Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Uyku Düzeni ile İlgili Sık Sorulanlar

Bebeğimizi kendi başına uyumaya nasıl alıştırabiliriz?

80,162
kez izlendi
Puan: 4.89 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerimizi 4. ayın sonunda uyku düzenine geçirmeyi öneriyoruz. 4. ayın sonunda bu işi başaramamış ailelerde veya 4. ayın sonunda düzen oluşturmaya çalışmış fakat son derece zorluk çekmiş ailelerde beşik önerilebilir. 

Bebekleri sakinleştiren 3 tane bildiğimiz etmen vardır:
- Emme 
- Sarma (Kast edilen kundak değil. Kendini güvence hissedeceği şekilde hafif bir sarma ya da kucaklama) 


Bebeğin uykuları düzenliyken bozulursa çeşitli faktörler söz konusu olabilir. Düzen değişikliği, tatil, eve kalabalık bir grubun gelmesi, taşınma ve çocuğun hastalığı gibi olaylar çocuğun var olan düzenini bozmasına sebep olur.
 
En çok rastladığımız ve akla gelmeyecek şeylerden biri annenin ya da babanın çocukla biraz vakit geçirelim diyerek uyku saatini ileriye atması, çocukta düzen değişikliği ve uykusuzluğa sebep olacaktır. Bu faktörlerden hangisi sorunsa onun ortadan kaldırılması gerekir. Fakat sadece onun ortadan kaldırılmasıyla sorun bitmeyebilir. Mutlaka bebeği 6 ile 7 arasında biraz ağlasa da yatağına yatırıp yatağından çıkmaması ve alınmaması sağlanarak uzun bir gece uykusu sağlandıktan sonra, gündüz şekerlemelerine de dikkat edilerek tekrar düzen oluşturulur. Biraz sıkıntılı bir süreç olabilir ama mutlaka gerçekleştirilmelidir. 

Bu süreç içerisinde çocuğun sevdiği bir ninni, çeyrek voltluk bir ışık kullanılabilir. Çevresinde ilgisini çekecek çok fazla şey bulundurmamak gerekir. 

Aile eğer düzeni çok şaşırmışsa, işler arapsaçına dönmüşse ve bebek 10 aylık olmuşsa, devamlı huysuz, huzursuz uyuyamayan bir bebekse bu bebekte uyku düzenlemesi yapmak için ağlatmaktan başka bir şansınız yoktur. 

Çocuklar çok ağlatılınca, yataklarında tek bırakılınca özgüven kaybına neden olur gibi bazı bazı varsayımlar var fakat buradaki ağlatmak sadece birkaç gündür. 3-5 günde olayı anlıyor, uyudukça daha çok uyudukları içinde son derece mutlu oluyorlar. 

4. aydan sonra çocuğu emzirip, gazını çıkartıp yatağa konulup uyku moduna geçirdiklerinde zaten bir sorun yaşamayacaklardır. Bazen düzen sağlamak için ağlatmaktan başka çare de yoktur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat