Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde İştahsızlık ve Çözüm Önerileri

Bebeklerde iştah açan yiyecekler hangileridir?

126,956
kez izlendi
Puan: 4.38 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları ve Alerji Uzmanı

Bebeklerde iştahsızlık nedenleri ve annelere öneriler... 


Bebekler iştah açan yiyecekler
Bebeklerde iştah açan özel bir gıda herhangi bir bitkisel formül yoktur. Her çocuk doğuştan büyüme, anne memesini emme refleksiyle doğar. Dolayısıyla araya giren bir hastalık yoksa çocuk beslenir. Birçok ailede görülen anne çocuk yeterince beslenmiyor kaygısına kapılarak çocuğa ısrar etmemelidir. Bu ısrarın psikolojik olarak iştahsızlık nedeni olduğu bilinmektedir. İştah açan yiyecekleri bulmak yerine iştah kapatan durumları bulup onları önlemek durumu normale getirecektir. 

Bebeklerde iştahsızlık nedenleri
Bebeğin sadece emerek de sağlıklı beslenmesi mümkündür. Ancak diş çıkarma dönemi, enfeksiyon hastalıkları ve mide sorunlarına bağlı olarak bebeklerde iştahsızlık görülebilir. Öncelikle iştahsızlığın gerçekten var olup olmadığını anlamak gerekir. Çünkü yapılan çalışmalara göre iştahsızlığın en temel nedeni anne kaygısıdır. Anneler bu kaygıyı bebeğe yansıttığı, anne bebek arası denge bozulduğu zaman çocuk gerçekten iştahsız olabilir. Çocukta gerçekten bir problem yoksa annenin kaygısını giderme yoluna gidilir. Bebeğin 1 aydan fazla iştahsızlığı varsa sebepleri araştırılmalıdır. Nedeni bulup tedavi edersek iştahsızlık ortadan kalkacaktır. Geçici bir durum söz konusuysa çok fazla üstünde durmaya gerek yok demektir. 

Bebeklerde iştahsızlık dönemleri
Bebeklerde büyüme gelişmenin bazı dönemleri vardır. Bazı dönemlerde büyüme hızlı, bazılarında ise yavaş olabilir. İlk 6 ayın büyümenin çok hızlı olduğu beslenmenin çok gerekli bir dönem olduğunu bilmekteyiz. İlk 6 ayda aşırı beslenen bebeğin, takip eden 6 ay süreçte iştahının azalması normaldir. Çocuk acıktıkça yer, dolayısıyla saatli besleme gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. İllaki 3 saatte bir vermem gerek şeklindeki ısrar çocukta iştahsızlığa neden olacaktır. Bebeklerin diş çıkarma döneminde iştahsızlık görülebilir. Diş çıkarma çocuğun gerçekten zorlandığı dönemdir. Hepimiz hasta olduğumuz zaman iştahsız oluruz. Bu konuda anlayışlı olmak gerekir. 

Bebeklerde iştah açıcı ilaçlar
İştah açıcı ilaçlar grubunda sıklıkla vitaminler kullanılır. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki fazladan vitamin vermenin çocuğun iştahını açmakta hiçbir faydası yoktur. Dolayısıyla bebeğin iştahının neden azaldığı araştırılması ve onun giderilmesi şeklinde bir tedavi söz konusudur. Fazladan vereceğimiz hiçbir vitamin şurubunun çocuğun iştahına hiçbir fazlası olmayacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat