Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Yüzme Eğitimi

Bebeklere yüzme nasıl öğretilir?

5,915
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Bebek ve Çocuk Yüzme Eğitmeni

Bebeklerin gelişimi için yüzme çok önemli etkinliklerden biridir. Su görünmez bir yardımcıdır. Yüzme, engelli de olsak her yaşta herkesin 12 ay boyunca yapabileceği ve faydalarının çok fazla olduğu bir spordur. Araştırmalara göre yüzen bebeklerin yüzmeyen bebeklere göre birçok beceriyi daha erken kazandıkları gözlemlenmiştir. Doğuştan yaşlanana kadar engelli dahi olsak yapabileceğimiz tek spor yüzmedir. İngiltere aşı organizasyonlarına göre bebeklerin yüzmeye başlamaları için aşılarının tamamlanması gerekmemektedir. 


Yüzme bebeklerin kas gelişimini kuvvetlendirir. Karada kullanmadıkları kaslarını suda kullanmalarına olanak tanır.

Suyun bebeklere faydası
- Denge ve koordinasyonu geliştirir.
- Kalp ve dolaşım sistemini harekete geçirir.
- Sinir sistemini rahatlatır.
- Psikolojik ve sosyal gelişimini destekler.
- Bağımsızlığı ve özgüveni artırır.
- Ebeveyn ile bağını güçlendirir.
- Yemek, gaz ve uyku sorunlarını düzene sokar. 


Bebekler 9 ay anne karnında yaşadıklarından dolayı yüzmeye hazır doğarlar. Bebekler doğuştan yüzme ve su altında nefes tutma reflekslerine sahip olduklarından hemen yüzmeye başlayabilirler. Bebekler yüzme sporunu 12 ay boyunca 30 - 32 derece ısıda ve temizliği kontrol edilmiş havuzlarda yapabilirler. Ebeveynlerinin çocuğu havuza getirmeye kendilerini hazır hissetmesi çocuğun yüzme sürecindeki ilk adımdır. 


Bebeklere yüzmenin temelini doğru bir şekilde öğretmek için sertifikalı bebek yüzme eğitmeni tarafından birkaç teknik öğrenilmesinde fayda vardır. Bu teknikleri bebeğinizle rahatlıkla pekiştirebilirsiniz. 

Bebeğinizin suyun içinde kendini rahat, mutlu ve güvende hissetmesi için doğru bir şekilde tutulmaları gerekir. Eğer sürekli batar ve su yutarsa tedirgin olup size güven duymayacaklardır.  Bebek kendi hazır oldukça ve gelişimi müsaade ettikçe yeni teknikler öğretilebilir. Bebekler kendilerini huzursuz hissettiklerinde onları kucaklayabilir veya şarkı ile rahatlatabilirsiniz. Bebeklerin dikkatleri kısa olduğundan suda maksimum 30 - 45 dakika kalınmalıdır. 

- Yüzmeden önce seçilen havuzun su kalitesi ve pH kontrolü yapılmalıdır. 
- Havuzun derinliği ebeveynin rahat yürüyebileceği ve en fazla göğsüne gelecek derinlikte olmalıdır. 
- Havuz suyunun 30 - 32 derece sıcaklıkta olması gerekir. Aksi takdirde bebek 15 dakika içerisinde üşümeye başlayacaktır. 
- Bebeğin en az yarım saat önceden yemeğini yemiş ve uykusunu almış olması gerekmektedir. 
- Bebeğin sızdırmayan mayo giymesi de gerekmektedir. 
- Ebeveynin suda takı takmaması ve saçlarının toplu olması güvenlik için önemlidir. 
- Bebeğin sevdiği birkaç oyuncağının havuzda olması onu rahatlatacaktır. 


Bebeklerin su içerisinde rahat ve emniyette olduklarından emin olmanız gerekmektedir. Doğru tutuş ve teknikler hakkında sertifikalı bebek yüzme eğitmenlerinden destek alınmasında fayda vardır. Ufak bebeklerin kafalarının suya düşmemesi ve içmesini önlemek için bebeği doğru tutmayı öğrenmek gerekir. 

Bebek suda tecrübe kazanana kadar ebeveynin onunla sürekli göz teması kurulması ve arada kucaklayarak rahatlaması sağlanmalıdır. Tedirgin olmadığı bir ortamda bebek yeni şeyler öğrenmeye açık olacaktır. 


Bebeklerin su üstünde kalmaları zaman alan bir eğitimdir. Bebekler yüzme refleksi ile doğsalar da su üzerinde kalabilmeleri uzun bir süreçtir. Yüzme çocuğun kişiliği, istekliliği ve gelişimi ile ilgilidir. 

Bebekler su içinde yüzdüklerinde ilk başta sadece sırt üstü yatarak su üzerinde kalabilirler. İstikrarlı bir şekilde suda vakit geçirdikçe suya hakim suya hakim olmayı öğrenip sırt üstü yatmayı pekiştirdikçe de su üzerinde kalmaya başlayacaklardır. 

Bebek nefes tekniğini öğrendikçe su dışında nefes alabileceğini anlayıp su üzerine nefes almak için çıkmaya ve yüzeyde kalmak için çabalamaya başlayacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat