Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Burun Estetiği Hakkında Sorulanlar

Burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

13,174
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Öncelikli olarak burun estetiği ameliyatı için doktora başvuran kişilerin bu konuda gerçekten kendi özgür iradesiyle operasyona karar vermiş ve kendini hazır hisseden kişiler olması en önemli koşuldur. Bu kararı almış bir birey içinse başarılı geçmiş bir burun estetiği ameliyatının hem fizyolojik hem psikolojik olmak üzere pek çok avantajlarından bahsedebiliriz.
 
Burun şekline ait kusurların düzeltilmesi ve varsa nefes alma sorunlarının giderilmesi amaçlanan bu cerrahi işlem yalnız estetik kaygıları değil aynı zamanda deviasyon, burun etleri, valv yetmezliği gibi sorunlara da kalıcı çözüm olabilecek, en çok tercih edilen estetik cerrahi işlemlerin başında gelir.  
 
Burun estetiği ameliyatı öncesinde burundan nefes alma problemi olanlarda, ameliyattan sonra çoğunlukla nefes almada düzelme olduğunu gözlemliyoruz.
 
İşte tüm bu sebepler burun ameliyatı olmak isteyen bir birey için fizyolojik anlamda öncelikli avantajlar olarak sayılabilir.
 
Diğer yandan burun estetiğinden sonra kişinin özgüveninin arttığını, psikolojik olarak eskiye kıyasla daha iyi hissettiğini, kendine daha fazla özen gösterdiğini, bu sayede sosyal olarak pozitif etkilendiğini de rahatlıkla belirtebiliriz. Bu sonuçlardan yola çıkarak burun şekil ve işlevindeki olumlu değişikliklerin direkt olarak kişinin hayatına da olumlu anlamda yansıyabileceğini söylemek mümkündür.
 
Burun estetiği ameliyatı için doktor seçimi
 
Bir hasta için uygun doktor seçilmesi süreci, güven ve gizlilik ilkelerini mutlak suretle içinde barındırması gereken bir süreçtir.
 
Burun estetiği ameliyatına karar veren bir kişi en önemli koşul olarak uygun gördüğü doktorlarla mutlaka ön görüşme gerçekleştirmeli, varsa merak ettiği soruları bizzat sormalıdır. Bunun yanı sıra bu estetik ameliyatı neden olmak istediğiniz ve sonucundan neler beklediğiniz de doktor adayınız tarafından bilinmeli, bu bilgiler ışığında verilecek olan karar estetik ameliyat olmak isteyen kişi tarafından hayalindeki sonuca yakın ve tıbben sakınca içermeden uygulanabilir olmalıdır.
 
Burun estetiği görüşmesindeki amaç kişinin ne istediğini anlamaktır. Bilgisayarda estetik burun tasarımı işte bu yüzden yapılır. Bu sırada kişinin isteğine göre tasarım yapılır ve sonucun yüze göre nasıl durduğu görülüp değerlendirilebilir.
 
Elbette anatomik olarak yapılması imkansız olan, burundan nefes almayı bozabilecek veya yüze uygun olmayan istekler durumunda doktorun müdahalesi olması gerekir. Bu tasarım kişinin burnunda istediği ve istemediği değişiklikleri doktorun anlamasını sağlar. Bu sayede hepsi birbirine benzeyen burunlardan sakınılmış olunur.
 
Burun estetiğinde uygun doktor araştırmasında doktorun deneyimini bilmek ve hasta örneklerini görmek gereklidir. Ancak kişiye göre estetik tasarım yapılması çok önemli bir tercih sebebi olmalıdır.      
 
Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilecekler

Ameliyat öncesi planlama, doktor seçimi, ameliyatın gerçekleşmesi aşamalarından sonra daha uzun ve sabır gerektiren yeni bir döneme girilir.
 
Burun estetiği ameliyatı sonrasında çoğu durumda ağrı beklenmez ancak burun ameliyatı sonrasında hafif bir sızı olması durumunda sadece doktorun vereceği basit bir ağrı kesici ile rahatlama sağlanır. Bu ilaçların kan sulandırmayan ilaçlar olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çoğunlukla koruyucu antibiyotik ve ödem giderici ilaçlar da kullanılmaktadır. Burun estetiği ameliyatında tampon diye adlandırdığımız medikal parça artık çoğunlukla kullanılmamaktadır, ancak yine de erken dönemde en önemli sıkıntı burundan nefes alma zorluğudur. Bunu daha çok nezle olmuş gibi düşünebilirsiniz. Çünkü burun içi sızıntılarını ve normal fizyolojik burun salgılarını bu dönemde temizlemek zordur. Bu süreç, doğru yapılmış bir ameliyat ile geçici olacak, kişi kısa sürede normal ve rahat nefes alma sürecine girecektir.
 
Bir diğer merak edilen nokta da burun estetiği ameliyatı sonrası yüz bölgesinde özellikle göz çevresinde oluşabilecek morluklarla ilgilidir. Göz kapaklarında şişme ve morluk olayı artık yeni modern tekniklerle çok daha azalmış, neredeyse belirli bir mesafeden bakıldığında hiçbir şekilde morluk anlaşılmayacak hale gelmiştir.
 
Morluk oluşmasını önlemek adına alınan birtakım tedbirler ameliyat sonrasında da mevcuttur, Çok hassas olan kişilerde buz tatbiki ve başı yukarıda tutmak da yine bu anlamda uygun olacaktır. Bu dönemde çoğunlukla istirahat etmek ve alçının çıkmasına neden olabilecek şeylerden sakınmak gerekir. Ameliyatı yapan doktor ile sürekli iletişim halinde olmak gerekebilir, gerekmese de iletişim içinde olmak en azından kişiyi psikolojik olarak rahatlatacaktır.
 
Burun alçısı veya termoplast ile varsa burun kanadı dikişleri genellikle 1 hafta sonra alınır. Daha küçük bir burun bandı tatbik edilir. Bu dönemde alçı da çıktığı için özellikle fiziksel travmalardan, yani burun bölgesini vurma ve çarpmalardan özellikle korumak gerekir. Kemik müdahalesi yapılan durumlarda 1-3 ay arası gözlük kullanmamak gerekir. Burun içi temizliğinde aşırı tahriş yapmamak, kanamaya yol açmamak lazımdır.
 
1 hafta kadar sonra burun bandı da alınır ve ilk 3 hafta içinde genellikle burun masajına başlanır. Erken dönemde sauna, buhar odası ve aşırı efor gerektiren sporlardan da yine sakınmak gerekir.
 
Şişlikler ilk haftalarda hızla inerken ilerleyen zamanla birlikte yavaşlayarak iyileşme devam eder. Burun estetiğinde gerçek sonucun en az 6 ay, hatta 1 yılda belli olacağını bilerek sabırlı olmak gerekir. Geç dönemde periyodik doktor kontrolleri ve gerektiğinde masajlar ve hatta bazı ilaçlar ile daha çabuk ve düzgün iyileşme sağlanabilmektedir.
 
Ameliyatsız burun estetiği
 
Ameliyatsız burun estetiği, burun kemerini gizlemek, burun ucu düşüklüğünü gidermek ve varsa asimetrileri azaltmak için yapılır. Gülerken olan burun düşüklüğü ve kanatların açılması da yine düzeltilebilir. Ayrıca revizyon ameliyatı gereken burunlarda da çoğu zaman ameliyatsız bir şekilde düzelme sağlanabilmektedir.
 
Burun kemerini gizlemek ve burun ucunu kaldırmak için en çok hyalüronik asit dolguları kullanılır. Uyuşturucu krem uygulamasını takiben dolgu yapılırken kontrol tamamen kişinin kendisinde olacaktır, öyle ki aralıklarla aynadan bakıp doktoru yönlendirebilmektedir. Bu işlemler esnasında uyuşturucu krem sayesinde kişi neredeyse ağrı hissetmez ve işlemi çoğu zaman küçük dokunuşlar şeklinde algılar. Ameliyatsız burun estetiğinin en büyük avantajı kişinin işlem sırasında uyanık olup sürece müdahil olabilmesidir. Böylece ortaya çıkacak olan sonucu doktorla birlikte aşamalı olarak tamamlamış olmak söz konusudur. Bu da ameliyatsız burun estetiği olan kişinin isteğine en yakın sonucu almayı hızlı bir şekilde kolaylaştırmaktadır.
 
Yine radikal bir değişiklik aramayan ancak gülerken olan burun ucu düşüklüğü ve kanatların açılması gibi durumlardan rahatsız olan kişilere de küçük dozlarda Botox uygulaması yapılarak küçük bir işlemle düzelme sağlanmaktadır.  
 
Bu işlemler sonrasında kişi hemen günlük hayatına dönebilir, günlük işlerini kolaylıkla takip etmeye devam edebilir.
 
Uyuşturucu kreme alerji olması, iğne yerlerinde aşırı hassasiyet gibi çok nadir karşılaştığımız durumlar dışında iyileşme süresi yoktur. En iyi sonucu almak için bu işlemleri bazen 1-2 hafta arayla olmak üzere 2 uygulama olarak yapmak gerekebilir.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat