Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Siyatik nasıl tedavi edilir?

36,767
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Bel ve boyun fıtıkları mekanik olaylardır. Dolayısıyla tedavisi de ancak mekanik olabilir. Klasik fizik tedavilerde uygulanan ısıtma tedavileri, derin doku tedavileri sadece kas spazmlarını çözer, bu bölgelere yapışan bağ ve kasların gevşemesini sağlar. Fakat asıl amaç omur aralarında taşan fıtığa neden olan daralan omur aralığını genişletmektir. O halde bu ancak aralığın açılıp fıtığın içeri girmesi sağlanabilir. Fıtıkların tedavisi mümkündür ancak doğru teşhis edilirse ve doğru bir fizik tedavi uygulanırsa yapılabilir. 

Fıtıklar 4 aşamalıdır. Fıtık 4. aşamada ise, fıtık parçası kopmuş, omurilik boşluğuna düşmüş ise cerrahi müdahale yapılması gerekir. Fakat daha önceki aşamalarda bu parça kopmamış ise bu aralık açılarak içeri girmesi sağlanabilmektedir. Çünkü bu disk jöle kıvamında bir maddedir. Bu bölümü bir bulaşık süngeri gibi düşünelim: Bulaşık süngeri kalındır, içinde belli bir sıvı vardır. Bastırırsak içindeki sıvı dışarı doğru taşar, fakat tekrar eski yüksekliğine kavuşturursak içeri girer. Dolayısıyla tedavi edilen hastalarda MR bulgularında da fıtığın içeri girdiği ve tamamen iyileştiği gözlemlenebilir. 

Ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavisi

Bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde ameliyat tam ve gerçek çözüm değildir. Eğer bir fıtık parçası kopmuşsa, omurilik boşluğuna veya aşağıdaki sinir boşluğuna düşmüşse o zaman cerrhi gerekmektedir. Ameliyatta düşen parça alınabilmekte, omur aralarına yapay diskler yerleştirilebilmekte, platin koyulabilmektedir. Oradaki omurga yapısına göre değişik tedavi yöntemleri mevcuttur. Fakat ameliyat sonrası kişi omurga sağlığına dikkat etmese, fıtık tekrarlayabilmektedir. Doktora altıncı, yedinci defa bel fıtığı ameliyatını olan, tekrar şikayeti olan kişiler de gelebilmektedir. Dolayısıyla ameliyat da tam ve son çözüm olamamaktadır. 

Bel ve boyun fıtığı tedavisinin başarısında kişinin hangi tedaviye ihtiyacı olduğunu doğru olarak belirleyebilmek esastır.

Fıtık tedavisinde başarı şartları
- Detaylı ve iyi bir klinik muayene
- Uygun cihazlar ile uygun tedavi programı
- Şikayete yönelik uzmanlığı olan tecrübeli fizyoterapistlerle düzenli fizik tedavi
- Kişin tedavi programına uyması ve düzenli egzersiz programını aksatmaması
- Hastanın günlük hayatını düzene sokması
- Omurga koruyucu ve sağlıklı omurga oluşturucu önerilere uyması

Bel ve boyun fıtığının DRX 9000 spinal dekompresyon yöntemi tedavisi

Bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde kişinin değerlendirilerek omurgaya yapışan kas ve bağların yapısı, kısalıkları, omurga eğrilikleri, açıları değerlendirilmeli, daha sonrasında bu açılarda problem varsa kasla alakalı gevşetme yöntemleri, doku içi dolaşımı artırıcı elektroterapiler uygulanmaktadır. Sonrasında gevşemiş bağ ve kas dokusu elde edildiğinde spinal dekompresyon yöntemiyle omurga aralarını açmak için ilk günlerde daha hafif ağırlıklarla başlayarak, daha sonra logaritmik eğride artan bir şekilde kişinin muayene bulgularına göre düzenlenen bilgisayar kontrollü bir program takip edilir. 

DRX 9000 spinal dekompresyon yönteminde bir yükle bu aralığın açılması planlanır. DRX 9000 spinal dekompresyon yönteminde, peşpeşe her gün tedaviye girilmesi gerekir. Günlük yaklaşık 1,5 saati bulan tedavilerle, 15-20 seans sonrasında kişiye uygun egzersiz programı verilir. 1 ay sonrasında kontrol verilir. Bu hastalarda yüzde 70-80 düzeyinde şikayetlerin kaybolduğunu, 3. ayda çekilen MR bulgularında da fıtıklarının iyileştiği gözlemlenir. 

Bel ve boyun fıtığı tedavisinde fizik tedavinin etkisi

Bel ve boyun fıtığı eğer 1. aşamada, erken aşamada ise, belli bir kas spazmı varsa, o kas spazmını çözerek fıtığın içeri girmesini sağlayabiliriz. Kas spazmını çözdükten sonra spinal dekompresyon yöntemi ile omur aralığını açarak fıtığın içeri girmesini yüzde yüz başarı ile sağlanabilir. 

İkinci ve üçüncü derece fıtıklarda yine mekanik olarak fıtığı açıp fıtığın içeri girmesi sağlanabilmektedir. Fakat burada kişinin muayene edilerek diğer bulgularının da değerlendirilerek ona uygun fizik tedavi programınını düzenlenmesi gerekir.

Fizik tedavi programları standart değildir. Teknolojinin de ilerlemesi ile fizik tedavi cihazlarının da etkileri değişebilmektedir. Örneğin ultrason adı verilen bazı cihazlar vardır ki, cildin 1mm derinine etki edebilir. Bazı cihazlar vardır ki, cildin 8cm derinine etkide bulunabilir. Dolayısıyla ne kadar derine etki mümkünse, tedavide başarı o kadar mümkündür. Yani fizik tedavi standart bir yöntem değildir. Fizik tedavide ne kadar ileri teknolojilerden faydalanılabiliyorsa, cihaz ve fizyoterepi tekniklerinden yararlanabilirsek, tedavideki başarı şansı o kadar artar. Burada manuel terapiler, hilterapi adı verilen derin doku uygulamaları, ultrasonlar, spinal dekompresyon yöntemi gibi pek çok yöntem bir arada kullanılabilir. Yine bunların yanı sıra robotik tedaviler de bel ve boyun fıtığının fizik tedavi ile tedavi edilmesinde çok etkilidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat