Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Kusma Hakkında Merak Edilenler

Bebek neden kusar?

16,544
kez izlendi
Puan: 3.60 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebekler ilk aylarında fizyolojik olarak kusmaya meyilli olurlar. Bu dönemde mide ile yemek borusu arasındaki kapak tam olarak gelişmemiştir ve fizyolojik reflü yaşanır. Bebekte her beslenme sonrası ağız kenarından beyaz renkli bir sıvı akar. Bebeklerde bu tip kusmaların görülmesi normaldir. 


Bebekte fizyolojik reflü dışında başka nedenlerle de kusma görülebilir. Bebekte şiddetli kusma ve bununla beraber kilo alımında azalma varsa bebeğin pilor stenozu açısından ultrasonla incelenmesi gerekir. Pilor, mide ile on iki parmak bağırsağı arasındaki bölgedir. Pilor stenozu erkek bebeklerde daha sık görülür. 

Bebeğin genital bölgesinde herhangi bir kıllanma, koyu renk leke ya da penis veya vajinada anormal bir görünüm varsa böbrek üstü bezlerinin bozulması ile oluşan konjenital adrenal hiperplazi adı verilen hastalığın araştırılmasında fayda vardır. Bu hastalık kusma ile seyrettiğinde erken tanı konmazsa ölümcül bir hastalık haline dönüşebilir.


Bebekte şiddetli kusma ile birlikte bebeğin kilo alımında azalma varsa bebekte bir sorun olduğu düşünülebilir. Kilo alımında sorun olan bebeğe öncelikle idrar testi yapılmalıdır. İdrar tahlili yapılarak idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığına bakılır. 

Şiddetli kusması olan bebeğe ultrason uygulanarak böbrek yollarında ve diğer iç organlarda bir darlık olup olmadığı kontrol edilir. 

Bebeğin genital bölgesinde herhangi bir kıllanma, koyu renk leke, penis ya da vajinada anormal görünüm varsa bebeğin bir uzman tarafından muayene edilmesinde fayda vardır. 


Beslendikten sonra aşırı harekete maruz kalan bebek kusmaya meyilli olur. Bebeğinizi besledikten sonra alt değiştirme, üst giydirme ve oyun oynama gibi faaliyetlerden kaçınmanızda fayda vardır.

Bebeğinizi emzirdikten sonra yarım saat dik konumda tutmak bebeğin kusmasını önleme konusunda yardımcı olacaktır. Bu esnada sırtını sıvazlayarak gazını çıkartabilirsiniz. 

Bebeğinizde hastalık kaynaklı kusma varsa bunu önlemenizin bir yolu yoktur. Böyle bir durumda bebeği bir uzmana götürmelisiniz. 


Bebek sağlıklıysa ve buna ek olarak iştahlı ve obur ise bu bebejler doyduklarını anlamayıp kontrolsüzce emebilir. Bu bebekler her beslenmeden sonra ciddi kusma yaşarlar ancak kilo alımı normalden yine de fazladır ancak 1 yaşından küçük bebekler için diyet önerilmez. Bu nedenle bebek beslenmek istediğinde daha az beslememiz uygun değildir. Kusması da tedavi edilmesi gereken durumlar arasında bulunmaz. Ancak kusmasına yol açabilecek hareketlerden kaçınmak bebeğin kusmalarını azaltmaya yardımcı olur. Örneğin bebeği besledikten hemen sonra hareket ettirmekten kaçınmalıyız. Buna ek olarak bebekleri anne sütüyle beslemek kusmalarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bebeklikteki fizyolojik reflünün uzadığı dönemlerde anne sütü yoksa, antireflü mamaları kullanmak faydalı olabilir. Reflü tedavisi için bazı ilaçlardan faydalanabiliriz. Beslenme sonrası bebeği hemen yatırmamak, anne kucağında gazını çıkartmak kusmaları azaltacaktır.


Fizyolojik reflü sonucu kusan bebeğin kusmasını önlemenin bir yolu yoktur ve bebeklerde bu tip kusmaların görülmesi normaldir. Buna ek olarak aşırı beslenmeden dolayı kusan bebeğin kusması normaldir. Aşırı beslenen bebek içtiği fazla sütü kusar. Bebeklere 1 yaşına gelene kadar diyet uygulanamadığından bebeğin aşırı beslenmesi engellenemez. Böyle bir durumda bebeğin kusmasında sakınca yoktur. Bebeği az ancak sık besleyerek kusma miktarlarını azaltabilirsiniz. 

Bebeğin kusmasını kontrol altına alamıyorsanız ve buna ek olarak bebeğin kilo alımında sorun varsa bebeği bir uzmana götürmenizde fayda vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat