Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Brezilya Nakışı

Brezilya nakışı nasıl yapılır?

72,649
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
El Sanatları Öğretmeni

Brezilya nakışı diğer nakış tekniklerine çok benzer yanları olan bir nakış türü. Brezilya nakışı olarak adlandırılmasının nedeni ise bu nakış türünde kullanılan ipliklerin Brezilya'da üretiliyor olması.

Brezilya nakışında desenler yapan kişinin isteğine ve beğenisine bağlıdır. Brezilya nakışı özellikle doğal formların yani, çiçek, sarmaşık yaprak gibi şekillerin işlenmesi için uygun bir tekniktir. Brezilya nakışında yapılacak desenin büyüklüğüne göre kalın ya da ince ip kullanılır. Brezilya nakışı çok gözenekli olmayan sık dokunmuş koton kumaşlara işlenirse çok daha sonuçlar alınabilir.

Brezilya nakışında çok farklı boyutlarda iğneler kullanılır. Örneğin rokoko yapılacaksa diğer nakış iğnelerine göre çok daha uzun iğneler kullanılması gerekir. Brezilya nakışında kullanılan iğnelerin iplik geçirme deliklerinin iğnenin kendi boyutundan kalın olmaması gerekir. Kalın  olursa Brezilya nakışı işleme sırasında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Brezilya nakışında genellikle floş yani rayon iplikler kullanılır. Elbette pamuklu iplikler de tercih edilebilir. Kullanılan kumaşın cinsine göre iplik ipek, rayon ya da koton iplikler tercih edilebilir. 

Brezilya nakışı için sık dokunmuş kumaşlar seçilmelidir. Seyrek dokunmuş, delikli kumaşlar Brezilya nakışı için uygun değildir. Özellikle keten, saten, tafta, yöresel dokuma kumaşlar ve organze kumaşlar Brezilya nakışında kullanmak için uygundur. .yeni başlayanlar daha çok keten, yöresel kumaşlar ve tafta gibi kumaşları tercih edebilirler. Brezilya nakışında kumaş, iplik ve desen seçiminin uyumlu olması çok önemlidir. Büyük motifler için kalın iplikler kullanmak gerekir. Daha ince ve kiçik motifler içinse ince ipliklerin kullanılması gerekir. 

Nakışa başlamadan önce kumaşa işlenecek desen çizilir. Sonra kumaş nakışa uygun şekilde kasnağa gerilir ve nakışa başlanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat