Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Gıda Alerjileri

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri nelerdir?

30,704
kez izlendi
Puan: 2.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Alerjisi ve Astım Uzmanı

Bebeklerde besin alerjisinin vücutta bir çok belirtisi olabilir. En sık deride ve mide barsak sisteminde belirti vermektedir. Her türlü besin alerjiye neden olabilmekle birlikte en sık süt, yumurta, buğday, soya, yer fıstığı, kuruyemişler, balık ve deniz ürünleri ile alerji görülmektedir. 

Alerjik besinin alımından sonraki belirtiler
- Hhalk arasında kurdeşen denilen dudakta şişme
- Dudak etrafında kızarıklık veya vücutta kaşıntılı kızarıklık
- Yanaklarda, boyunda, kulak arkasında, eklem yerlerinde kızarıklık
- Egzama diğer adıyla atopik dermatit 
- Genital bölgede tedaviye cevap vermeyen pişik

Kakada sümüklenme ve kakada kan da besin alerjisi kaynaklı olabilir

Bebeklerde özellikle ilk 6 ayda genellikle kakada sümüklenme, kakada kan görülmesi, makat etrafında kızarıklık şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bunun dışında kusma, ishal, kabızlık, karın ağrısı ve kabızlık şeklinde belirti verebilir. 

Nedeni bulunamayan reflü, kabızlık durumunda aklımıza süt alerjisi gelmelidir. 3 saatten uzun süren ve 3 haftadan uzun süren gaz ağrısı da süt alerjisi kaynaklı olabilir.

Nadiren de süt alımından sonra nezle, akciğerde hırıltı, öksürük ve nefes darlığına da neden olabilir. Ancak bu tür belirtiler oldukça nadirdir. 

Bebeğiniz kilo alamıyorsa, besin alerjisi nedeniyle olabilir

Kilo alımında durma ve kilo alamama ve besin reddi durumunda da aklımıza besin alerjisi gelebilir. 

Bazen  ciddi besin alerjisinde vücutta yaygın kurdeşen, nefes sıkışması, nabızda artış ve tansiyon düşüklüğü ile kendini gösteren alerjik şok yani anaflaksi dediğimiz tablo ile karşı karşıya kalabiliriz.  Bu durum alerjik besinin çok az miktarının bile alınmasıyla gelişebilir. 

Besin alerjisi belirtileri alerjik esinin alımından sonra 2 saat içinde olabildiği gibi 2-3 gün sonra hatta 1 hafta veya nadiren 1 ay sonra bile görülebilmektedir. Genellikle ilk 2 saatte belirti verenler daha ciddidir. 

Bebeklerde besin alerjisinin nedenleri

Besin alerjisi genetik, çevresel nedenler ve gen-çevre etkileşimi sonucunda gelişmektedir. Besin alerjisi özellikle anne, baba veya kardeşinde alerjik hastalığı olan  çocuklarda daha sık görülmektedir. Fakat tek bir gen sorumlu olmadığı için bu etki yatkınlık şeklinde olmaktadır.

Besin alerjisi erkek çocuklarda daha çok görülüyor

Erkek cinsiyet, Asyalı veya siyah ırk, bağırsağın yararlı mikroplarının ortadan kalkması, vitamin D eksikliği, omega 3 ve antioksidan yiyeceklerin alımında azlık, antiasit ilaç kullanımı, obezite ve ek besinlere başlanmasında gecikme besin alerjisini artıran risk faktörleri olarak ileri sürülmektedir.

Çocukluk çağı aşıları ile besin alerjisi arasında herhangi bir ilişki saptanmamıştır. Ek olarak ilk 6 ay anne sütü alan bebeklerde besin alerjisi daha az görülmektedir.

Bebeklerde en sık görülen besin alerjileri

Besin alerjisine en sık neden olan besinler ise süt, yumurta, soya,yer fıstığı, kuruyemişler buğday, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Çocuklarda en sık inek sütü, yumurta, soya ve buğday alerjisi görülürken yaş büyüdükçe fıstık, kuruyemiş ve deniz ürünlerine alerji gelişmektedir. Bilinmelidir ki her türlü besin alerjiye neden olabilir. 

Besin alerjisi olan bebeklerde oluşabilecek sağlık sorunları

Besin alerjisi olan bebeklerde bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi beslenmede bozukluk olması nedeniyle kilo alamamaya neden olur. Gelişim durabilir. Bunun nedeni besin alerjisi nedeniyle besin reddi, kusma, ishal reflüye bağlı olabildiği gibi diyet nedeniyle yeterince beslenememeye bağlı olabilmektedir. 

Besin alerjisi egzamaya da neden olabilmektedir. Bilimsel çalışmalarda egzamanın yaklaşık %40 nedeni besin alerjisine bağlı görülebilmektedir. Egzamalı bir çocukta besin alerjisinin nedeni bulunur ve diyet yapılırsa egzamanın düzeldiği ve tekrarlamadığı görülecektir. Aksi taktirde egzama verilen kremlerle düzelecek ancak besin alerjisi nedeniyle tekrarlayacaktır. 

Egzamalı çocukların ciltlerinde bozulmalar ve ciltte dökülmeler daha sık olmaktadır. Bunun sonucu da ev tozu içinde bulunan mitelar bu deri döküntülerinden beslenip bozuk olan cilt bariyerinden geçerek ilerde ev tozu mite alerjisine bağlı astım ve alerjik nezleye eğilim artırmaktadır. Özellikle deniz kenarında yaşayan ailelerin bebeklerinde bu etki daha önemli olmaktadır. 

Vücutta yaygın döküntü ve kaşıntı gıda alerjisinden olabilir

Bir diğer önemli bir sorun da özellikle ciddi alerji durumlarında görülen alerjik besinin çok az miktarının alınmasıyla bile vücutta yaygın döküntü ve kaşıntı, nefes sıkışması, tansiyonda düşme ve nabızda artma belirtileriyle kendini gösteren alerjik şoka neden olabilmektedir. 

Besin alerjisi belirtileri görülen bebeklerdeki bu alerji önemsenmeli ve bir çocuk alerji uzmanı tarafından gerekli tetkik ve tedavileri yapılarak izlenmelidir.

Tedaviye yanıt vermeyen pişikler besin alerjisinden kaynaklanıyor olabilir

Bazen besin alerjileri genital bölgede pişiklere neden olur ve bu pişikler tedaviye yanıt vermez. Besin alerjisi nedeni bulunup diyet yapıldıktan sonra bu pişiklerin düzeldiği görülmektedir. 

Besin alerjisinin ayrıca reflü, kabızlık, ciddi gaz ağrıları gibi sorunlara da neden olabildiği unutulmamalıdır. Bu durumlarda da besin alerjisi nedeni bulunup diyet yapılırsa bu sorunların da düzeldiği görülecektir. 

İnek sütü alerjisi ile kolik ve reflü arasındaki ilişki için videomuza tıklayın: İnek sütü alerjisi ile kolik ve reflü arasında ilişki var mı

Bebeklerde besin alerjisi tedavisi

Besin alerjisinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Besin alerjisi tanısı konulduğu zaman tedavide yapılacak ilk şey alerjiye neden olan besinden kaçınmaktır. 

Bebek sadece anne sütü alıyorsa annenin o besini içeren yiyecekleri almaması gerekmektedir. Ek besin alıyorsa, bu besinler çocuğun da diyetinden çıkarılmalıdır. 

Belirtiler ek gıdaya başladıktan sonra ortaya çıkmışsa annenin diyet yapmasına gerek yoktur. Eğer bebek anne sütü almıyorsa ve inek sütü alerjisi varsa tam hidrolize veya aminoasit bazlı mamalar kullanmalıdır. 

Süt ve yumurta alerjisi olan çocukların yaklaşık %70?i fırınlanmış ürünlere (200-220 °C ye kadar ısıtılmış) tolerans gösterebilir. Tabii ki bu durumun alerji doktorunuz tarafından tetkiklerle birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bebek, tolerans gelişmesi gereken yaşa gelmesine rağmen düzelme olmadı ise bazı besinlere karşı oral immünoterapi (ağızdan alerjik besin verilerek aşı tedavisi) 5 yaşından büyüklerde yapılabilir. Ancak bu tedavi yöntemi henüz deneme aşamasında olup her çocuğa uygulanmamaktadır. 

Çocuğunuz alerjik olduğu besini doğrudan ya da içeriğinde o besinin bulunduğu yiyecekleri fark etmeden de tüketebilir. Bu gibi durumlarda hafiften şiddetliye kadar değişen belirtiler meydana gelir. Bu belirtilere göre tedaviler değişmektedir.

Besin alerjisinin hafif reaksiyonlarında, alerji uzmanınızın önereceği antihistaminik ilaçlar belirtileri azaltmada yardımcı olmaktadır. Bu antihistaminik ilaçlar, çocuğunuzun alerjik olduğu besini almasından sonra görülen vücutta kaşınma, ürtiker, kızarma şişme gibi belirtileri azaltarak çocuğu rahatlatmak için kullanılır.

Çocuğunuzda görülen şiddetli belirtiler için bir acil servise başvurmanız gerekmektedir. Burada uygulanan tedaviler ile yaşamsal tehlike oluşturabilecek olan bir anafilaksi şokunun yaşanmasının önüne geçilir.

Eğer alerjik besinin alımı ile anafilaksi denilen şok tablosu ortaya çıkıyorsa o zaman çocuğu korumak için adrenalin otoenjektörü bulundurulmalı ve belirtiler ortaya çıktığı zaman hemen uygulanmalı ve en yakın bir acil servise başvurulmalıdır.

Çocuklardaki besin alerjilerinin büyük bir kısmıilerleyen yaşla birlikte düzelmektedir. Süt, yumurta ve buğday alerjileri 5 yaş civarında % 90 oranında düzelir. Geri kalanlarında büyük kısmı daha sonra düzelmektedir. Fakat yer fıstığı, ağaç fındıkları (fındık, ceviz gibi), balık ve kabuklu deniz ürünleri alerjisi daha az oranda düzelmektedir.

Eğer kandan bakılan sIgE değerleri daha düşük, alerji bulguları sadece kurdeşense (ürtiker) ve ya sadece barsak tutulumu ise daha çabuk düzelmektedir. Atopik dermatit veya anafilaksi gibi bulgular varsa düzelme daha geç olmaktadır.

Bebeklerde besin alerjisini önlemek için evde yapılması gerekenler

Besin alerjisi olan bebeğ alerjik besinlerin verilmemesi çok önemlidir. Sadece diline dokundurulması bile özellikle ciddi besin alerjilerinde bebekte hayati tehlikeye neden olabilmektedir.  Bebeğin anne babasının ve büyükbaba büyükannelerin de bu konuda eğitilmesi gerekir. 

Çocuk okul çağına gelmişse ve besin alerjisi halen devam ediyorsa, okula gideceği zaman okul bilgilendirilmeli ve okulda da acil iğnesi olan adrenalin oto enjektör bulundurulmalıdır. 

Alerjik besinlerin olup olmadığını kontrol etmek için paketlerdeki gıdaların içeriklerine dikkat edilmelidir!

Kaza ile alerjik besinin verilmesi durumuna karşı hayat kurtarıcı olan adrenalin oto enjektörünün nasıl kullanılacağının eğitimi aileye verilmelidir. 

Ciddi gıda alerjilerinde aile bilinçlendirilmeli ve mutlaka evde adrenalin oto enjektörü bulundurulmalıdır!

Kaza ile besin verildikten sonra ani gelişen kurdeşen, nefes darlığı ve nabızda artış gibi alerjik şok belirtileri görülmesi durumunda hemen bebek düz bir yere yatırılır. Bebeğin bacaklarının altına minder konarak yükseltilir. Adrenalin oto enjektör uygulamaya hazırlanır. Bunun için kapağı açılır ve doz yüklemesi yapılır. Daha sonra bebeğin bacağının yan kısmına kas içine enjekte edilir. Adrenalin oto enjektörü ile acil müdahale yapılsa  da mutlaka daha sonra 112'ye haber verilip, tedavinin devamı hastanede yapılmalıdır. Adrenalin oto enjektörü hayat kurtarıcı olsa da alerjik şokun tekrarlaması veya uzaması söz konusu olabileceği için ambulans mutlaka çağırılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat