Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Sıvı Kaybı

İshal olan bebeğin sıvı kaybı nasıl giderilir?

25,096
kez izlendi
Puan: 4.41 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeğin ilk dönemlerinde anne sütü ile beslenmesi gerekir. Anne sütü içeriğinde bulunduğu elektrolitlerden, ishali korumasından, diğer mikroorganizmalardan korumasından dolayı bir aşı, hatta antibiyotik gibidir. Anne sütü alan çocuklarda ishale rastlandığından, ishal olan bebekte muhakkak anne sütü ile beslemeyi artırmak gerekir. İshal olan bebeğin mutlaka saat başı ya da yarım saatte bir beslenmesi sağlanmalıdır.

Mevsimsel olarak bebeklerde yazın en sık rastlanılan hastalıklar, ishallerdir. Ek gıda alan bir çocukta ishal görüldüğünde beslenmeyi değiştirip, diyete geçilmelidir. 

- Şekerli ve hamur işlerinden uzak tutun.
- Gün içerisinde patates, havuç, pirinç, özellikle ev yapımı yoğurt gibi besinlerin tüketilmesine özen gösterin.
- Bebeğin sıvı alımına, anne sütü almına dikkat edin.
- Doktor kontrolünde mineral katkılı sıvılarla destek yapın.

- Sıvı alımının azalması
- İshal
- Kusma
- Huzursuzluk
- Huzursuzluğa bağlı ateş
- Çocuğun idrarında koyulaşma
- Elektrolit dengesizliği

Bebeklerin ağırlığının yaklaşık olarak %70-80'i sıvıdır. Çocuklarda sıvı oranının hem fazla olması, hem de ishal, kusma gibi durumların fazla görülmesi bizi bebeklerde sıvı kaybına karşı tetikte tutmalıdır.

Bebekler yeni doğan döneminde günde 5-6 kez kaka yapabilirler. Anne sütü alan bebeklerde krema kıvamındadır. İlerleyen dönemlerde birinci aydan sonra dışkı sertleşir ve günde 2-3 kere olabilir. 

Önemli olan çocuğun daha önceki tuvalet düzenini bilmek, çocuğun tuvalet düzeninde bir değişiklik olduğunda bunu fark edebilmek ve muhakkak doktora başvurmaktır.


Çocuklarda en belirgin sıvı kaybı idrarla, bağırsaklar ile, terleme yolu ile olmaktadır. Sıvı alımının az olmasıyla en hızlı etkilenecek organlardan biri böbreklerdir. Çocukların idrarında koyulaşma varsa en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda özellikle ishal veya ateşli hastalıklarda olduğu gibi sıvı kaybının belirgin olduğu durumlarda elektrolit dengesizlikleri gelişmektedir. Buna bağlı olarak böbrek fonksiyonları ve diğer organlar etkilenebilir. 


Çocuklarda ishal olmayı engelleyecek durumlar, ailenin dikkatinde olması gereken durumlardır. Bebeğe yedirilen her şeyin temiz olmasına, özellikle yazın dışarıdan beslenmemesine, evde hijyen koşullarına uygun hazırlanmış besinlerle beslenmesine dikkat edilmelidir.

Bebeği besleyen kişinin de el temizliğine önem vermesi gerekir. Hastalık bulaşmasını önlemek için çocuklara yemek yedirmeden önce eller yıkanmalıdır. Özellikle rota virüsü çocuklarda sıvı kaybına neden olarak ciddi problemlere yol açabilir.

Çocukluk döneminde en önemli sıvı kaybı ishaldir. Bunun dışında ateşli hastalılar da sıvı kaybına neden olur. Sıvı kaybını önlemek için ateşli hastalık geçiren çocuklara ağızdan sıvı verilmelidir.


Yazın hava sıcaklıklarının artması çocuklarda vücut sıcaklığını etkiler ve sıvı kaybı artar. Bu nedenle çocukların beslenmesinde biraz daha sıvı içeren yiyecekler yedirmekte ağırlık verilmelidir. Yaz meyveleri sulu olduğundan çokça tercih edilebilir.

Ek gıdaya geçmiş bebeklerin yaz aylarında sıvı kaybını önlemek için bebeklere çorba, ayran, evde yapılmış limonatalar, evde hazırlanmış taze meyve suları gibi besinlerle beslemeye özen göstermelidir. Bebeği çok fazla sıcak tutacak, vücut ısısını artıracak kıyafetlerden uzak durmalı, açık renk kıyafetler tercih edilmelidir.

Güneş ışınlarının zararlarından kaçınmak için, bebekleri yazın saat 11.00 - 15.00 arası çok fazla dışarıda gezdirmemeye dikkat edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat