Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boşanma Sonrası

Erkekler boşanma sonrası ne gibi sorunlar yaşayabilir?

4,642
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Klinik Psikolog

Boşandıktan sonra insanlar aslında bir prova yapmış, bir şey öğrenmiş oluyorlar. Dolayısıyla boşanma ilişkiye yeni bir boyut getirebiliyor. Daha önce yaşanan bazı hataların tekrarlanmasının önüne geçebiliyor. Bazı insanların ilk evliliklerinde çözüm olarak gördükleri bir şey ikinci evliliklerinde veya ikinci ilişkilerinde geçerli olmayabilir. 

Örneğin bir kadının eşinin birinci evliliğinde gözü çok dışarıya kaçıyor. O kadın eşini sürekli kısıtlayarak, denetleyerek ilişkiye bir düzen getirmeye çalışıyor. Ancak o düzenin içerisinde eşi düzgün davranmaya devam edebildi, ilişkisi başka bir nedenden dolayı bitti diyelim. İkinci ilişkisine başladığı zaman aynı düzeni, aynı denetimi yapmaya kalkabilir. Ancak ikinci eşi çok daha özgür ruhlu, hiçbir şekilde bunların sökmediği; özgür ama ahlaklı, eşine hem zihinsel hem de fiziksel olarak çok sadık biriyse, birinci ilişkide geçerli olan sıkı denetim mekanizması burada çok ters tepebilir. Dolayısıyla birinci ilişkiden öğrendiklerinizi farkında olmalı ama bazı öğrendiklerinizi unutabilmeli, yeni bilgilere açık olabilmeliyiz. Bu çok önemli bir şeydir. 


Boşandıktan sonra önemli olan şeyler çocuklar varken başka, çocuklar yokken başkadır. Çocuklar varsa çocukların çocuk olduğu bilincinin verilmesi ve ebeveynlerin ebeveyn olduklarını bazı kararların onlara ait olduklarını unutmamaları önemlidir. Çocukların önünde birbirlerini suçlamamaları önemlidir. Birbirlerine tarafsız davranmaları çok önemlidir. 

Kendi hayatlarına başlarken bir rutin oluşturmak, hayatlarına önem veren birtakım şeyler bulmak, dostluklarına önem vermeleri, ailelerini resmin içinde tutmaları genelde işi kolaylaştıran bir şeydir. Bazen aileler yarardan çok zarar getirebiliyor. Kişinin üstüne fazla gelebiliyor. Bu durumda bir sınır koyabilmek çok önemli bir şeydir. İnsanı eski eşine karşı dolduran bir aile iyi bir iş yapmaz. Koruyan bir aile iyi, ama öfke eken bir aile iyi iş yapmaz. Bu öfkeyi çocuklara da ekmemek gerekiyor. 

Yeni bir hayat, farklı şeyler her zaman insanın zihninde bir tazelik ve özgünlük getirir. Kişi hazır olduğu zaman ufak ufak deneyerek, yaşayarak, hazır olduğu zaman yeni bir ilişkiye başlayabildiği gibi yeni bir hayata da başlayabilir. 


Boşandıktan sonra kişinin ne zaman yeni bir ilişkiye başlayacağı zaman belirtmez. Bazı insanlar bütün yaslarını evliliklerinin içinde tutar ve boşandıkları noktada yeni bir ilişkiye hazırlardır. Bazı insanlar da boşandıktan 10 yıl sonra hâlâ eşiyle uğraştığı için yeni bir ilişkiye başlıyor gibi gözükse ara dönemi yumuşatan bir ilişki olmanın dışına çıkmaz. 

Yeni bir ilişkiye başlayabilmek için eski ilişkinin tamamlanmış ve eski ilişkiye vedalaşılmış olası gerekiyor. Dolayısıyla insanlar yeni bir ilişkiye başladığı zaman yanılgıya düşüyorlar. Diyorlar ki, asla aynı hataları yapmayacağım. Bazen bu işe yarar. Eski ilişkide önem vermedikleri şeylere önem vererek yeni ilişkilerini iyi hale getirebilirler. Bazen de "hata yapmayacağım, birinci evliliğimin bitmesi bir başarısızlıktı, ikinci başarısızlığı yapmayacağım" diye aşırı özen gösterir, yani sadece kendisi için önemli şeyleri gözeterek karşı tarafın önem verdiği şeyleri düşünmeyerek çok iyi bir iş yaptığını düşünürler.  

Her ilişki yeni bir başlangıç. Her ilişki yeni bir kişi ve yeni bir ilişkidir. Herkesin ihtiyaçları ve hoşuna gitmeyen şeyleri farklıdır. Her ilişkinin kuralları da farklıdır. Bu anlamda yeni ilişkinizde nasıl olacağınızı eşinizle beraber öğrenmeniz, kendi geçmişinize bağımlı olmamanız gerekir.


Erkekler üzüntü ile ilgili dünyanın farklı yerlerinde, kadınlardan çok farklı şeyler yaşamıyorlar. İnsanların konumu, eğitimi, psikolojisi gereği üzüntüyle baş etme şekli değişebiliyor. En azından İstanbul'da gördüğüme göre, erkekler pratik çözümler arıyor. Bir an önce yeni hayatına başlamak, bir an önce zarar olsun diye psikolojik unsurları arka planda tutabiliyorlar. 

Ayrılma kararını eğer kadın vermişse ve eşine söylemişse eş önce bir çabaya geçiyor. Kadın hakikaten çıkışa geçmişse eşin çabası artık çok gecikmiş olabiliyor. Keşke o kadın daha önce söyleseydi de eş zamanlı bir şekilde bu işle mücadele etselerdi. Bu nedenle her iki taraf için de unutulmaması gereken şudur: Evliliğinizden, eşinizden memnun değilseniz bunu dillendirin ve eşinizin anladığından emin olun. Eşinizin anladığı zaman neler düşündüğünü duymak lazım. Ondan sonra birlikte yürümeniz gerekir. Eğer aynı sayfaya gelmeden hareket ederseniz her şey farklı farklı ve dengesiz olur.


Boşanma bir ayrılıktır. Bir insan boşandığı zaman daha önceki ayrılıklara dair çözümlenmemiş travmaları varsa bunların hepsi yer yüzüne çıkabiliyor. Bunu insan bazen fark etmez. Hallettim diyor. Daha önceden terk edilmek gibi şeyler ise ne yazık ki izler bırakır. Kimi zaman da o kişinin doğrudan doğruya maruz kalmadığı ama aile geçmişinde yaşanan ayrılıklar ve travmalar vardır. Bunlar da zaman zaman, özellikle ilişkilerde, boşanmalarda su yüzüne çıkabiliyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat