Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel ve Boyun Fıtığı

Bel ve boyun fıtığı nedir?

7,655
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Bel ve boyun bölgemizdeki omurlarımızın arasında disk adı verilen ince, jölemsi yapıda maddeler vardır. Bunlar amortisör görevi görerek iki omurun birbiri üzerinde rahatça hareket etmesini, diskin içerisindeki içerikle omurların beslenmesini sağlar.

Omurlarımızın büyüklükleri omurlarımızda daha küçük ve diskler daha ince, sırt bölgesinde biraz daha kalındır. bel bölgesinde hem omurlar büyümekte hem de aradaki diskler daha kalın yapılar halinde gözükmektedir. Bu mesafelerin daralması, iki omur arasındaki mesafenin daralması ile diskin dışarı taşmasına fıtık diyoruz. Bu durum bel bölgesindeki disklerde meydana gelirse bel fıtığı, boyun bölgesindeki disklerde meydana gelirse boyun fıtığı adını alıyor. 

Bel ve boyun fıtığının belirtileri

Bel ve boyun fıtığının belirtileri bu diskin bası yapıp taştığı yere göre değişir. Eğer boyun bölgesinde bir taşma varsa sağ taraftaki kolumuza giden sinirlere baskı yapıyorsa sağ kolunuzda uyuşukluk, karıncalanma, güçsüzlük ve ağrı şikayeti oluşur. Yine boynun sağ bölgesinde ağrı ve kas spazmına bağlı şiddetli yanıcı, batıcı, delici tarzda ağrılar karşımıza çıkabilir. 

Bel fıtıklarında ise belde ağrı, bacaklara yayılan ağrı, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı gibi belirtiler olabilir. 

Burada son bel aralığındaki diskte taşma sonucu omuriliğe bası var ise kişide idrar ve büyük abdest bozuklukları, kaçırmalar, cinsel fonksiyon bozuklukları da ortaya çıkabilir.

Hangi omurun arasında problem olduğu, hangi sinire bası yaptığı kişinin şikayetlerin ortaya çıkarmaktadır. Bu anlamda kişinin şikayetlerinden yola çıkarak ilgili omurga bölümü de MR desteği ile tespit edilebilir.

Bel ve boyun fitigi nedenleri

Bel ve boyun fıtığının oluşum sebebinde öncelikle 18 yaşına kadar oluşan omurga yükseklikleri, omurgaya yapışan bağ ve kasların güçlü olması, yine buradaki dolaşımın düzenli olması çok önemlidir. Kişinin genetik yapısı, örneğin doğuştan bel bölgesindeki çukurun daha fazla olması, kalçaya ve bacaklara binen yükün fazla olmasına yol açarak bel bölgesinde fıtığa neden olabilir.  

İleri dönemlerde oluşabilecek bel ve boyun fıtığından korunabilmek için çocukluk döneminde kas ve iskelet yapılarının değerlendirilmesi ve ona uygun egzersiz programının takip edilmesi önemlidir. 

18-20 yaşına kadar bozuk oluşmuş bir kas-iskelet yapısı omur aralıklarının çabuk daralarak aradaki disklerin taşıp fıtık oluşmasına yol açabilmektedir.

Uzun süre oturarak çalışmak ya da ağır spor yapmak da bel ve boyun fıtığına neden olabilir. Boyun-bel fıtıklarının sık görüldüğü kişiler ağırlıkla oturarak çalışan, teknolojik cihazları gereğinden fazla kullanan, ağır spor yapan, uzun süre araç kullanan kişilerdir. Bu sebeple bu kişilerin meslek hastalığı dediğimiz boyun-bel fıtıklarına yakalanmamak, omurga sağlıklarını koruyabilmek için özel bir çaba sarf etmeleri gerekir. 

Özellikle ülkemizde bir spor çılgınlığı mevcut durumda. Özellikle ağırlık kaldırma ile ilgili sporlarda ağırlıklar gelişigüzel kaldırılmaktadır. Ancak fazla ağırlık kaldırmak omurlardaki aralığın azalmasına ve fıtığa neden olabilir. 

Hareketsiz yaşam, bilgisayar ya da teknolojik cihazların başında uzun süreli oturmak kasları da zayıflatır ve bu bölgelere yapışan kaslar doğal bir korse oluşturabilecekken zayıf kaldırdıklarında fıtık oluşma ihtimali artar. 

Bel ve boyun fıtığı nedenleri 
- 18-20 yaşa kadar oluşan kas-iskelet yapısının sağlıklı olmaması
- Uzun süreli oturarak çalışma (bilgisayar başında oturma, uzun süre boyunca araba kullanma)
- Uzun süreli ayakta durma
- Omurgaya aşırı yük bindirici faaliyetler, ters hareketler (Ağır eşya taşıma, ağır sporlar yapma, ağırlık kaldırma)

Bel ve boyun fıtığı riski altındakiler

Bel ve boyun fıtığı en çok oturarak çalışanlarda, uzun yol şoförlerinde ve gün içerisinde sürekli araba kullanan taksi vb. sürücülerde, uzun süre sabit pozisyonda kalanlarda, ağır spor yapanlarda görünür. Ev hanımlarının düzenli egzersiz yapıp kuvvetlendirmedikleri kaslarını yanlış kullanması da sık boyun ve bel fıtığı yaşamalarına neden olur.

Bel ve boyun fıtığını en sık gördüğümüz grup 30-50 yaş arasında ve aktif çalışma hayatı olan kişilerdir. Bu grubun omurgasını sağlıksız kullanması sonucu boyun-bel fıtıkları ve boyun-bel ağrıları sıklıkla karşımıza çıkar.

Boyun-bel fıtıklarının sık görüldüğü kişiler ağırlıkla oturarak çalışan, teknolojik cihazları gereğinden fazla kullanan, ağır spor yapan, uzun süre araç kullanan kişilerdir. Bu sebeple bu kişilerin meslek hastalığı dediğimiz boyun-bel fıtıklarına yakalanmamak, omurga sağlıklarını koruyabilmek için özel bir çaba sarf etmeleri gerekir. 

Bel ve boyun ağrılarında fıtığın etkisi

Bel ve boyun ağrılarının tek sebebi fıtık değildir. Yapılan bilimsel çalışmalar bel ve boyun ağrılarının sadece yüzde 20'sinin boyun ve bel fıtıklarından kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Bel ve boyun omurlarını, diski ilgilendiren diğer hastalıklarda karşımıza bel ve boyun ağrısı, kollarda bacaklarda ağrı, uyuşma, karıncalanmalar şeklinde belirtiler çıkar. 

Bel ve boyun ağrısı nedenleri
- Omurilik enfeksiyonları
- Kireçlenme
- Bel ve boyun bölgesinde kayma
- Bel ve boyun bölgesinde kayma
- Bel ve boyun bölgesindeki kas spazmları 

Omurun yan taraflarına yapışan bağ ve kaslardaki kasılmalar da karşımıza bel ve boyun fıtığı belirtileri ile çıkabilir. 

Bel ve boyun ağrısı olan kişiler direkt MR çektirmekte ve MR'da bel ve boyun fıtığı çıktığı zaman buna yönelik tedavilere koşmaktadırlar. Oysa kişinin muayene edilerek şikayetinin sebebinin belirlenmesi en önemlisidir. Muayene bulguları belirlenerek daha sonrasında gereken tetkiklerin istenmesi ile tedaviler daha başarılı olur. 

Bel ve boyun fıtığında kesin teşhis yöntemleri

Bel ve boyun fıtıklarının kesin teşhisi için öncelikle iyi bir muayene gerekir. Klinik muayene ile kişinin boyun ve bel bölgesi, yine kişinin vücudunda kol ve bacaklarındaki kaslar, baş bölgesindeki kas ve damar dolaşımının değerlendirilmesi; sonrasında gereken MR, tomografi, sintigrafi, röntgen gibi tetkiklerin istenmesi ile bunların değerlendirilmesi gerekir.  Yine bazı durumlarda bel ve boyun ağrılarında laboratuvar tetkikleri de gerekebilir. Özellikle beraberinde bir romatizmal hastalık, kireçlenme varsa, burada kandaki bazı maddelerin düzeyleri önemlidir. 

Sadece röntgen çektirerek bel ve boyun fıtığı teşhisi ile tedavi yapmak yanlış bir uygulamadır.  MR'da çıkan bel ve boyun fıtıkları, muayene bulguları iyi değerlendirilmeden ona yönelik tedavi verilirse altında olan omurga tümörleri, omurga enfeksiyonları gibi durumlarda fizik tedaviden zarar görülebilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat