Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Obezite

Bebeklerde obezlik neden olur?

13,752
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Genel olarak obezite vücuttaki yağ dokusunun artması olarak tanımlanır. Bebeklerde obezite tanımlaması biraz daha zordur. Her bebeği kendi ailesi ile birlikte değerlendirmek doğru olandır. Bebeklerin düzenli kilo ağırlıkları, takip edildiği grafik eğrilerinin üzerinde seyrederse ve bu aylar boyunca devam ederse bebeklerde obeziteden bahsedebiliriz.

Yeni doğan bebeklerde vücut ağırlığı normalde 3-3,5 kilo arasında olur. 4 kiloyu geçen bebeklere aşırı kilolu, 4,5 kiloyu geçen bebeklere obez diyebiliriz. Anne ve babası iri yaplı olan bebeklerde bazen 4,5 kiloyu geçtiğinde de bebeğe obez diyemeyiz. Bebeğin aylık gelişimlerine göre değerlendirilmesi gerekir.

Obezite erişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de birçok sağlık sorununa neden olabilir. Hipertansiyon, hiperlipidemi (kolesterol yüksekliği) ilerideki kalp hastalıklarını tetikler. Çocuklarda kötü kolestrolün yükselmesi ve iyi kolestrolün düşmesi kroner kalp hastalığı riskini arttırır.

Bebeklikte obezite sorunu olan ve bu sorunu çocuklık dönemine taşınan çocuklarda özellikle gelişme çağında vücut ağırlığının çok fazla olması, ortopedik problemlere de neden olabilir. Bacağın şekli değişebilir, parantez bacak olabilir. Kız çocuklarında obeziteye bağlı erken ergenlik görülebilir. Âdet düzensizlikleri olabilir.

Obezite, çocuklarda solunum yolu hastalıklarını, özellikle kronik astımı tetikleyebilir. Aynı zamanda egenlik dönemindeki obezite psikolojik sorunlara yol açabilir. Çocuk sosyal ilişkilerde çekingen davranabilir, kendi vücudundan utanabilir. Bu da daha fazla içine kapanmasına, sosyalleşmeyi azaltmasına ve bunlara bağlı olarak hareket alanlarının kısıtlanmasına yol açabilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı bebeğin doğduğu andan itibaren beslenmesinin, aktivitelerinin, sosyal yaşantısının düzenlenmesi ve obezitenin engellenmesi gerekir.


Bebeklerde ve çocuklarda görülen obezitenin en büyük sebebi ailesel-genetiktir. Anne ya da babası obez olan çocukların obez olma ihtimalleri topluma göre çok daha yüksektir. Bunun dışında çevresel faktörler de çok önemlidir. Enerji sarfedemedikleri, hareketsiz kaldıkları durumlarda obezite artar.

Bebeklik döneminde anne sütü yerine formula mamalar kullanılması ve gereğinden fazla beslenme obeziteye yol açabilir. Çocukluk döneminde krakerler, cipsler, çikolatalar; içinde yüksek kalori bulunduran besinler obez olmalarına yol açmaktadır. TV ya da bilgisayar başında çok vakit geçiren ve bu sırada bir şeyler atıştıran çocuklar ciddi şekilde obezite riski taşır.

Şeker hastalığı, tiroit bezi hastalığı, böbrek üstü bezi hastalığı gibi hastalıklar da obeziteye yol açabilir.


Bebeklerde herhangi bir ayda şu kiloyu geçerse obezdir diyebileceğimiz bir rakam yoktur. Her bebek kendi büyüme sürecinde ayrı şekilde değerlendirilir. Bebeklerin obezite sınırlarını bilmek için birkaç hafta süreyle takip edilmeleri gerekir. Vücut ağırlıkları eğer en üst seviyelerde seyrediyorsa, obez olup olmadıklarını anlayabiliriz.

Saf anne sütü ile beslenen bir bebekte yüksek kilo alımı çok önemli değildir. Bu kalıcı bir kilo olmadığından obeziteye yol açmaz. Formula mamalarla besleniyorsa, ayda 1,5 kilodan fazla alıyor ve kilo alımı birkaç ay bu şekilde devam ediyorsa obezite riskinden bahsedilebilir.


Sağlıklı bir bebeğin doğumdan itibaren sadece anne sütü ile beslenmesi önerilir. Bazı bebeklerde anne sütüyle fazla kilo alımı görülebilir. Bu çok önemli değildir. Asıl önemli olan "bebeğim az kilo alıyor" zannedilerek formula mamalarla beslenmesidir. Çünkü yetişkinlik döneminde görülen obezitenin üçte biri bebeklik dönemindeki yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır. Gerek olmadığı halde çocukları aşırı yüksek kalorili besinlerle beslemek obeziteyi tetikleyebilir.


Bebeklerde obezitenin tedavisindeki ilk basamak ailenin ve çocuğun yaşam şeklinin değişmesidir. Obezite denildiğinde; vücuda alınan kalorinin, çocuğun yakabildiği kaloriden fazla olması ile ortaya çıkma durumudur. Çocuğun enerjisini atmasını sağlamak gerekir. Ayrıca fast-food türü, süpermarket türü denilen küçük miktarlarda ama yüksek kalorili besinlerin kısıtlanması, doğal beslenme, sebze ağırlıklı beslenme obezitenin önlenmesinde önemli basamaktır.

Hormon eksiklikleri ya da aşırı hormon fazlalıkları obeziteye yol açıyorsa çocuk endokrinoloğu tarafından tedavisi düzenlenir.


Bebeklerde obezite çoğunlukla anne babaların beslenme hatalarından kaynaklanmaktadır. Anne babanın obez olması bebeklerde de obeziteye yol açar. Çevresel faktörler ve bazen de hastalıklar obeziteye yol açar. Bu hastalıklardan bazıları şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalığı, tiroit hastalığı gibi hormonal rahatsızlıklardır. 

Bebeklerde doğuştan gelen genetik hastalıklar da obeziteye yol açablir. Bu hastalıkların ortak özelliği kısa boy ile birlikte obeziteye yol açmasıdır. Eğer bebekte kısa boy ile birlikte obezite varsa, bu durumu doktorunuza danışmanız gerekir.

Annedeki obezite sorunu bebeğin de obez olmasına yol açabilir. Bunun dışında özellikle gebelikte ortaya çıkan diyabet hastalığı, bebeklerin iri doğmasında, obez olarak doğmasında önemli rol oynar. Sağlıklı bir kadın hamile kaldıktan sonra, gebeliğin ikinci yarısında kan şekeri dengesizlikleri başlayabilir. Böyle bir durumda bebeğin anne karnında obez olmaması için kan şekerinin çok yakından takip edilmesi, gerektiği durumlarda insülin tedavisinin uygulanması gerekir. Annedeki diyabet nedeniyle bebek yüksek kilolarda doğarsa, ileriki yaşlarda diyabet olma, obez olma ihtimalleri normale göre çok yüksektir.

Daha detaylı bilgi almak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat