Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boyunluk Örmeyi Öğrenin

Boyunluk nasıl örülür?

751,363
kez izlendi
Puan: 3.55 / 5
Detaylı Açıklama
Örgü Blogu Yazarı

Adım adım örgü boyunluk nasıl yapılır, öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. Yün ve şiş seçiminden yapacağınız modele göre ilmek sayısına kadar örgü boyunluk yapmaya dair her şeyi el işleri uzmanımızdan izleyerek öğrenin. 


Örgü boyunluk modelleri isterseniz şişle, isterseniz tığ ile olabilir. Düz örgü örebilirsiniz. Selanik olur, ajurlu örneklerle olur. Her türlü örnekle boyunluğu yapabilirsiniz. İsterseniz düz örüp üstünü çiçeklerle, ponponlarla süsleyebilirsiniz. İstediğiniz renkte yapabilirsiniz. Boyunluk modellerinde fırfır da yapabilirsiniz. O da örgünüz bittikten sonra ucuna tekrar ilmek geçirip, arttıra arttıra örerek yapılabilir. Örgüye yeni başlayanlar düz örgü, haraşo gibi örneklerle çok kolay boyunluk yapabilir. 

Boyunluk örerken yün seçimi

Boyunluk yaparken kullandığınız yün çeşidi çok önemlidir. Boyunluk için "batmayan yünler" şeklinde tabir edilen yumuşak yünler kullanılmalıdır. Bunu anlamak için de yün satın alırken aldığınız yumağı, yüzünüze değdirirseniz sizi rahatsız edip etmeyeceğiniz anlayabilirsiniz. Böylece daha kullanışlı bir boyunluk örmüş olursunuz.

Boyunluk yapmak için biraz kalın yün kullanmanız gerekir. Çünkü örgü boyunluk kalın yünde daha güzel durur. Bunun için de kalın yün ve 7 numara şiş ile örebilirsiniz. 


Boyunluk ölçüsü tamamen sizin zevkinize bağlıdır. Genellikle şişle örüldüğü zaman 80-90 ilmek başlanır ve yukarı doğru örülür. Yukarıdaki uzunluğu zevkinize göre ayarlayabilir; isterseniz çok yüksek ya da biraz daha alçak boyunluk elde edebilirsiniz. 

Boyunluk ölçüleri 70-80 ilmek olabileceği gibi bu ilmekleri daha da azaltabilirsiniz. Kimi örnekleri de fazla ilmekle yani 100-120 ilmekle başlayıp arada 10 ilmek kadar azaltarak da yapabilirsiniz. O zaman omuzlarınıza düşer. Ya da daha uzun yapabilirsiniz. Bunu 100-150 ilmeğe kadar çıkarabilirsiniz. O zaman da dolayıp boynunuza öyle geçirebilirsiniz. Boyunluklar bu şekilde de kullanılabilir.


Boyunluk örerken ilmek sayısını kendinize göre ayarlamalısınız. Bol bir boyunluk istemiyorsanız 5 - 5,5 numara şişle 80 ilmek kadar yeterlidir. Daha geniş bir boyunluk istiyorsanız ilmek sayısını daha arttırabilir, 100'e çıkarabilirsiniz. 

Boyunlukta yün seçimi çok önemlidir. Batan ve sert yünleri kullanmamanız boynunuza taktığınızda sizi rahatsız etmemesi için daha doğru olur. Yaptığınız boyunluklarda şiş kullandığınızda kenarlarını, uç kısımlarını tığla model yaparak, şekil yaparak süsleyebilirsiniz. 

- Yün seçiminize göre 6 veya 7 numara şiş kullanın.
- 80 ilmek atın.
- Daha bol bir boyunluk olmasını istiyorsanız ilmek sayısını 100'e çıkarın.
- Düz örgü için şişi geçirip, 5-6 sıra düz ördükten sonra ters örgü yapın.
- Boyunluğunuz bu şekilde 6 sıra ters, 6 sıra düz şeklinde devam edebilir. 
- Ters örgüye geçmek için de şişi önden geçirip, örmeye başlayabilirsiniz. 
- Boyunluğu ters ve düz ilmeklerle ördükten sonra kesmeye başlayın.
- Kesme işlemini de 1-2 kere örüp ilk ördüğünüz ilmeği üzerinden geçirerek bu şekilde sıra sonuna kadar ilmeklerinizi kesebilirsiniz. 
- Son ilmekleri de kestikten sonra ipi kesmeyin. Çünkü bu aşamada dikme işlemini yapacaksınız. 
- İnce uzun ördüğünüz parçanızı 2 ucundan birleştirerek son kalan ilmeğinizi tığa geçirip dikmeye başlayabilirsiniz.
- Dikme işlemi de bittikten sonra 1 zincir atıp ipi kesebilirsiniz.
- İpi kestikten sonra kalan parçayı içeriye doğru alırsanız ipler gözükmemiş olur.
- Daha sonra ters çevirdiğinizde boyunluk bitmiş olur. Bunu dilerseniz daha uzun da yapabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat