğrultusunda doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir ve kalan izin süresini doğum sonrasına erteleyebilir. 

Kadın doğum uzmanının, hamileliğin riski olduğuna karar vererek anne adayının olması gereken süreden daha önce işi bırakması yönünde rapor hazırlaması halinde çalışan annenin 8 haftadan daha önce işi bırakması gerekebilir.

Hamilelik döneminde çalışma saatlerinin düzenlenmesi

Hamile çalışanlar gebe olduklarına dair belge aldıktan sonra işverenden çalışma saatlerinin düzenlenmesi ile ilgili talepte bulunabilirler. Uzun süre oturma ya da ayakta durmalarının gerektiği durumlarda sık sık ve uzun ara verilebilecek şekilde yeniden düzenleme isteyebilirler. Hamileler postüral duruş bozukluğuna neden olacak çalışma şartlarından kendilerini koruyacak bir çalışma düzeni isteyebilir. Aynı şekilde hamile çalışanlar sabah çok erken ve akşam ise çok geç saatlerde çalışmayacak şekilde yeniden düzenleme talep edebilir. 

Hamilelik döneminde fazla mesai

Hamile çalışanlara fazla mesai yapması için baskı yapılamaz. İşveren tarafından da bu durumla ilgili herhangi bir istekte bulunulamaz. Cumartesi günü çalışılan şirketteki hamilelerden 7,5 saati geçmeyecek şekilde cumartesi günü çalışması istenebilir. İşveren, işyerinde bulunan hamileler için günde 7,5 saati geçmeyecek bir çalışma programı hazırlamak zorundadır. 

Tüm bunlara ek olarak, hamilelerin gebelik boyunca çalışmasının riskli olduğuna doktor raporunu işyerine verdikleri takdirde gebelik süresi boyuna ücretsiz izne ayrılma hakları da vardır. 

Hamilelik döneminde yasal haklara sahip olmak için çalışan kadınların ne tür işlemler yapması gerektiği, hangi belgelere ihtiyaçlarının olduğu gibi pek çok konuda bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat