Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Zeka Gelişimi Hakkında Sık Sorulanlar

Televizyon bebeklerin zeka gelişimini nasıl etkiliyor?

5,662
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çift Dilli Eğitim Uzmanı ve Ebeveyn Koçu

Bebeklik ve erken çocukluk döneminde bebeklerin beyni aynı bir sünger gibidir. Fakat öğrenmeleri yapay, ders gibi ortamlarda değil farkında olmadan öğrenecekleri keyif aldıkları ortamlar olmalıdır. Bebeklerimiz ve küçük çocuklarımız en çok 4 önemli çevresel faktörün sağlanması ile gelişme kaydedecektir. 

Bebeklerin zeka gelişimi için öncelikli olarak pozitif, korkudan ve cezadan uzak sevgi dolu bir ortam sağlanmalıdır. Bebeklerin 5 duyularını kullanabilecekleri duyusal olarak zengin bir ortam sağlanmalıdır. 

Doğal, interaktif etkileşimin olduğu ve mümkünse başka bebeklerin de olduğu ortamlarda gelişme kaydedeceklerdir. Son olarak da daima oyun odaklı aktivitelerle, anne ve baba ile sürekli oyun oynayarak öğrenme gerçekleşir. Bebek güvende bağlılık, sevgi ve ilgi hissetmelidir.


Televizyon bebeklerimizin zeka gelişimini olumsuz etkiler. 0- 2 yaş döneminde bebeklerimiz televizyona maruz bırakılmamalıdır. Algıda seçiciliği olmayan bebeklerimizin kontrolsüz ses kontrolsüz görüntü ortamı sunulan televizyon programları nedeniyle ileri zamanda okul yaşantılarında odaklanma ve konsantrasyon güçlüğü yaşadıklarını gözlemlemekteyiz.  Bir araştırmaya göre televizyon ve otizim arasında direkt bir bağlantı olduğuna bir hipotez ortaya atılmıştır ve 0 - 2  yaş döneminde bebeklerimize televizyon izletmenin zararlı olduğu ortaya konmuştur.


Bebeklerin zeka gelişimi, eğitimle ve çevresel faktörle artırılabilir. Zeka gelişimi bebeklerde nöron adlı  beyin hücrelerinin aralarında kullanılan bağlantı ve iletişimin artması, dolasıyla beyinde algıların ve yaratıcılığın artışı anlamına gelmektedir. Eğitimden kastımız ise kesinlikle didaktik, akademik kaygıları olan; öğreten ve öğrenen bir ortam değil, tam tersi bebeklerimizin farkında olmadan doğal bir ortamda interaktif etkinliklerle öğrendiği sevgi dolu bir eğitim anlamına gelmektedir.


0-3 yaş dönemi ve doğum öncesi dönem dahil bebeklerimiz çok hızlı beyin gelişimi yaşadığı dönemdir. Bebeklerimiz dünyayı 5 duyularını hissederek kaydeder ve algılarlar. Dolayısıyla bebekler için bebeklerin 5 duyularını kullanabildiği, duyusal olarak çok zengin bir ev ortamı sunmak çok önemlidir. 

Bebeğinizle iletişim kurarken
- Oyun odaklı, ilgi odaklı olun.
- Nitelikli zaman geçirin.
- Bol göz teması kurun.
- Oyun odaklı aktivitelerde sözlü hikayelere, şarkılara yer verin.


Bilimsel bulgulara ve elimizdeki verilere dayanarak biliyoruz ki bebek işaret dili bebeklerin beyin gelişimini büyük derecede olumlu olarak etkiler. En son araştırmalara göre bebek işaret dili kullanan bebeklerin işaret dili kullanmayan bebeklere göre IQ skorlarının 12 puan kadar daha ileride olduğu tespit edilmiştir. 

Aynı zamanda duygusal ve sözel zekaları, empati becerileri, yabancı dile yatkınlıkları, bebek işaret dili kullanan bebeklerin ilerideki yaşamlarında gözlemlenen bulgular arasındadır. Yine bilimsel bulgulara göre bebek işaret dili görsel bir lisan olduğu için görsel hafızanın ve yeni edinilen bilginin bireyin belleğinde çok daha uzun süre kalmasını sağladığı tespit edilmiştir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat