Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boşanma Sonrası Depresyon

Boşanma sonrası depresyon nedir?

4,546
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Klinik Psikolog

Boşanma bir sonlanma olduğu kadar aynı zamanda yeni bir başlangıçtır. Yeni bir başlangıcı yaşayabilmek için sonlanmanın tam olarak gerçeklemesi gerekiyor. Dolayısıyla ayrılırken insanların neleri kaybettiklerini tam olarak anlamaları gerekiyor. 

Bazen bir ilişkiye başlarken büyük umutlarınız olur, birlikte çocuk yapıp onların büyüdüğünü hayal ederken boşandığınız zaman sadece şuan sahip olduklarınız değil ileride sahip olmayı planladıklarınızı yitirmiş oluyorsunuz. İnsanlar genellikle teknik işe sarılır. Nasıl ayrılacağız gibi şeyler düşünürler. Eğer psikolojik boyutunu ihmal ederseniz ve nüansları kaçırırsanız onun tortusu kalır. Onun tortusunun bedeli de genelde depresyon olarak ortaya çıkar. 

Bazı insanlar ilişkilerinde çok yetersiz ve çok beceriksiz hissederler. Evlilik çıktıktan sonra birden bire süper kahraman olurlar. Eşimle yapamadığım her şeyi yapıyorum çok kuvvetliyim diye düşünürler. Dışarıya çıkıyorlar, yeni arkadaş ediniyorlar bazen de çok dominant olan insanlar kendilerini çok edilgen bir halde bulabiliyorlar. Dolayısıyla rolünüzde bir değişim olabiliyor. Bu oynama her zaman iyi olmaz. İnsan yaşarken iyiymiş gibi gelse de kaybolan parçalarınızı toplamanızı gerektiren bir süreçtir. 

Boşanma sonrası depresyon belirtileri
- Aşırı uyuma isteği veya hiç uyuyamama
- Aşırı iştah veya iştahın kesilmesi 
- İsteksizlik 
- Ölüme dair düşünceler

Bunlar 3 haftayı aşarsa depresyon belirtisidir ve mutlaka doktora gidilmelidir. Klinik depresyon ise tedavi de edilmesi gerekir. Depresyon ve üzüntü halini birbirinden ayırmak gerekir. Ayrılan bir insan üzülecektir. Çünkü bir kayıp var. O kaybı kabullenmek, o eksiklikleri kabullenmek, özlemi kabullenmek ve üzüntüyü duymakla depresyon aynı şey değildir. Halk gününde birçok zaman depresyondayım diyen bir insan aslında çoğu zaman sıkıntılı bir gündedir. Dolayısıyla 3 haftayı geçtiyse ve ölüme dair düşünceler varsa vejetatif destekler varsa o zaman klinik anlamda depresyondan söz edilebilir. 

Bazı insanlar panik atak da geçirebiliyor. Bazen depresyonun tersine dönmüş şekli mani devreye girebiliyor. Bazı insan da dört elle hayata sarılıyor. Her gece yeni bir kadın yeni bir erkek, aşırı bir coşku hali geçici bir manik savunma olabildiği gibi kalıcı bir şey de olabilir. Dolayısıyla acıyla herkes farklı bir şekilde baş eder. Bazı insan iyice kasılır kalır, bazı insan ise heyecanlı yaşar. Devam eden bir semptomoloji varsa ayrılığın getirdiği bir savunma olarak görmek gerekir. Kendi başınıza arkadaşlarınızla konuşarak içinden çıkamıyorsanız profesyonel yardım almakta fayda vardır.

Boşanma sonrası psikolojik sorunlar

Boşanma ve her tür ayrılığı birkaç aşamada düşünmek gerekir. Bir ayrılık kararına varılması önemli bir aşamadır. Bazen eşlerden birisi ayrılmaya karar verir, bunu kafasında döndürür ve ayrılma kararını tam verdikten sonra eşine açıklıyor. Eşinin bir çırpıda onunla birlikte o yolda yürümesini istiyor. Oysa ki fikir olarak ayrılığa alışmak önemli bir şeydir. 

İkinci bir aşamada fiziksel ayrılık vardır. Evlerin ayrılması, eğer çocuklar varsa çocukların nasıl paylaşılacağının konuşulması, ortak mallar hep konuşulması gereken şeylerdir. Birçok zaman eşlerin kavga ederek üstesinden gelmeye çalıştığı konulardır. Bir hukuksal meselesi vardır. Anlaşılarak mı ayrılık olacak, avukat tek mi olacak o ayrı bir konudur. 

En önemlisi psikolojik olarak ayrılmaktır. Çünkü birçok çift fiziksel, hukuksal olarak ayrıldığı halde yıllarca kavga ile birbirlerine olan bağları devam eder. Boşanma sonrası insanların aşırı sıkıntıya girmemesi için boşanma aşamasında ayrılığın ve yasın hakkını vererek birbirleriyle konuşarak açık iletişimle gerçekleştirmeleri önemlidir. 

Boşanma sonrası depresyon tedavisi
 
İnsanın boşandıktan sonra bir rutine başlaması gerekiyor, kendine değer vermesi, kendine bakması çok önemlidir. Önem verdiği şeylere, sevdiklerine zaman ayırması bir düzen kurması çok önemlidir. Düzenini kuran, dostları olan insanlar boşanmalardan daha kolay sıyrılırlar. 

Boşanma acılı bir şeydir ve destek gerektirir. İnsanın ailesi, arkadaşlarıyla bir araya gelip barışçıl bir şekilde kişinin evliliği bitirmesine yardımcı olması gerekir. Ailenin bir araya gelip eski eşi yerden yere vurması sadece kini büyütür. Bunun da çok faydası yoktur. Fakat insanın yanında olabilmek, destek verebilmek önemlidir. Bazen insanlar sadece ağlıyorlar ve insanların getireceği bazı şeylerin hiçbir faydası yoktur. 

Terapiye geldiğiniz ya da bir psikiyatriste gittiğiniz zaman gerekirse ilaç verilebilir. Çözümlenmemiş travmalar ortaya çıkarılıp onları derinlemesine çalışma insanı verilir sizlere. İnsanlar terapiye gelmeden kendi çevresinden de destek alarak bunu yapabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat