Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Konuşma

Bebeğin konuşmayı sökmesi için aileler neler yapabilir?

77,011
kez izlendi
Puan: 4.47 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Gelişim Uzmanı

Bebeklerin konuşma zamanı ve konuşma gelişimi ile ilgili merak ettikleriniz... 


Bebeklerde konuşma
Bebekle doğduğu andan itibaren çok yoğun iletişime girmek gerekiyor. Biz özellikle 6 aya kadar "ce" oyununu öneriyoruz. Özellikle altını değiştirirken yemeğini yedirirken mutlaka göz kontağı kurarak bol bol konuşun. Onun seslerini yani onunla birlikte aynı sesleri çıkartın. Yüzünü buruşturup güldüğünde sizde onun mimiklerini taklit edin. Bu diyalog çocukta konuşma gelişimini çok hızlandırır. 6 aydan sonra 1 yaşa kadar kitap okuma, meslek adlarını isimlendirme gibi şeylerin üzerine ne kadar çalışırsanız konuşma o derece hızlanacaktır. 

Bebeklerde geç konuşma
Geç konuşmayı tetikleyen bazı etmenler vardır. Ancak bir doğal etmenler vardır bir de tamamen organik dediğimiz çocuğun yapısıyla ilgili sorunlar vardır. 

Doğal etmenler:
- Bebeğin uzun süre hastanede kalması
- Anne ve babanın bebeğe yeterli ilgiyi göstermemesi
- Sosyal çevre yetersizliği 
- Anne ev işleri ile ilgilenirken bebeğin çok fazla TV izlemesi 

Organik (yapısal) etmenler:
- Beynin nörolojik yapısının farklı olması
- Zeka ya da öğrenmeyle ilgili problemlerin olması
- İşitme engelinin olması 
- Çocuğun konuşma organlarını yeterince kullanamaması 

3 aya kadarki bebeklerde daha çok refleksif hareketler gözlenir. 3-6 ay arasında sesler belirginleşmeye başlar. 6-9 ay arasında çocuk kendi sesini kendini fark etmeye başlar. 6 aydan sonra çevresindeki seslere karşı ilgisinde artışlar başlar. Telefon sesini fark eder. Bebek 12-18 ay aralığında kendini ifade eden anlamlı cümleler kurabilir. 3 yaşından sonra şöyle bir sorunda vardır; beyin 3 yaşa kadar çok hızlı ilerler ve bu süreç içerisinde çok normal gelişen bir konuşma 3 yaşında birden durabilir, kesilebilir ya da gerileyebilir. 

Her bebeğin kendine özgü bir gelişim hızı vardır. İlk 3 ayda bebekler sadece refleksif sesler çıkarır. 6 aydan itibaren artık ses organlarını kontrol etmeye başlar. Çıkan sesin kendisinden geldiğini anlamaya başlar. 6 aydan itibaren dudak sesleri dediğimiz ba, ma gibi dudağını hareket ettirerek söyleyeceği patlamalı sesleri hecelemeye başlar. Bu hecelemenin arkasından beklentimiz 9-12 aya kadar ilk anlamda kelimelerin çıkmasıdır. Kediyi gördüğünde miyav şeklinde kelimeleri isimlendirmeye başlar.

Özellikle 1 ve 1 buçuk yaştan sonra konuşma olmaması bir sorun olarak nitelendirilebilir. Çocuğun işaret dilini çok fazla kullanması aileninde buna imkan vermesi konuşmayı engelleyecek bir durumdur. Önemli olan "doğal akışına mı bırakmak, yoksa üstüne mi düşmek" kavramıdır. Bazı aileler ben de geç konuştum illaki konuşur şeklinde rahat davranışlara girebiliyor. Bu da aslında onaylanan bir şey değil. Çocuğun 3 yaşa kadar çok yoğun ilgiye ihtiyacı vardır. Bunun için etrafındaki her nesneyi gösterme, tanıtma, anne işe yaparken kendi kendine bak masayı siliyorum, yemek pişiriyorum gibi konuşması, mutlaka çocuğuyla yoğun bir iletişime girmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat