Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Bebeklerde soğuk algınlığı nasıl tedavi edilir?

130,226
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde soğuk algınlığı hakkında bilmeniz gerekenler... 

Soğuk algınlığı bir virüs enfeksiyonudur. Özellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça görülmektedir. Bir virüs enfeksiyonu olduğu için her zaman antibüyotiklerle tedavi etmek gerekmez. Genellikle üst solunum yollarının ödemine bağlı solunum güçlükleri, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, ağızdan aşırı salya akması gibi bulgularla başlar. 

Bebeklerde soğuk algınlığı belirtileri
Bebeklerde soğuk algınlığının belirtilerinin bir kısmı aynı büyük çocuklar gibi burun akıntısı, burun tıkanıklığı şeklinde olabilir. Eğer çok küçük bir bebekse bu bebeklerde ilerleyen soğuk algınlıkları bebeğin beslenmesinin bozulmasına yol açarlar daha da ilerledikten sonra solunumunun bozulmasına yol açarlar. Sürekli huzursuz, sürekli ağlayan özellikle inleyerek ağlayan bir bebekte soğuk algınlığı tablosu çok ilerlemiş demektir.

Bunun dışında bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açtığı için eğer olay ilerlerse, bunun üzerine bakteri enfeksiyonları eklenirse bunun üzerine orta kulak enfeksiyonu, bronşit zatürre gibi enfeksiyonların gelişmesinde soğuk algınlığı önemli bir zemin hazırlar. 


Bebeklerde soğuk algınlığı nedenleri
Bebeklerde bağışıklık sistemi erişkinlere göre daha zayıftır. Virüsler vücuda çok daha kolaylıkla girip yayılabilirler. Özellikle kış aylarında artmasının sebebi insanların kapalı mekanda bir arada sıkça bulunmalarıdır. Damlacık enfeksiyonu ile virüsün çok kolay bulaşabilmesidir. 

Damlacık enfeksiyonunda bulaşma hasta olan başka bir kişi öksürdüğü zaman onun ağzından ve burnundan fırlayan virüsler havada uzun süre düşmeden uçarak kalırlar. Hava yoluyla her yere yayılabilirler. Başka bir bebekte bu virüsü solunum yoluyla alır. Bu bebeklerde de burun akıntısı ve ateş olur.

Bebeklerde soğuk algınlığından korunma
Soğuk algınlığının kış mevsiminde oldukça çok görülmesi bu mevsimde insanların kapalı mekanda bir arada sıkça bulunmalarıdır. Hapşırıklar sırasında damlacıklar oksijene karışır ve solunum yoluyla herkes bu virüsleri vücuduna alır. 
Bebekleri kış aylarında insanların kalabalık olarak bulunduğu kapalı mekanlarda uzun süre tutmamak gerekir. 
Erişkinlerde sıkça yapılan hata burun akıntısı olduğunda eli burna getirip burnu silmektir. Bu virüs eğer ele bulaşırsa elde çok uzun süre kalabilir. Erişkin elini yıkamadan bebeğe dokunacak olursa bu virüs bebeğe bulaşır. Virüslerden ve soğuk algınlığından korunmanın en önemli yolu elleri sürekli yıkamaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat