Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Fitil Kullanımı

Bebeklerde fitil kullanımı nasıl olmalı?

439,387
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Kişiler ilaçları ağızdan şurup ya da tablet, damardan enjeksiyon şeklinde kullanabilmektedir. İlaç kullanmanın bir diğer yolu ise fitil şeklinde ilaçların anüsten verilmesidir. 

Bebeklerde de bazı ilaçlar fitil olarak anüsten verilmektedir. Ateşi olan bebeklerde ateşi düşürmek için fitil kullanılabilir. Aşırı kabız olan bebeklerde kakasını rahat yapmasını sağlamak için fitil kullanılır. 

Bebeklerin anüs bölgesi hassas olduğundan fitil kullanmadan önce anüs bölgesi kremlenmelidir. Fitili kullanmadan önce üzerindeki bazı keskin kenarların düzeltilmesi gerekir. Fitiller kolay eriyen katılaşmış yağlar gibidir. Bebeğin poposunu yağladıktan ve anüs bölgesi kremlendikten sonra fitil popoya dik bir pozisyonda anüs kanalından içeri doğru gönderilir. Belli bir kanaldan geçen fitil kendiliğinden içeri doğru girecektir. Fitilin dışarı çıkmaması için bebeğin poposu ellerle bir süre kapatılmalıdır. 


Fitil kullanımı bebeklerde ilk tercih edilen tedavi yöntemi değildir. Özellikle prematüre bebeklerde anüsün sert bir şekilde uyarılması, kalp yavaşlaması, solunum durması ya da uyku apne gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle prematüre bebeklerde fitil kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. 

Bebeklerde görülen yüksek ateş durumlarında annenin heyecanlanmasından kaynaklı fitilin sert bir şekilde anüse yerleştirilmesi anüsün çatlamasına ya da çizilmesine neden olabilir. Bu durum bebeğin şiddetli ağrı duymasına yol açar. İlerleyen dönemlerde bu ağrı nedeniyle bebek kaka yapamaz hale gelir. Bebeğin kaka yapmaması kabızlığa neden olur. Kabızlıktan kaynaklı sertleşen kaka anüsten geçerken çizilmeler ve çatlaklar artar. 

Çok zor durumda kalınmadıkça fitil kullanmamaya özen gösterilmelidir.


Kabız olan bebeğin o anlık rahatlamasını sağlamak için sadece yağ içeren fitiller kullanılabilir. Ancak bebeğin kabız olmasına neden olan bir hastalık ya da bağırsaklarda yapısal bozukluk varsa günü kurtarmak için kullanılacak fitil altta yatan hastalığın tedavisinin gecikmesine neden olabilir. Bu nedenle kabızlığın neden kaynaklandığı bilinmeden fitil kullanılmamalıdır. 

Bebek anne sütüyle beslenmeden sonra 6. aydan sonra ek besinlere başlar. Bu ek besinler bazı bebeklerde kabızlığa neden olabilir. Böyle bir durumda fitil ile o anlık bir rahatlama sağlanabilir. Ancak ilerleyen günlerde sürekli fitil kullanarak bağırsakları boşaltmak yerine bebeğin beslenme planı doğru yapılmalıdır. Lif açısından zengin sulu besinleri bebeğe yedirerek kakanın yumuşak hale gelmesi sağlanmalıdır. 


Fitil kurallarına uygun şekilde kullanılırsa alışkanlık yapmaz. Bebek düzenli ve lifli gıdalarla beslenmiyorsa inek sütüne bağlı kabızlık oluşur ve sürekli kullanmak alışkanlık yapabilir. 

Fitil, bebeğin popo kaslarının gevşemesine ve kakanın yağlanmasına neden olarak o anlık rahatlama sağlar. Ancak fitilin sürekli kullanımında, anüs kasları gevşemek için dışarıdan bir uyarıya ihtiyaç duyar ve bebek normal yolla kaka yapmamaya başlar. 

Çocuk hekimleri fitilin uzun süreli kullanımına izin vermemektedir. Kabızlık problemlerin daha çok ağızdan alınan ilaçlar ve beslenmenin düzenlenmesi ile tedavi edilmelidir. Eğer kabızlık uzadıysa ağızdan takviye alınmalıdır. 


Bebeklerde en çok 2 nedenden dolayı fitil kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi yüksek ateş. Yüksek ateş nedeniyle ağızdan herhangi bir ilaç alamayan bebekler için fitil kullanılır. 

Popodan verilen ateş düşürücü fitiller kalın bağırsağın son kısmı rektum bölgesinden hızla emilip kana karışır. Ancak ağızdan alınan ilaç önce mide asidi ile karışır, ince bağırsaklarda emilerek karaciğere geçer. Karaciğer bu ilacı metabolize eder ve kana karışarak etkisini göstermeye başlar. 

Fitil şeklindeki ilaçlar kısa sürede kana karışarak etkisini gösterdiğinden yüksek ateşli bebeklerin tedavisi için kullanılabilir. 

Sadece yağ içeren fitiller bulunur. Bu fitiller aşırı kabız bebeklerin kakalarını rahat yapmaları için kullanılır. Saf anne sütü ile beslenen bebekler 3 - 4 günde bir ya da haftada bir kaka yapabilir. Kabızlık probleminde, kakanın ne kadar sıklıkla yapıldığından çok kıvamı önemlidir. Eğer bebek 3 günde bir kaka yapıyor ve kakasının kıvamı sulu, ekşi kokuluysa herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Ancak bebek her gün kaka yapmasına rağmen kakası çok sertse geçici olarak bebeği rahatlatmak için gliserinli fitil kullanılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat