Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Brezilya Tipi Popo Kaldırma Estetiği

Brezilya tipi popo kaldırma sonrası iyileşme süreci nasıldır?

5,508
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Brezilya tipi popo kaldırma estetiği dediğimiz zaman, daha kalkık, daha büyük, daha yuvarlak, daha çekici kalçalardan bahsederiz. Çünkü kadınlar genel olarak günümüzde daha yuvarlak ve daha büyük kalçalar istiyorlar. Bunun için de Brezilya'daki kadınları örnek alıyorlar. Çünkü oralarda bu tarz kalça büyütme operasyonları oldukça sık yapılıyor. Ancak Brezilya gibi bölgelerde protez ameliyatı ile beraber yağ enjeksiyonu da kullanılıyor. Popoya, memelere takılan silikon protezlere benzer kalça protezleri kalçaya konuluyor, bir miktar da yağ enjeksiyonu yapılıyor. Türkiye'deki uygulamalarda ise yalnızca yağ enjeksiyonu yapılıyor. Çünkü Güney Amerika ya da Jamaika taraflarındaki halkın istediği tarzdaki bir popo büyütmeye Türk halkı çok fazla rağbet etmiyor. Onlar genelde basenleri ile beraber kalçanın da büyük olduğu, kocaman bir kalp şeklini alan popodan ve incecik belin olduğu bir görüntüden hoşlanıyorlar. Türk halkı  ve Avrupalılar genelde boşlukların doldurulduğu, poponun daha diri, daha kıvrımlı, kavisli durduğu bir popo şeklinden hoşlanıyor. Bu nedenle Brezilya tipi popo büyütmede, kalça büyütmede Türk doktorlar genellikle sadece yağ enjeksiyonu ile yetiniyor. Bu enjeksiyon teknikleri de Türk halkının arzu ettiği görüntü için de yeterli oluyor. 

Brezilya tipi popo kaldırma estetiği için kullanılan teknikler

Brezilya tipi popo büyütmede biz özellikle Body-Jet Evo adı verilen özel bir cihaz kullanılır. Buna aynı zamanda su püskürtmeli liposuction - water assisted liposuction (WAL) adı da veriliyor. Body-jet evo ile alınan yağlar su püstkürtülerek, gevşetilerek alındığı için aynı zamanda hem püskürtüp, gevşetip aynı anda daha düşük bir negatif basınçla çektiği için yağların yaşayabilme ihtimali, normal klasik liposuction veya diğer yöntemlere göre oldukça yüksek. Bu yöntem yağlara daha az zarar veriyor çünkü sadece cihaz, bu tip yağ transferleri için özel olarak üretilmiş bir cihaz. Transfer için alınan yağ alma işlemlerinde hem alış basıncı hem de çekiş biçimi çok önemli olduğundan bu işlemlerde alış basıncı özel olarak ayarlanmış ve yağları en haz hasarlayan cihazlar kullanılmak zorunda. İşlemin sonucunda bu cihaz kendine özel konteynerında biriktiriyor. Orada da yağlar yıkarak biriktirildiğinden yağlar canlı kalıyor ve sonrasında kullanılabilir, ihtiyaç olan bölgelere enjekte edilebilir halde tutuluyorlar. 

Brezilya tipi popo büyütme işlemlerinde Body-jet evo dışında ultrasonik lipoliz (vazer) tekniği de kullanılabiliyor. Bu cihazda da alınan yağlar bir Body-jet evo'da alındığı kadar yaşayabilirliği yüksek olmasa da normal klasik sistemlere göre çok daha yüksek. Bu nedenle her iki tip cihazla da alınan yağlar kalça dikleştirme, popo büyütme işlemleri için kullanılabiliyor. Her iki teknoloji de kalça büyütme için son derece avantajlar sağlıyor. 

Brezilya poposu estetiğinde sonuçların görülme zamanı

Türkiye'de yapılan Brezilya tipi popo büyütme işleminde esas işlem bir yağ transferi olduğu için genelde sonuçlar anında görülür. Hasta, poposunun büyüdüğünü veya kalçalarının dikleştiğini işlemden hemen sonra fark eder. Ancak bu işlem için diğer alanlardan yağ alınması gerektiğinden, o bölgelerde bir ödem oluşur. İster istemez bu ödemin de iyileşme, inme süreci bulunur. Bu süreçte diğer yağ alınan bölgelerdeki ödem azaldıkça kalçadaki büyüme daha net ortaya çıkmaya  başlıyor. Yağlar bel bölgesinden alındıysa bel zamanla, ödemi attıkça daha inceliyor, bacaklardan yağ alındıysa bacaklar incelmeye başlıyor ve kalçadaki büyüme daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Ancak alınan yağların yaklaşık %10-20 kadarı ortalama 6 ay içinde kaybolur ve kişide yağların %80-90 civarı kalıcı olarak transfer edilmiş olur. Görüntü de 6. aydan sonra neredeyse hiç değişmiyor. 

Brezilya poposu estetiği ile yağ transferi yapılmış kalçanın ilk dönemlerde üzerine çok fazla oturarak baskı yapılması, yağların yaşayabilirliğini azaltır. Bunu yapmadıktan sonra yağlarda azalma gözükmez ve kalça kalıcı olarak büyür. 

Brezilya tipi popo büyütmeden sonra özellikle kalçaların üzerine baskı yapacak şekilde oturmamayı hastalarımıza tavsiye ediyoruz. Bunun için ilk 6 aylık süreçte mümkün olduğunca yüzükoyun ya da yan yatılmasını tavsiye ediyoruz. Bu dönemde popoya baskı yapmayan, poponun altına konan silikon yastıklar veya süngerler kullanılabilir. Bu tarz yastıklar da özellikle sürekli oturarak iş yapmak zorunda kalan kişiler için çok faydalı oluyor. 

Brezilya tipi popo kaldırma sonrası iyileşme süreci

Brezilya tipi popo kaldırma işlemi için yağ çekme ve ilgili bölgelere yağ enjeksiyonu yapma uygulaması bittikten hemen sonra hastaya bir korse giydirilir. Korse, vücut şekillendirme için çok gerekli bir giysi. Hastaya doktoru tarafından verilen özel korsenin, ödemli sürecin kısalması için en az 15 gün boyunca giyilmesi gerekiyor. Böylece sonuçlar daha erken ortaya çıkmaya başlar. 

Hastanın Brezilya tipi popo kaldırma işlemi için ameliyathaneden çıktıktan çok fazla ağrılı bir süreci olmaz. Özellikle birkaç saat geçtikten sonra oldukça rahatlar ve herhangi bir protez konulmuş veya ameliyat olmuş gibi hissetmez.  Genelde 1-2 gün içinde normal sosyal yaşamına dönebilecek kadar da kendini iyi hisseder. 

Uygulamadan sonra hasta çok fazla ağrı hissetmediği, kendini rahat hissettiği için normal standart günlük yaşamını sürdürmeye çalışır. Normal oturur, bir insan kalçasına normalde nasıl baskı yaparsa o tarz davranmaya çalışır ancak Brezilya tipi popo büyütme işleminden sonra kalçaya yapılan baskının az tutulması gerekir. Çünkü o bölgedeki baskı ne kadar fazla olursa, eklenen yağların yaşayabilirliği de o oranda azalır. Bunun olmaması için bu tip operasyonlar sonrasında kullanılmak için özel üretilmiş yastıkları kullanmak iyi olacaktır.  Buna ek olarak özellikle ilk dönemde gece yüzükoyun veya yan yatılması gerekir. 

Tüm bunlara ek olarak bu tip operasyonlarda iyileşmenin de bir periyodu olur. Kalça şekli 3-6 içinde netleşir ve ödem atılmış olur. Vücut şekillendirme prosedürlerinin içinde Brezilya tipi popo büyütme, kalça dikleştirme yapıldıktan sonra hasta 6. ayın sonunda kalçasının büyüklüğünü ve belinin incelmesini çok rahat görebilir.

Bu arada belirtmek gerekir ki, kalçaya transfer edilen yağlar zayıflama ve şişmanlamadan doğrudan etkilenir. Kilo aldığınız zaman o yağ hücreleri ile beraber poponuz da büyüyecektir. Aynı şekilde kilo verdiğiniz zaman da yağ hücreleri ile beraber poponuz da küçülür. Bu nedenle operasyonun kalıcı olabilmesi için çok fazla kilo alıp vermemeye dikkat etmek gerekir.

Brezilya popo estetiği sonrasi iz kalır mı?

Brezilya tipi popo büyütme işlemlerinde kesinlikle iz kalmaz çünkü 2-3 mm'lik deliklerden yağ transferi yapılır. Bu tip operasyonlarda kalıştırılan bir iki teknik var. Bunlardan bir tanesi protezli popo büyütme, diğeri ise yağ ile popo büyütme. Biz Türkiye'de genelde Türk ve Avrupalı hastalara Brezilya tipi popo büyütme yapıyoruz. Bu hastalar da genellikle çok büyük bir popo istemiyorlar. Bunun yerine daha dik, dolgun ve diri kalçaları arzu ediyorlar. Bu anlamda Güney Amerika ve Jamaika gibi bölgelerdeki kişilerin çok ince bel ile kalp şeklinde geniş bir popo ve geniş basen beklentisinden daha farklı bir beklenti söz konusu. Ağırlıkla kalçada kontürü bozan çukurlar varsa, bunların giderilmesi ve daha diri bir kalça beklentisi var.  

Güney Amerika ve Jamaika bölgesindeki insanların beklentisi olan büyük kalça ve iri basen için hem çok büyük miktarda yağ kullanılması hem de o büyüklüğe erişebilmek için tıpkı meme büyütme ameliyatlarındaki gibi silikon protezlere ihtiyaç vardır. Ancak Türkiye'de uygulanan Brezilya tipi popo büyümelerde silikon protezler kullanılmaz, istenilen düzgün kontüre ve dik kalçalara erişebilmek için yağ transferi yeterli olur. Bu transfer ile popoda veya kalçalardaki boşluklar doldurulur, daha kavisli ve düzgün bir kontür elde edilir, kalça istenilen oranda dikleştirilir. Çünkü Türk halkı ve Avrupalılar genelde çok büyük bir kalçadan ziyade daha diri bir kalça istiyor. Bunun için popo protezine ihtiyaç duyulmuyor. Ameliyatlarda da çok büyük kesiler yapılmıyor; yağ transferi için çok ince uçlu, ortalama 3 mm'lik deliklerden girebilecek kanüller ile yağ transferi yapılabiliyor. Bu sayede iz de minimuma iniyor. Silikon ile yapılan popo büyütme, kaldırma ameliyatlarında ise her iki kalçanın orta hattında 4-5 cm'lik kesiler olur. 

Zayıflamadan sonra popoyu büyütme, dikleştirme ameliyatlarında, ancak poponun üzerine martı kanadı şeklinde kesi ile popo büyütme ve dikleştirme yapılabildiği için onlarda da çok fazla doku fazlalığının çıkarılması gerekir. Hatta bu doku aynı zamanda popo büyütmede de kullanılıyor. Ama bunlar büyük kesili dikleştirmeler ve büyütmeler. Biz ise genelde biri popo altından diğeri poponun orta hattından açılmış 2-3 mm'lik kesiden yağları transfer ediyoruz; böylece popo büyütme dikleştirme işlemi sonrasında kesilerin nereden yapıldığı bile anlaşılamıyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat