Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde diş çıkarma sırası nasıldır?

105,329
kez izlendi
Puan: 3.40 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Diş çıkaran bebek için evde neler yapılabilir öğrenin. Dişlerinin kaşıntısı için neler yapabiliriz, ağrısını azaltacak neler yapabiliriz, anne sütü ile emzirmek iyi gelir mi, bebeğin yeni çıkan dişlerinin bakımı nasıl olmalı, dişleri nasıl temiz tutabiliriz, günün hangi zamanlarında bakım yapmak gerekir bilgi edinin. Bebeklerde süt dişleri genel olarak 5. ve 9 aylar arasında çıkarlar. İlk çıkan dişler büyük çoğunlukla, alt, ön kesici dişlerdir. Daha sonra bunların üst karşıklıkları çıkar. Ardından bir yandaki kesiciler ve üstteki karşıklıkları çıkar. Bunların ardından köpek dişleri atlanır ve azı dişleri ile bunların üst taraftaki karşılıkları çıkar. 

Köpek dişleri ve üstteki karışıklıkları azı dişleri çıktıktan sonra çıkar. Unutulmaması gereken önemli bir nokta vardır: Tamamen sağlıklı bir bebekte ilk süt dişinin çıkması 15. aya kadar gecikebilir. Yani birinci yaş gününü kutlayan bir bebeğin ağzında hiç dişinin olmaması mümkündür. Anneler bazen "bebeğim 1 yaşına geldi hala diş çıkarmadı" diye üzülür ancak bu normal bir durumdur ve 15 aylık döneme kadar bu konuda endişe edilmesine gerek yoktur. 

Bebeklerde süt dişlerinin toplam sayısı 20'dir. Genellikle 2 yaş ile 2,5 yaş arasında toplam süt dişleri 20'ye tamamlanır. İlk dişten 20. dişin çıkmasına kadar olan süre içerisinde diş çıkış özellikleri genellikle genetik faktörlere bağlıdır. Annenin ve babanın bebekliklerindeki diş çıkarma şekilleri kendi çocuklarına da aynen yansır. 


Diş çıkaran bebeği rahatlamak için aslında bir şey yapmaya gerek yoktur. Çok fazla bebek hiç sorun çıkarmadan birkaç gün sonra dişini çıkartır. Az sayıda bebekte diş etlerinde ağrı, ödem ve buna bağlı huzursuzluk oluşabilir. 

Böyle durumda bebekleri rahatlatmak için ilaçsız yöntemler, sıvı ve serinletilmiş besinlerle besleme işe yarayabilir.  Eğer çok zor durumda kalırsak rutin olarak her bebeğe önerilmez ama bebeğin diş etlerine jeller sürülebilir, ama bu 10 bebekte 1 işe yaramaktadır. Bebek çok ağlıyorsa, huzursuzsa, ağlamaları beslenmesini bozacak noktaya geldiyse bebek için ağrı kesici ve parasetamol içerikli ilaçlar bu dönemde kullanılabilir.


Bebeklerde diş çıkarma döneminde doktora mutlaka gitmek gerekmez. Zaten rutin sağlık kontrollerinde doktorunuz sizi bebeğinizin diş köklerini kontrol edecektir. Bazı bebeklerde diş çıkarma döneminde hafif bir ateş olabilir ancak bu 39 derecelere varan bir ateş değildir. Buna biz subfebril deriz ve 37 - 38 derece bir ateştir. 

Doktora gidilmesi gereken durumlar

Bebekte diş çıkarma dönemine denk gelen başka bir enfeksiyon olabilir. Çok daha yüksek ateşler, 38,5 - 39 dereceyi geçen, ateş düşürücüye cevap vermeyen ateşler, kusma ile beraber olan ishallerde bu sebeple çocuk doktorunun bebeği görmesi gerekir. Ancak diş çıkarma döneminde gerçekleşen ufak tefek sulu kakalar, küçük ateşler doktora gitmeyi gerektiren durumlar değildir. 

Bu dönemde bebeklerin beslenme düzeni bozulabilir. Beklerde sıvı kaybı, bizim dehidrasyon dediğimiz tablonun ortaya çıkmaması için bebeklerin sıvı besinlerle, alıştıkları besinlerle beslenmeye devam etmeleri gerekir. 

Bebek diş çıkarma döneminde ısrarla ağızdan hiçbir şey almıyorsa o zaman bebeği doktora götürmekte fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat