Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bere Örmeyi Öğrenin

Örmesi en kolay bere modelleri hangileridir?

589,043
kez izlendi
Puan: 2.65 / 5
Detaylı Açıklama
Örgü Blogu Yazarı

Örmesi en kolay olan bere çeşitleri düz örgüyle yapılandır. Kafamızın ölçüsüne göre bunu yapmalısınız. Ortalama 5 numaralı şişle örülüyorsa 80 inmek yeterli gelir. Berenizi haraşo, düz ya da lastik örgü yöntemleri ile örebilirsiniz. Fakat yününüz kalınlaştıkça ilmek sayısını azaltmanız daha uygun olur. Şapkada da yine bere için haraşo, düz lastik gibi örgü çeşitleri kullanılabilirsiniz. Şiş ile örgü yapıyorsanız, bereye alın kısmından başlanır, tepe kısmında biter. Bu tür örgülerde aşağı yukarı 1 karış kadar kısmı düz bir şekilde, herhangi bir attırma ve eksiltme yapılmadan örüldükten sonra tepesinde eksiltme işlemi yapılır ve kapatılır.

Düz berede alt kısmından başlanır, 2 ters 2 düz yapılır. Bu modelde hiç artırma ve eksiltme yapılmadan örüldükten sonra kesme işlemi tepesinde yapılır ve arkası dikildikten sonra şapkanız kullanılmaya hazır olur. Bir diğer modelde ise şapkanın arka tarafına bir şerit geçirilir, bu şeridi büzüp bağladığımız zaman şapkanın arkasında bir hareket oluşur.


Bere yapmak için öncelikle uygun numaralı bir şişe ve yüne ihtiyacınız var. Bere örmeye önce ilmek atmakla başlanır ve berede önce alın kısmı örülür. Seçtiğiniz yün kalın ise 65 ilmek ile başlamak doğru olur. Ancak şişiniz 5 numara ise 80 ilmek yapmak daha doğru olur. Biz bugün 5 numaralı şiş, kalın bir yün ve 80 ilmek ile öreceğiz.

Bere örme aşamaları
- Şişi geçirip ilmek atmaya başlayın. Toplam 80 ilmek atın.
- Arasından geçirip şişi üstüne ipi atın, çıkarın ve sol taraftaki şişe geçirin. Böylelikle 1 ilmek oluşur. Aradan şişi geçirip ipi üstüne atın çıkarıp sol taraftaki şişe tekrar atın. İlmekleri attıktan sonra örgüye başlayın.
- Örgüye başlarken ilk ilmek örülmez. Böylece kenarları daha iyi durur. Şimdi düz örgüye başlayabilirz.
- Düz örgü için şişi ön taraftan geçirip, üstünden ipi atıp çıkartın. 
- İlk 8 sırası düz örgü olacaktır. Daha sonraki 8 sıra ters olması kaydıyla şapkanızı örün. 8 sıradan sonra tekrar terse geçin. Ters örgüde sağ taraftaki şişe ilmeği önünden geçirip üstüne atın.
- Yeterli uzunlukta ördükten sonra berenizi sıra sonuna gelip arkadan eksiltmeye başlayın. Yani şapkanın tepe kısmı yapmaya başlayın. Sıra sonuna kadar örün.
- Berenizi kapatırken her sırada yavaş yavaş kesme işlemi yapın.
- Son olarak bu sırayı da çifter çifter alın ve berenizi kapatın.
- Bundan sonra dikme işlemine geçin. 
- Kesme işlemi yapın, 2. ilmeği de örün, üstünden atlatın. Şapkanız bittikten sonra ipi kesin, arasından geçirip sabitleyin. 
- İğne yardımıyla şapkanızın iki kenarını birleştirip dikmeye başlayın.
- Son dikme işlemini de yaptıktan sonra ipinizi kesin. 


Tığdan bere yapmak için yün ve tığ yeterli olacaktır. Kalın yün için 3 - 3,5 numara tığ kullanılır. Tığ ile bere, örgü bereden farklı olarak önce geniş kısmı örüp ardından azaltarak değil, dar olan kısımdan başlayıp artırarak yapılır.

- Berenize tepeden başlamak için öncelikle 4 adet zincir çekip iki ucunu birleştirip sabitleyin. 
- Ardından 3 zincir çekip trabzan denilen modeli kullanın.
- Deliğinin ortasına batırın, 3 seferde çıkartın. 
- Ortadaki yaptığınız delik dolana kadar aynı işlemi yapmaya devam edin. Bu işleme 3'lü trabzan denilir.
- 1. sırayı doldurduktan sonra ilk yaptığınız zincirli yere örgünüzü sabitleyin. 
- 3 ilmekli yukarı çıkın. Bu sırada da tekrar trabzanların üstüne trabzan yaparak 2. sırayı oluşturun.
- Tığdan şapka yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu 2. sıradan sonra ara ara 1 trabzan üstüne 2 kere batırmaktır. Aynı deliğe 2. defa batırıp da ördüğünüz zaman artırma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.
- Bu işlemlerde şapkanız yuvarlak örülür. Bu nedenle arada artırma işlemini yapmakta fayda vardır. 
- Artırmaiçin burada trabzan yapın. Aynı deliğe tekrar batırıp trabzan yaptığınızda artırma işlemi gerçekleşmiş olur. 
- Tekrar yanındakine 1 trabzan, onun yanındakine 2 trabzan şeklinde devam edin.
- Son sıranızı da ördükten sonra artırmayı sonlandırın. Çünkü artık şapkamızın tepesini artırdık. Bundan sonra kenarlarını artırma yapmadan örmeye devam edin. Her deliğe 1 tane yaparak son sırayı da tamamlayın.


Bere ölçüleri yetişkinlerde ve çocuklarda farklıdır. 5 numaralı şiş ile ortalama 80 ilmek yetişkinler için yeterlidir. Çocuklarda ise yine 5 numaralı şiş ile ortalama 60 ilmek yapılır. Berede kadın ve erkekler için ayrı ölçü yapılmaz. Bere uzunluğu da bir karış ördükten sonra arzu ettiğiniz modele göre yavaş yavaş eksilteme yaparak belirlenebilir. 


Tığla bere yaparken tepeden başlarken artırma işlemi çok yapıldığında berenin görünüşü kötü bir hal alır. Artırma işlemi yapmazsak bu sefer de içe doğru kıvrılır ve şapkadaki düz görünümünü veremeyiz. Yün ve tığ uyumsuz olduğunda bere sert olabilir. Buna çok dikkat etmeliyiz.


Bere örmek için 1 çil yün yeterli olur. Berenin kaşıntı yapmaması için aşırı tüylü yünleri tercih etmemelisiniz. Yün ve akrilik oranları çillerin üzerinde bulunur, onlara da yapmanız lazım %100 olanlar başta terleyince kaşıntı yapabilir. Biraz akrilik (acrylic) olmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat