Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel Fıtığı ve Hamilelik

Bel fıtığı olan hamileler normal doğum yapabilir mi?

28,355
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte bel fıtığının neden olabileceği sıkıntılar hakkında bilgi edinin... Hamilelikte bel fıtığı olan hamilelerin doğumlarında sıkıntı olur mu, normal ve sezaryen doğum yapabilirler mi öğrenin. Bebek bel fıtığından etkilenir mi, nasıl riskler oluşabilir sorularının cevapları UZMANTV videolarında...


Bel fıtığı ve normal doğum
Bel fıtığı tanısı alan gebelerde sadece fıtık omurga kanalının önemli bir kısmını kapatıyorsa sıkıntı ortaya çıkar. Traval diye adlandırılan aşamada ıkınmaya bağlı olarak fıtığın boyut olarak büyüyebilmesine neden olabilir. Bu tür vakalar hariç tutulursa bel fıtığı olan gebeler için sezaryen gereklilik değildir. Bel fıtığı doğum şekli açısında bebeği etkilemez. Bu durumdan anne etkilenir. Bel fıtığı çok büyük boyutlarda değilse ve omuriliğin bulunduğu kesede aşırı bir baskı oluşmuyorsa gebenin muayenesinde fıtığa bağlı sinir sıkışması bulguları yoksa doğum eyleminde ek bir risk oluşmaz. Bu riskleri içermeyen sıradan bir fıtık hastasında sezaryene gerek yoktur. Bu hastalar vajinal doğum yapabilir.

Bel fıtığı olan hamileler için sezaryen kararı gebeyi takip eden beyin cerrahı ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile birlikte verilebilir. Bel fıtığı doğum şekli açısında bebeği etkilemez. Etkilenebilecek olan daha çok annedir. Bu nedenle sezaryen kararı verilirken bebekle ilgili herhangi bir sıkıntı yoksa annenin bel fıtığı durumu iyi değerlendirilmelidir. Bel fıtığı çok büyük boyutlarda değilse ve omuriliğin bulunduğu kesede aşırı bir baskı oluşmuyorsa, risk içermeyen sıradan bir fıtık hastasında sezaryene gerek yoktur. Bu hastalar vajinal doğum yapabilir.Bu hastalar vajinal doğum yapabilir. Büyük boyutlarda fıtığı olan, sinir kökü sıkışması bulguları olanlarda ise sezaryen gerekebilir.

Bel fıtığı için egzersizler
Bel fıtığı tanısı alan gebelerde sadece fıtık omurga kanalının önemli bir kısmını kapatıyorsa sıkıntı ortaya çıkar. Traval diye adlandırılan aşamada ıkınmaya bağlı olarak fıtığın boyut olarak büyüyebilmesine neden olabilir. Önceden bel fıtığı tanısı konan anne adaylarının gebeliğe hazırlık aşamasında ortaya çıkacak fizyolojik değişikliklerin omurgaya ek yük bindirecek olması sebebiyle egzerize önem vermeleri ve belini doğuma hazır hale getirmesi gerekir. Hamilelik döneminde doktor tarafından önerilen birtakım egzersizler vardır. Bu egzersizler bel ve karın kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Pilates ve yüzme en çok önerilen egzersizlerdir. 

Bel fıtığı olan hamilelerde beslenme
Gebelik döneminde rahim içerisinde bulunan bebek, plasenta ve amniyo sıvısı ile beraber vücuda ek olarak 6 kg yük biner. Hamilelik döneminde gelen bu yük ile birlikte omurganın ağırlık merkezi değişir. Anne adaylarıında lomber lordoz adı verilen belin çukurlaşması daha da artar. Bu durum da fıtık olarak adlandırılan hasarlı kıkırdağın üzerine binen yükü değiştirecektir. Hamilelik sırasında diyet yapılması doğru değildir. Anne adayı hamileliğe boyuna göre normal bir kiloda başlamalı ve hamilelik sırasında da normal miktarda (ortalama 10-12 kilo) alarak devam etmelidir.

Bel fıtığı ağrısı

Hamilelik dönemindeki bel fıtığı ve bel ağrılarında en zor sorun ağrı ile baş edebilmektir. Anne adayının kullanabileceği pek çok ağrı kesici ilaç plasenta ve göbek kordonu yoluyla bebeğe geçmektedir. Bu ilaçlar bebeğin gelişmekte olan karaciğer, böbrek ve beyin gibi organlarına zarar verebilmektedir. Bu sebeple güvenilirliği kanıtlanmış tek ilaç olan parasetamol bel ağrılarının tedavisi için kullanılır. Bu ilaç değişik isimlerle eczanelerde bulunmaktadır. Normal zamanlarda kullanılan non steroidal antienflamatuar olaran bilinen kuvvetli ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerin bebeğe ve anne adayı zararlı etkilerinden dolayı gebelik boyunca kullanılmaması gerekir. 

Bel fıtığına karşı korunma
Sağlık konularının tüm alanlarında olduğu gibi bel ağrılarını tedavi etmek yerine korunmak daha önemlidir. Gebelik döneminde düzenli bel egzersizleri yapılması, aşırı kilo alınmaması, sigara içilmemesi, kazalardan korunulması, işyerlerinde ergonomi kurallarının uygulanması çok önemlidir. Bel fıtığı rahatsızlığı olduğu bilinen bir anne adayının hamile kalmadan önce karın ve sırt kaslarını gebeliğe hazırlık için egzersizlerle güçlendirmesi çok önemlidir. Bu egzersizler tüm fizik tedavi merkezlerinden temin edilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat