Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Kaka Rengi

Bebeklerde yeşil renk kaka ne anlama gelir?

322,500
kez izlendi
Puan: 3.76 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Emzirme döneminde bebeklerin birçoğu, saf anne sütü ile besleniyorlarsa altın sarısı renkte, yumuşak kıvamlı bir kaka yaparlar. Bu bebeğin sağlıklı olduğunu gösterir.


Bazen anne sütü yerine mama ile beslenen bebeklerde kakanın kıvamı değişebilir. Biraz daha koyu ve yapışkan kıvama dönüşebilir. Bunlar da zaman içinde giderek düzelmeye başlarlar. Genelde korkutan durum, çok sert tane tane tabir edilen şekilde bebeği ıkındırarak çıkmasıdır.


Eğer bebeğin kakası çok sert kıvamda çıkıyorsa ya da kakanın etrafına bulaşmış kan, kakanın içinde kanlı mukus denilen sümüksü oluşumlar varsa ve kaka her zaman ki kokusuna göre çok daha ağır ve kötü kokuyorsa mutlaka bu durumu doktorunuzla paylaşmanız gerekir.


Bebeğin ilk kakası


Anne karnında bebeğin bağırsaklarında oluşan ilk kaka, doğumdan sonra ilk 24 saat içinde, en geç 48 saat içinde yapılmalıdır. Bebeğin doğumdan sonra yaptığı ilk kakaya mekonyum adı verilir ve siyah gibi görünür. Doğduğu gün 3-4 kez kaka yapması normal olarak kabul edilir. Bebeklerde hayatlarının ilk günlerinde yaptıkları siyaha yakın kaka, 4-5 günden sonra sulanır, altın sarısı bir renk alır.


Bebek doğduktan sonra ilk 48 saat içinde hiç kaka yapmamışsa bir problem olabilir ve doktorunuza başvurmanız gerekir. Eğer bebeğiniz ilk 48 saat içinde hiç kaka yapmamışsa, yaptığı kaka çok sert, yapışkansa ve bebek çok zorlanarak kaka yapıyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. Bağırsaklarla ilgili problemlerde 3 ana belirti bulunur. Bunlar; bebeğin karnının şişmesi, bebeğin sürekli kusması, bebeğin zor ve geç kaka yapmasıdır. Bu 3 bulgu derhal doktora başvurmayı gerektirir.


Bebeklerde yeşil renk kaka


Yenidoğan bebeklerin ilk günlerindeki kakaları siyaha yakın, koyu renkte yeşildir. Bu fizyolojik, normal kabul edilir. Daha sonra kaka rengi sarıya dönmeye başlar. Hayatlarının ilk birkaç ayında bebekler, saf anne sütü alıyorlarsa, altın sarısı renkte kaka yapmaya başlarlar. Ancak bebek, 3-4. ayını doldurduktan sonra karaciğerden bağırsağa dökülen safra salgısının artmasıyla bebeğin kakası yavaş yavaş yeşile dönmeye başlar. Eğer bebeğin genel durumu iyi, emmesi yerinde, neşesi yerindeyse bu bir sorun değildir; safra salgısının çoğalmaya başladığını gösterir.


Bazen enfeksiyon hastalıklarında da bebeğin kakası yeşillenebilir. Özellikle bebeklik çağı ishallerinde, bağırsaktan kakanın geçişi çok hızlı olduğu için karaciğerden bağırsağa dökülen safra, bağırsakta bekleyip sarı renge dönüşemeden hızla atıldığından bebekler yeşil kaka yapabilirler. Bu durumda bebeğin genel durumu çok iyi değildir. Bebek çok huzursuz, aşırı ağlayan, bazen ateşli, bazen kusan ve mutsuz bir bebektir.


Bebeklerde dışkıda kan olması


Bazen bebeklerin dışkısında kan olabilir. Bu kanın büyük bir çoğunluğu dışkının etrafına yapışmış ince çizgi şeklinde ya da çok küçük pıhtı şeklinde bir kan olabilir. Bebeklerde dışkıda görünen kan çoğunlukla popoda çatlaklara bağlıdır. 


Bebek için anne sütü bulunamadığı durumlarda, bebek inek sütü ile besleniyorsa inek sütü kakayı sertleştirir. Genellikle sert kaka yapan bebeklerde anüsün çizilmesine bağlı olarak dışkıda kan görülebilir. Bunun dışında bebeğin poposuna uygulanan fitiller, bebeğin poposunun sabunla uyararak kaka yapmasını sağlamak gibi uygulamalar da anüs bölgesini zedeler ve bebeğin kakasını yaparken popodan biraz kanama olmasına sebep olabilir.


Polip gibi yapısal anomalilerde oluşan kanamalar genellikle ağrısız olur. Bebeğin keyfi yerindedir ama kıpkırmızı kanlı bir kaka yapmaktadır. Nadiren de olsa bazen bebeğin yediği kırmızı renkteki meyvelerin (örneğin kiraz, çilek) artıkları, hiç sindirilmeden popodan dışarı atılırken kan zannedilebilir. Bebeğin 1 gün öncesinde ne yediğini de düşünmeniz gerekir.


Bebeğin dışkısında oluşan değişikliklerin nedenleri


Yeni doğan bebekler hayatlarının ilk günlerinde koyu renkte, siyaha yakın yeşil renkte kakalarını yaparlar. Bu kaka 4-5. gününde sulanmaya, yeşil renk almaya başlar ve daha sonra da altın sarısı renge dönüşür. Bu normal bir durumdur.


Bazen özel durumlarda kakanın rengi ve kıvamı değişebilir. Bunlar içinde en çok korkulan safra yollarıyla ilgili hastalıklardır. Eğer safra yollarında bir tıkanıklık varsa, karaciğerden bağırsağa bir safra akımı olamayacağı için bebek açık renkte bazen beyaz bazen gri renkte kakalar yapabilir.


Bunun dışında nadiren de olsa bebeklerdeki enfeksiyon hastalıkları bağırsaktaki küçük kanamalara, ve buna bağlı olarak kaka renginin koyulaşmasına yol açabilirler. Nadiren de olsa bazı kullanılan ilaçlar kakanın rengini boyayabilirler.


Bazı durumlarda özellikle anne sütü yerine inek sütü ile beslenen bebeklerde kakanın kıvamı değişmeye sertleşmeye başlar, rengi biraz daha açık olur. 


Ek besinlere başlanan bebeklerde, doğuştan gelen sindirim sistemi ile ilgili, örneğin çölyak gibi bir hastalık varsa, bebek ek besin almaya başladıktan sonra kakası değişmeye başlar.


Bir başka problem de bebeğin çok gürültülü kaka yapmasıdır. Bebeğin kaka yaptığını dışarıdan duyabiliriz. Böyle bir durumdaki bebeğin poposunda pişik de varsa, gürültülü kaka yapma laktoz intoleransının bir habercisi olabilir. Bu durumu doktorunuzla paylaşmanız gerekir.


Bebeğin kakasında koku değişikliği


Bebeklerin hayatlarının ilk günlerinde yaptıkları siyaha yakın yeşil renkteki kaka genellikle kokusuzdur. Fakat günler ilerledikçe bebek hafis sulu ve yeşilimsi kaka yapmaya başlar. Daha sonrasında bu altın sarısı renge döner. Anne sütü alan bir bebeğin kakası ekşi kokar. Bebek ek besin alma dönemine geldikçe kakası daha keskin bir koku alır. Bu fizyolojik ve iyi bir durumun göstergesidir.


Ama kötü kokan bir kaka, bunun yanında ateş, huzursuzluk, kaka sayısının aşırı miktarda artması, kakada kan bulunması söz konusu ise bu durumun enfeksiyona bağlı olduğunun göstergesidir. Böyle bir durumda doktorunuza danışmanız gerekir.


Bebeklerde koyu renk kaka nedenleri


Bebeklerde hayatının ilk günlerinde yapılan koyu renk kaka fizyolojik bir durumdur. Genellikle siyaha yakın koyu yeşil rengindedir. Genellikle 4. aydan sonra, demir ilaçları kullanmaya başladıkça bebeğin kakası tekrar koyulaşabilir. Bunun dışında bağırsak enfeksiyonlarında, özellikle sularla bulaşan dizanteri enfeksiyonunda bağırsaklarda kanamaya bağlı olarak koyu renk kakalar oluşabilir. 


Bebeğin kakasının sert olmasının nedenleri


Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde sert kaka hemen hemen hiç görülmez. Bir bebeğin çok sert, koyu kıvamda, yapışkan bir kaka yapması beslenme şekliyle alakalıdır. Formula mamalarla beslenen bebeklerin kakaları çok aşırı sert olmasa da biraz daha koyu kıvamlı ve yapışkan hale gelirler. Ama asıl problem inek sütü ile beslenen bebeklerde görülür. Eğer bir bebek anne sütünden mahrumsa ve inek sütü ile besleniyorsa, inek sütünün içindeki yağ kompozisyonu anne sütünden çok farklı olduğu için adeta sabunlaşmaya başlar ve tane tane bebeğin ıkınarak çok zor kaka yapmasına neden olur.


Bebeklerde açık renk kaka nedenleri


Bebeklerin kakası ilk günlerde koyu yeşil renktedir. 4-5. günden sonra sulanıp, yeşerip altın sarısı bir hal alır. Ancak açık renk kaka çok alışık olunmayan bir durumdur. Bazen bu ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle karaciğer ile ilgili hastalıklarda kaka renginin açık olması, krem rengi olması ve beyaz renge dönmesine renksiz kaka deniliyor. Bebeğiniz alışılmışın dışında çok açık renkte kaka yapıyorsa bu kakayı muhakkak doktorunuza gösterin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat