Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Guatr

Bebeklerde guatr belirtileri nelerdir?

42,910
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde hipotiroidi belirtileri her zaman erken dönemde ortaya çıkmayabilir. Hipotiroidi klinik bulgu vermeye başladığı zaman biz tanıyı koymakta geç kalmış olabiliriz. Yeni doğan bebekte doktoru en erken şüphelendiren bulgu belki bebeklerin başındaki kemiklerin arasındaki boşlukların çok büyük olması, kafanın arkasındaki bıngıldağın yarım cm?den daha büyük olması guatr belirtisi olabilir. Bu ilk gün bile doktorun dikkatini dikkatli bir muayene sonucunda çekebilir ve tiroit testi istenilebilir. 

Bebeklerde ilerleyen dönemde uzamış sarılık olması yani bebeğin 14. gününü geçmesine rağmen sarılığın geçmemesi hipotiroidi belirtisi olabilir. Eğer bu dönemlerde hipotiroidi hiç teşhis edilmez ve bebek tedavisiz kalırsa, ilerleyen dönemlerde 1. ayına doğru yavaş yavaş kabızlık, beslenmede güçlükler, dilinde büyüme, genel olarak kaslarında gevşeklik, hareketlerin azalması cildinin kalınlaşması ve kaslarının gevşemesinin nedeniyle göbeğinin fırlaması, göbek fıtığı olası gibi bulgular ortaya çıkar.

Bebeklerde bu bulgular ortaya çıktığı zaman artık zekâ etkilenmeye başlamış demektir. Eğer bir bebek hiç tedavi edilmezse yıllarca tedavisiz bir şekilde hipotiroidi kalırsa büyüdüğünde yemeğini bile yiyemeyecek kadar düşük oranda bir zekâsı olmakta, çok ağır keratinizim denilen bir tablo ortaya çıkmaktadır.


Yeni doğan bebeklerde hipotiroidi tedavisinin bir numaralı şartı klinik bulgular ortaya çıkmadan önce tedaviye başlamaktır. Bu da ancak tarama testi ile ortaya çıkar ya da bazı bebeklerde dikkatli bir muayene ile kafatasındaki bıngıldak denilen kafatasının büyük olması, kafa kemiklerinin birbirinden ayrı olması gibi bulgularla doktorun şüphelenip erkenden testleri yaptırması ya da bebeğin sarılarının uzayarak doktorun bundan şüphelenerek tekrar tiroit testi yaptırarak tanık konulması söz konusudur. Ancak en çok tarama testleriyle tanı konulur ve tedavi başlar. 

Eksik olan tiroit hormonunu bebeğe ağızdan verilebilir. Bu hormon ilaçları ülkemizde çok kolay bulunmakta ve çok ucuzdur. Cebinizdeki bozuk paralarla tiroit hormonu içeren ilaçları rahatlıkla alabilirsiniz. Bunlar küçük beyaz tabletler şeklindedir. Doktor bebeğin kilosuna göre dozu ayarlar ve bu tabletler ezilerek toz haline getirilir, bebeğe ağından verebilir.

Hipotiroidi tanısında ultrasonografi yapılıp da tiroit bezinin hiç olmadığı görülürse hormon tedavisi ömür boyu sürebilir. 

Tiroit bezlerinin yetersiz çalışması, küçük olması, farklı yerlerde olması gibi durumlarda tiroit hormonunun tedavisine başladıktan sonra 2 - 3 yaşına kadar tiroit hormonu vermek, sonra bu dönemde tiroit hormonunu 1ay kadar kesip daha sonra tiroit fonksiyonlarını tekrar değerlendirmek ve bunun sonucuna göre hormon tedavisine devam edilip edilmeyeceğini karar vermek gerekir. Bunlar birazda hastanın kendi özelliklerine göre doktoru tarafından bilinecek tedavi stratejileridir. 


Bebeklerde hipotiroidinin en sık karşınıza çıkan sebebi tiroit bezlerinin gelişmemesi, yani tiroit bezinin yokluğudur. Bunun dışında tiroit bezlerinin boynun ön tarafındaki yerinde değil de başka bir yerde ortaya çıkmış olması söz konusu olabilir. En çok da dil kökünde ortaya çıkar. Buna ektopik tiroit sözcüğü verilir. Bu durumlarda hipotirodi hastalığı ortaya çıkar. 

Bebeklerde tiroit hormonunun yapımında defekt varsa ki bu nadir bir durumdur. O yüzden bebekte de tiroit bezi büyüyebilir. Guatr denilen tablo ortaya çıkabilir.

Bebeklerde hipotiroidinin en sık sebebi, tiroit bezinin gelişimindeki kusurlardır. Bunun dışında daha nadir başka sebepler de vardır. Annenin kullandığı bazı ilaçlar bebekte guatr ve hipotiroidi hastalığına yol açabilir. Bunun dışında iyot eksikliğinde iyot metabolizmasındaki bazı defektlerde de yine guatrla beraber hipotiroidi ortaya çıkabilir.

Sarılık hipotiroidin bir sebebi değil, sonucudur. Özellikle tiroit hormonunun eksikliğinde vücuttaki tüm diğer hormonlar genel olarak yavaş çalışmaya başladıkları için karaciğerin de vücutta sarılığa yol açan bilirubin adındaki pigmenti metabolize edip vücuttan atma oranı azaldığı için sarılık uzar. Bebeklerde 14 günden daha uzun süren bir sarılık alta yatan bir hipotiroidi habercisi olabilir. 


Hipotiroidi hastalığı hiçbir bulgu vermeyebilir. Bebeğin topuğundan alınan bir damla kan ile tiroit bezinin fonksiyonuna ait bir test yapılmakta ve bu testin sonucuna göre eğer bebekte hipotiroidi riski varsa bebekten kan alınarak vücuttaki tiroit hormonların düzeyi bakılıp tanı konulmaktadır. Eğer erken dönemde tanı bu şekilde konulursa da derhal hormon tedavisine gidilmektedir. 

Klinik ve laboratuvar testleri ile hipotirodi tanısı konulduktan sonra bunun en önemli sebebinin tiroit bezinin gelişmemesi, yani agenesis olduğu düşünülürse ultrason teknikleri istenilir ve tiroit bezinin görülmesi istenir. Bazen tiroit bezinin oluşmadığı agenezi görülür.

Tiroit bezinin farklı bir yerde ortaya çıkmasına, örneğin dil kökünde tiroit bezinin bulunması durumuna ise ektopik tiroit denilir. Bunlar ultrasonografi görüntülerle ortaya çıkartılır. Bebeklerde kalıcı zeka geriliğinin ve metabolik problemlerin ortaya çıkmaması için tiroit hormonu hastalığının tedavi edilmesi ve bu tedaviye en az 1 - 2 yıl devam edilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat