Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?

54,263
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde genellikle beslenme hataları gerçek kabızlığa sebep olmaktadır. Sebze, meyvenin az tüketilmesi, sıvı alımının az olması, lifli gıdaların az tüketilmesi kabızlığın en sık görülen nedenlerindendir.

Anne sütü eksikliğinde bebeğe uygun mama yerine inek sütü verilmesi kabızlığa ve demir eksikliğine sebep olabilir. Ancak, özellikle hirschsprung yani kalın bağırsağın son bölümündeki sinirsel uyarının genetik olarak doğuştan olmaması ile sonuçlanan hastalık, bebeğin 6. aydan sonra ciddi kabızlık nedenlerinden biridir. Bunun bebeğin beslenmesi ile ilgisi yoktur. 


Bebekte beslenmenin düzeltilmesiyle tedavi edilemeyen kabızlıklar, mutlaka ilaçlı bağırsak filmi çekilerek incelenmesi gereken sorunlardır. Kalın bağırsağın son bölümünün hirschsprung hastalığı açısından incelenmesinde büyük fayda vardır.


Bebeklerde kabızlık eğer gerçek bir kabızlıksa diyet tedavinin yetmediği durumlarda dışkı kıvamını yumuşatacak ilaçlar, bağırsak hareketlerini düzenleyici ilaçların kullanılması gerekebilir.

3-4 günden daha seyrek kaka yapanlarda gliserinli bazı fitiller bebeğin kaka yapmasına yardımcı olabilir. Kulak çubuğunun ucuna biraz krem sürüp dairesel hareketlerle makata uyarı verilebilir. Ancak bu yalancı kabızlık dediğimiz ufak bebeklerde kakanın sert olmadığı durumlarda daha fazla işe yaramaktadır. 

Yalancı kabızlıklarda bebeğe pozisyon vermek, karın basıncını artıracak şekilde yarı oturur pozisyona getirerek karnına masaj yapmak, ayaklarını karnına doğru katlamak gerçekte kabız olmayan ama zor kaka yapan bebeklere yardımcı olabilir. Ama gerçek kabızlıkta çoğu zaman diyet düzenlemesi ve ilaç tedavisi gerekebilir.

- Sıvı alımını artırın. 
- Bebeğin beslenme düzeninde lifli gıdalara ağırlık verin.
- Çocuklarda pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih edin.
- Bu dönemde kabak ve bamya gibi yumuşak gıdalar yedirin.
- Sebzeler zeytinyağı ile pişirin.
- Kabız olan çocuğun süt tüketimi azaltın.
- Sütü çok seven bir çocuksa sütü su ile karıştırın.

Zor dışkılayan bebek için, bir kulak çubuğunun ucuna krem ya da zeytinyağı sürülerek ileri geri ve dairesel hareketlerle bebeğin makatına uyarı yapılabilir. Daha büyük çocuklara ise içeriğinde dışkı kıvamını yumuşatıcı maddelerin bulunduğu tüp lavmanlar uygulanabilir. 

4 günü geçen, dışkının sert olduğu ve zor yapıldığı durumlarda çocuk doktoruna götürün.

Bebeklerde kabızlık tedavisi

Bebeklerde görülen dışkılayamama problemi kabızlık ise bebeğe diyet tedavisi uygulanabilir. Diyet tedavisinin yetmediği durumlarda dışkı kıvamını yumuşatacak ilaçlar kullanılabilir. 

Bebekler bazen karın iç basıncını arttıramadığından dışkıyı biriktirip 4 - 5 gün sonunda basınçla dışarı atar. Bu duruma yalancı kabızlık denir. Yalancı kabızlık durumunda bebeğin karın içi basıncını arttırmak için bebek yarı oturur pozisyona getirilerek karnına masaj yapılabilir. 

Dört günden daha seyrek dışkı yapan bebeklere gliserinli fitil uygulaması yapılabilir. 

Zor dışkılayan bebek için, bir kulak çubuğunun ucuna krem ya da zeytinyağı sürülerek ileri geri ve dairesel hareketlerle bebeğin makatına uyarı yapılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat