Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde İdrar Rengi

Bebeğin bezinde pembe leke var, neden olabilir?

231,982
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bazen anneler bebeğin altını değiştirirken, bebek bezinde pembe renkli ya da turuncu renkli ya da koyu kiremit renginde lekeler fark ederler ve bebeğim kanlı idrar yapıyor diye panik içinde o bezi bize getirirler. Bu aslında hazır bez teknolojisinin getirdiği bir sorundur. Bebeğin idrarını hazır bezler süzerler, bebeğin idrarında normal miktarda bulunan bir takım kristaller (idrarın tortusu diyebiliriz), hazır bezin en üst tabakasında süzülür ve kalırlar. Sonra bunlar havayla temas ettiklerinde oksitlenirler ve turuncu renkte ya da kiremit renginde ya da bazen pembe renkte lekelere yol açarlar.

Aslında bu ciddi bir sorun değildir. Eğer bebek yeterince anne sütü almıyor ve bu yüzden de biraz koyu bir idrar yapıyorsa, bu lekeler daha da belirgin olabilir. Sadece yapılması gereken bebeği daha çok anne sütüyle beslemek ve bu durumu takip etmektir.

Bebeğin bezindeki pembe, turuncu lekeler büyük çoğunluğunda kristallerden oluşur. Ancak bebek bazen kanlı idrar yapıyorsa, burada gerçekten kan da bulunabilir. Bu da kırmızı lekeye yol açabilir. Ama tecrübeli bir doktor, bu lekeli bezi gördüğü zaman bunun kandan mı ya da kristallerden mi olduğunu rahatlıkla ayırt edebilir. Basit bir idrar tahlili yaparak bu lekelerin sebebi çok daha kolay anlaşılabilir.


Sağlıklı bir bebekte idrar rengi açık olur ve koku olmaz. Ancak bazı hastalık belirtilerinde bebeklerin idrarları biraz farklı kokabilir. Hatta bir çok hastalığın tanısını idrar kokusuyla, tecrübeli hekimler tecrübeli hemşireler koyabilirler.
İdrarın kokusunu değiştiren hastalıkların büyük bir çoğunluğu akraba evliliklerinden doğan bebeklerde gözüken metabolik hastalıklardır. Terli bir ayak kokusu dediğimiz bir koku ya da pastırma çemeni dediğimiz bir koku ya da fare ölüsü kokusu (tıp kitaplarında öyle tarif edilir) şeklinde tarif edilen kokular bebeğin sahip olduğu hastalık konusunda bizi ilk kez şüphelendiren muayene bulgularıdır.

O yüzden doktorlar bebeklerin idrarlarını da, bezlerindeki idrarı da koklarlar. Metabolik hastalıklarda idrar farklı kokar. Bunlara ek olarak bebek yeterince anne sütü almıyorsa, idrar koyu ve az miktarda çıkıyorsa ve idrar yaptıktan sonra bebeğin bezinde uzun süre beklemişse hazır bezlerin içinde idrarı hapseden kimyasallar nedeniyle bir kimyasal koku salgılanmaya başlar. Bu koku da aslında teknolojinin getirdiği bir kokudur, hastalıklarla bir ilgisi yoktur. Birkaç kez anneler bu kokuyu kokladıklarında artık diğer kokulardan rahatlıkla ayırt edebilirler.


Bebeklerin hayatlarının ilk günlerinde yaptıkları idrarları çok açık renkte, berrak ve kokusuz idrardır. Ama çocuk doktoru bir bebeğin koyu renk idrar yaptığını görürse, idrarında bilirübin denilen bir  maddenin varlığını araştırır. Bu sarılıklı bir bebekte, sarılığın karaciğerden kaynaklandığını gösteren bir bulgu olabilir.

Bunun dışında koyu renk idrar bazen, vitamin kullanan bebeklerde olabilir. Vitaminlerin bazıları idrarın rengini boyayabilirler. Bazı ilaçlar idrar rengini boyayarak koyu ren çıkmasını sağlayabilirler. Havale geçiren hastalarda kullanılan ya da epilepsi hastalarında kullanılan bazı ilaçlar ya da bağırsak enfeksiyonlarında kullanılan bazı ilaçlar idrar renginin çok koyu çıkmasına yol açabilir.

Koyu renk idrar yapan bir bebekten muhakkak doktorunuzun haberi olması gerekir. Eer bebek genel durumunda iyi değil, emmesi azalmış, mutsuz, ateşli, keyifsiz bir durumdaysa koyu idrarıyla birlikte mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.


Yeni doğan bebeklerin bir çoğu daha doğum masasında idrarlarını yaparlar. Su gibi, çok açık renkli ve kokusuz bir idrardır. Doğumdan sonraki ilk dakikalarda bebeğin idrar yapması aslında gayet iyi bir göstergedir.

Eğer bir bebek hayatının ilk 24 saati hiç idrar yapmadıysa bu böbrek hastalıklarının bir bulgusu olabilir. Aynı zamanda hayatının ilk günlerinde bebek yeterli anne sütü alamıyorsa susuz kalır ve buna bağlı idrar miktarı çok azalır. Sağlıklı bir bebeğin idrarı hayatının ilk günlerinde suya yakın açık renkli, kokusuz ve berraktır. 

Bazen, bazı hastalık durumlarında bebeklerin idrarları çok koyulaşabilir. Özellikle sarılığı olan bir bebek çok koyu renkte idrar çıkarıyorsa, bu sarılığın sebebi karaciğerle ilgili, safra yoluyla ilgili bir hastalık olabilir. Bu koyu renkli idrar mutlaka doktor tarafından görülmesi gereken bir idrardır. 

Bunun dışında bazen idrar sayısı çok azalır. Bebeğin günde 1 kere, bazen hiç idrar yapmadığını görürseniz bu da tehlikeli olabilir. Bebeğin idrara çıkamaması bebeğin beslenmesinin bozuk olması anlamına gelebilir. Çünkü yeterince anne sütü alamayan bebek, yeterli su da alamıyor demektir. Bebek günde 4-5 kez bezini ıslatacak miktarda idrar yapıyorsa bu her şeyin yolunda gittiğini gösteren bir bulgudur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat