Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Yalancı Kabızlık Sorunu

Bebeklerde yalancı kabızlık nasıl bir sorundur?

289,313
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde yalancı kabızlık, anne sütü ile beslenen bebeklerde yalancı kabızlık ve katı gıdaya geçmiş ya da ek besin alan bebeklerde kabızlık hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtını uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Her bebeğin kendine özel bir dışkılama pateni vardır. Bebeklerin kaka durumunu bulunduğu aya ve beslenme şekline göre değerlendirmek gerekir. 

Yalancı kabızlık genelde bizim ülkemizde "kırkı çıkması" adı verilen döneme, yeni doğan bebeklerin 6. haftasına denk gelir. Yalancı kabızlık durumu bebek 6 haftalıkken başlar ve 5. aya doğru bebeklerin bağırsak hareketleri tekrar hızlandığı dönemde normale döner ve bebeğin her gün kaka yaptığını görürüz.

Anne sütü alan bebeklerde kabızlık neredeyse hiç karşımıza çıkmaz. Anne sütünün yüzde 88'i sudan oluşur. Tek başına anne sütü alan bebeklerde bağırsaklarda emilim tamama yakın olduğu için, genelde 6. haftadan sonra emilen anne sütünden geriye kalan posa olmadığı için bazı bebeklerde kaka yapmama durumu görülebilir. Tek başına anne sütü alan bebeklerde yeni doğan döneminde ilk 1 ay için günde en az 3, en fazla 10 defa kaka yapmak normalken, 6. haftaya doğru 3, 5 ve hatta 2 haftaya kadar kaka yapmama görebiliyoruz. Bebeğin kimi zaman günler, kimi zaman 2 haftaya kadar kaka yapmaması anne-baba tarafından kabızlık olarak nitelendirilse de, bebeğin yapmış olduğu kaka çok yumuşak ve sulu olduğu için buna kesinlikle kabızlık demek doğru olmaz. 

Bebekler 3 - 5 gün kaka yapmadıklarında,
- Herhangi bir sıkıntı yaşamıyorlarsa
- Kusmaları yoksa
- Beslenmeleri, emme rutinleri normalse
- Ikındıklarında kakalarında çok ıkınmaya bağlı çatlak ve kanama yoksa
hiçbir şekilde müdahale etmeden kendi haline bırakabiliriz. Bununla beraber bebeklerde kabızlık sorunu bebeğin küçük doğması, zayıf olması, karın kasların güçsüz olması ile alakalı bir durum değildir. 

Bebeklerde kabızlık şikayetine ek olarak emmeme, az emme, ıkınarak kusma gibi sorunlar varsa, kaka yapmama durumu 3 veya 5 gündür devam ediyorsa rahatlıkla bir eczaneden alınabilecek vazelin veya gliserin içerek fitiller kullanılarak bebeğe kaka yaptırılabilir. Özellikle ilk 6 hafta ile 5 aya kadar sıkça görülen bu durum nedeniyle aileler panik olabilir ancak bu durumun tam adı yalancı kabızlıktır. Gerçek kabızlıkta ise bebeğin kaka yapmama durumuna eşlik eden mutlaka başka problemler bulunur.

Kabızlık belirtileri
- Bebek uzun süre boyunca kaka yapamaz
- Yaptığı kaka çok sert ve kurudur
- Ancak ciddi ıkınmalar sonrası kaka gelir
- Ikınma nedeniyle kakada çatlak ve kanama görülebilir 
- Bebekte huzursuzluk vardır

Biz çocuk doktorlarının bu konudaki tek önerisi anne babanın sakin olması ve bebeğe eşlik eden başka problem yoksa rahat olmalarıdır. Ancak mama alan ya da katı gıda ile beslenen bebeklerin gün atlayarak kaka yapması hiç sağlıklı değildir. 

Kabızlık sorunu asıl olarak bebeğin kakasının kıvamı ile ilgilidir. Çocuğun kakası çok sert ve kuru ise, bebekte huzursuzluk varsa, bu durumda bir uzmana danışmak ve bebeğin kakasını yapmaya yardımcı olmak gerekir. Uzun süre boyunca kaka yapmayıp sıkıntısı olan bebeğe masajlarla da yardımcı olabiliriz. 

Kabızlık durumunda bebek masajı
-Göbek çevresinden başlayıp dairesel hareketlerle karnını yumuşatma hareketleri yaptırın.
-Bacaklarını ileri geri küçük dairesel hareketlerle ittirin.
-Bebeğinizi sırtı dönük olacak şekilde kucağınıza alın, tuvalete oturma pozisyonu sağladıktan sonra ayaklarından destek vererek ıkınmasını sağlayarak kaka yapmasına yardımcı olun.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat